Propuneri de simplificare a regimului activitatii de radioamator

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO8DHD » Lun Iul 25, 2016 1:47 pm

Poate ca nu inteleg eu bine la o prima citire a textului, dar la articolul 6 vad niste neclaritati.
Una ar fi faptul ca se defineste portabila o statie de tip „handheld”. In timpul lucrului din alt amplasament decat cel din autorizatie, este in special vorba de ultrascurtisti vor folosi /P?
A doua la aliniatul 1(c) care spune ca sufixul la indicativul YO poate avea una, doua sau trei litere. Stiu imi veti spune ca e vorba de indicativele special dar in acest aliniat se vorbeste de indicativele normale si se bate cap in cap cu acelasi articol, aliniatul 4 care defineste sufixul ca o combinatie unica de doua sau trei litere.
Referitor la articolul 8 se poate propune completarea cu un aliniat care sa spuna ca in cazul folosirii indicativului in concursuri sau la activitati care solicita un trafic mai alert, sa nu trebuiasca dat si indicativul operatorului.
Cred ca decat sa criticam, mai bine venim cu propuneri de corectare a acestui draft. In esenta ei au decis ca trebuie schimbat, noi trebuie sa-i ajutam sa corecteze textul sa nu existe probleme viitoare

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo2loj » Lun Iul 25, 2016 2:30 pm

Iata parerea mea (am trimis-o si la ANCOM - sa nu fie secret):

Document: PROIECT_DECIZIE_ANCOM_SERVICIUL_AMATOR:

Art. 2/a - Domiciliul in Romania - Exclude eliberarea unor autorizatii temporare pentru posibili "vizitatori" din tari cu care Romania nu are acorduri de reciprocitate. Rezidenta si domiciliul nu sunt notiuni interschimbabile si ar trebui prevazut acest caz.

Art. 8 - In unele moduri digitale sau concursuri nu se poate aplica reglementarea transmiterii indicativului statiei de club si a celui personal. O precizare de genul "daca modul de operare o permite" ar fi binevenita.

Art. 10/c - conceptul de "servicii media audiovizuale" ar trebui definit. De ex. modurile ATV presupun servicii audiovizuale (imagine). Aceasta paragraf genereaza ambiguitate si ar trebui reformulat.

Art. 12 - Posibil punct suplimentar: poate ar fi util de a accepta legaturi cu alte servicii in caz de urgenta/dezastre.

Art. 22 - vezi observatia de la Art. 2/a

Art. 29 - Ce se intampla daca nu exista acorduri de reciprocitate - de ex. persoana are certificat HAREC/CEPT dar autorizatia este emisa in alta tara? Sau cineva doreste sa faca o expeditie in Romania, dar vine din alta tara cu care nu exista acorduri de reciprocitate. Cum se elibereaza o autorizate temporara in acest caz? Sau nu se accepta din start?

Art.33 - persoane juridice care au calitatea de comerciant? In articolul 5 se specifica doar 2 tipuri de statii: individual apartinand persoanelor fizice (Art. 5/2) sau radiocluburi (Art. 5/b). Nu sunt prevazute alte categorii de persoane juridice ce ar putea avea dreptul de a opera o statie de radioamatori.
Ori se adauga posibilitatea autorizarii unor persoane juridice la articolul 5, ori se inlocuieste referinta la persoane juridice de aici cu radiocluburi.

Art.37 - Ar fi utila posibilitatea ca un radioclub sa primeasca un indicativ special in scop competitional pe perioada "nedeterminata" (adica in limita valabilitatii autorizatiei de baza). Desigur durata activitatii competitionale ar putea fi definita arbitrar, dar un indicativ "rezervat" ar fi util.

Document: RO_RT_AMATORI:

5.6/1 - In cazul transmisiilor de date, ar trebui incluse si modurile G2D (modulatie de faza). Se asimileaza F2D?
De asemenea, modulatii tip ODFM nu sunt acoperite de nici o definitie, fiind canale multiple continand informatie numerica.
Sau se asimileaza unui canal mai larg F2D/G2D atata timp cat respecta largimea de banda?

General:

Ceea ce lipseste in cadrul regulamentului nostru este o separare a modurilor digitale automate de cele clasice.

Radioamatorii individuali pot opera noduri automate, cum sunt cele de tip radio pachet/APRS sau chiar noduri de transmisie de date folosind tehnici moderne de tip WiFi in benzile de radioamatori.

In acest moment, punerea in functiune a unui nod de date permanent de catre un radioamator este cumva la limita legalitatii:
- fie poate fi considerat repetor/baliza si atunci nu poate fi operat de o persoana fizica si are nevoie de autorizare individuala
- fie este considerat o transmisie "normala" dar atunci se ridica problema operarii automate nesupravegheate si a permanentei acelui nod, mai ales daca si alti radioamatori folosesc acel nod ca pas intermediar in realizarea interconexiunilor.

Ca si exemplu, in Germania, implementarea s-a facut prin acordarea de indicative folosind prefixul DB0 tuturor statiilor digitale automate, iar aceste indicative se acorda general, atat persoanelor fizice cat si radiocluburilor, pe baza unei cereri depuse la autoritatea lor nationala si sunt asociate indicativului primar.

Nu ar fi utila o abordare similara in Romania? Prefixele YO0 nu sunt alocate nici unei regiuni si ar fi candidati ideali pentru implementarea unui sistem similar.

- Ar intra in categoria "statii fixe" cf. Art. 3

- Art. 6:
b) cifra ce indica zona în care radioamatorul/radioclubulare domiciliul/sediul; în cazul sta?iilor repetoare/radiobaliza, cifra
indica zona de amplasare a acestora; in cazul statiilor digitale automate cifra va fi intotdeauna "0".
i) "0" pentru statii digitale automate, indiferent de judet
(7) Sufixul pentru statii digitale automate va contine trei litere

- Art.9:
(1)...
(2) Statiile digitale automate trebuie sa-si transmita indicativul periodic, cel putin o data la 10 de minute, folosind moduri care sa permita o usoara identificare a statiei respective, in functie de module de lucru folosit (telegrafie, SSID continand indicativul etc.).

- Art.13:
(5) In cazul statiilor digitale automate, inscopul investigarii producerii de interferen?e prejudiciabile sau privind monitorizarea ?i controlul frecven?elor radio, ANCOM poate solicita titularului întocmirea ?i men?inerea unui jurnal de trafic în format electronic pe o durata determinata.


Desigur, ar mai fi nevoie de o sectione in care se reglementeaze modul de acordare a acestor indicative, asocierea lor cu un indicativ de baza (individual sau radioclub).

Marius, YO2LOJ

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo5ajr » Lun Iul 25, 2016 3:36 pm

Bravos Marius. O abordare punctuala si pragmatica - ar fi bine sa fie sincronizate si cu alte abordari si inaintarea la ANCOM in bloc. Ca un plus, dupa parerea mea ar fi acordarea puterii sporite (1 Kw) pe baza notificarii in termenul limitei autorizarii.
73 de Miki

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo2loj » Mar Iul 26, 2016 10:00 am

@yo8raa:
Mircea, e parerea mea si cred ca am 100% dreptate. Exact cum ceea ce ati expus e parerea dvs si nimic altceva.
Este o dezbatere publica si un exercitiu democratic. Trimiteti mail la ANCOM daca doriti sa contribuiti - este dreptul dvs. constitutional.

Legat de "autorizatia temporara":
Faceti mari confuzii...
Este temporara, pentru ca nu e emisa pe o perioada da 5 ani ca si celalalte. Ma refer la autorizatia ce o poti obtine daca ai autorizatie la tine in tara, insa tara ta nu are conventii de reciprocitate cu Romania sau nu e in CEPT si ai dori sa lucrezi o vreme pe plaiurile mioritice. Aproape toate expeditiile pe roca din Cuca Macaii obtin asa ceva de la guvernele respective. Noi scoatem prevederea pentru "simplificare".

Iata ce spune actualul regulament:
Art. 44 – (1) Radioamatorii din ţările ale căror administraţii au adoptat Recomandarea CEPT T/R 61–01 sau CEPT ECC 05(06) dar a căror autorizaţie emisă în ţara de origine nu este echivalentă unei autorizaţii CEPT, precum şi radioamatorii din ţări cu care nu s-a semnat nici o convenţie de reciprocitate pot să lucreze pe teritoriul României după obţinerea unei autorizaţii de radioamator eliberate de către direcţia teritorială a ANCOM în raza căreia va domicilia cea mai mare parte a perioadei în care îşi va desfăşura activitatea, în conformitate cu prevederile prezentului Regulament.

Aceasta prevedere este practic eliminata in noua formulare.

In plus, legat de 2a, asa cum este el:
- daca cineva se muta in alta tara isi pierde automat autorizatia si indicativul din Romania. Pentru ca tocmai nu mai are domiciliul in Romania si nu se mai califica (aviz celor care lucreaza legal prin strainatate timp mai indelungat si isi declara domiciliul acolo).
- daca cineva vine in Romania pe o perioada mai lunga (rezidenta) sau in mod repetat, nu poate obtine o autorizatie de radioamator chiar daca are un certificat valabil, pentru ca nu are domiciliul in Romania.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo2loj » Mar Iul 26, 2016 4:15 pm

    a) autorizaţie de radioamator – act prin care se atribuie un indicativ de identificare şi acordă unei persoane cu domiciliul în România dreptul de a opera stații de radiocomunicații întruna sau mai multe frecvenţe radio/benzi de frecvenţe radio în cadrul serviciului de amator,
    în condiţiile prezentei decizii;

In primul rand nu e doar o definitie, ci precizeaza si conditiile de acordare. . Exact asta e problema. Daca nu are domiciliul in Romania cum poate s-o faca?

    te-as intreba: cine il opreste sa trimita certificatul, cererea si poza acasa la el sa-i elibereze autorizatia si apoi in baza ei sa faca notificare ca vrea sa lucreze in YO? :D :lol: Sa nu-mi spui ca nu merge posta in tara lui... :o

Pai daca autorizatia din tara lui nu e acceptata implicit in Romania, pentru ca nu e in CEPT sau nu exista un acord cu acea tara? Chiar daca merge posta tot nu rezolva nimic.

Hai sa luam un exemplu. Eu am certificat HAREC, dar emigrez in Burkina Faso. Si vin detasat pe 1 an in Romania. Doresc o autorizatie, pentru ca cea din Burkina Faso nu e recunoscuta. Nu am domiciliul in Romania. Cum pot rezolva situatia? Conform regulamentului actual o pot face (art. 44). Dar conform proiectului, nu ma incadrez niciunde.

Legat de ceata Mircea, ce nu pricepi ca nu ai caderea si calificarea sa ma declari in ceata? Ca ai pregatire juridica imi este cunoscut, si nu o contest. Dar este parerea mea, mi-o asum, iar tu nu ai decat sa inveti sa traiesti cu faptul asta. Cand o sa fi for legislativ ales sau autoritate publica, atunci poti sa decizi ce e corect si ce nu. Pana atunci insa esti doar un simplu cetatean, si trebuie sa te ocupi doar de ceata ta personala, fara grija altora.

73.
Ultima oară modificat Mar Iul 26, 2016 5:47 pm de către Anonymous, modificat de 3 ori în total.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo2loj » Mar Iul 26, 2016 5:49 pm

Jigniri si tafne? Eu am adus ceata in discutie? Si ma rog cine mai constata?
Iar ultimul comentariu o arata cu prisosinta.
Cred ca tipic romaneste este sa nu accepti ca altcineva ar putea avea alta parere.

Vad ca te roade Banatul? Ai vre-o problema cu regiunile istorice?
Ultima oară modificat Mar Iul 26, 2016 5:56 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO8RAA » Mar Iul 26, 2016 5:55 pm

.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo2loj » Mar Iul 26, 2016 5:59 pm

YO8RAA scrie:.

"Natura ne aseamana, educatia ne deosebeste." Confucius
Ultima oară modificat Mar Iul 26, 2016 6:04 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.

yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo9ceb » Mie Iul 27, 2016 5:36 pm

Mircea,am si eu o singura intrebare 8-)
Prostia in ce se masoara. :shock:
Natura ne aseamana ,educatia ne deosebeste. :ugeek:

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo4lhr » Mie Iul 27, 2016 5:36 pm

Cred ca art.5, 6 si 7 sunt foarte clare.
Iar la art.8 nu stiu ce s-ar putea comenta. Parca asa se face si acum. Ar putea fi completat cu un amanunt : in timpul contesturilor sa se poata transmite doar indicativul radioclubului. Sau indicativul radioclubului urmat de indicativele echipei care opereaza in concurs :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: pana faci apel se termina concursul

73 de Nic
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori