Reautorizare, prelungire autorizatie, hartii si alte asemenea !

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
yo3fkc
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mar 26, 2018 1:02 pm
Contact:

Reautorizare, prelungire autorizatie, hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3fkc » Lun Mar 26, 2018 1:56 pm

Buna ziua ,

In primul rand , ca utilizator nou al forumului , doresc sa salut pe toata lumea .
In al doilea rand , sa ma prezint , numele meu este Gelu Stoian , ex YO4FKC .
Am fost radioamator pasionat in anii 80 , pasiune care s-a transformat si in profesie ( detin brevetul de tehno-operator radiotelegrafist in serviciul fix-mobil maritim .) .
Din pacate , dupa revolutie , in contextul economic si social din acele vremuri , am fost nevoit sa imi schimb domeniul de activitate si interes .
Acum , dat fiind trecerea timpului ( Hi ! :lol: - mai bine zis batranetea ! ) si faptului ca incep sa am timp si o situatie materiala care imi permite oarecum , as vrea sa revin .
Problema este ca , datorita mutarilor repetate si a dezinteresului , certificatele de cls a 3-a si a 2-a le-am ratacit , la fel si vechea autorizatie .

Ma poate indruma / sprijini cineva in recuperarea acestora ?
Sau ma poate indruma in acest sens ?
Pentru ca toate mail-urile mele catre minister au ramas fara raspuns ( e greu sa caute prin arhivele ante 89 )

Cu respect ,

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Reautorizare , hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3fhm » Lun Mar 26, 2018 4:12 pm

yo4fkc scrie:[...] as vrea sa revin . Problema este ca , datorita mutarilor repetate si a dezinteresului , certificatele de cls a 3-a si a 2-a le-am ratacit , la fel si vechea autorizatie .
Ma poate indruma / sprijini cineva in recuperarea acestora ? Sau ma poate indruma in acest sens ?
Pentru ca toate mail-urile mele catre minister au ramas fara raspuns
Buna ziua !
Ma bucur sa vad ca virusul s-a reactivat, hi ! Bine ati revenit printre noi !
Nu la minister trebuia sa scrieti, pentru ca de problemele reautorizarii radioamatorilor raspunde ANCOM-ul. Cei de la minister, ar fi trebuit totusi sa respecte termenul legal de 30 zile in care sa va raspunda petitiei si sa trimita mai departe, catre ANCOM, intrebarile dvs. ... dar ... dar...

OK. Am discutat in urma cu 5 min. cu dna. Gabriela Magearu de la ANCOM Bucuresti.
Contactati-o va rog la tel. 0372845005 / E-mail <prenume.nume@ancom.org.ro> (inlocuiti prenume si nume cu cele reale, hi) si explicati-i situatia pe care o intampinati.
Mie mi-a transmis ca puteti descarca din sectiunea "Radioamatori" a site-ului Ancom, un formular tip folosit pentru cereri de eliberare autorizatie individuala (cred ca despre asta e vorba) si sa i-l trimiteti completat cu datele personale si semnat.
De asemenea, e util sa mentionati fostul indicativ , va ajuta la regasirea documentelor.

Cred ca cele de mai sus vor fi suficiente pentru rezolvarea problemei.
Unul dintre fostii mei profesori din Facultatea de Electronica a intampinat exact aceasi situatie si s-a rezolvat pe aceasi cale.

Va urez sanatate, succes la reautorizare si bafta in tot ceea ce veti intreprinde de acum incolo, mai ales ca radioamator !

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3fkc
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mar 26, 2018 1:02 pm
Contact:

Re: Reautorizare , hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3fkc » Lun Mar 26, 2018 4:28 pm

Mii de multumiri !

Voi incepe de maine demersurile in acest sens .

Cu respect ,
Gelu Stoian

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Reautorizare , hartii si alte asemenea !

Mesajde yo6rk » Mar Mar 27, 2018 10:09 am

Offtopic:

Gelu, dupa reautorizare, daca primesti alt indicativ, poti sa-l fololosesti ca si cont pe /forum, dar este necesar sa ne informezi (pe mine sau pe Ciprian - N2YO) sa putem schimba userul de logare.

Toate bune, 73!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo3fkc
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mar 26, 2018 1:02 pm
Contact:

Re: Reautorizare , hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3fkc » Mie Mar 28, 2018 10:34 am

Buna ziua ,

Multumesc pentru atentionare , sper sa rezolv repede .
Oricum , chiar si daca voi reusi sa obtin vechiul indicativ , acum va fi cu yo3 .

Cu respect ,
Gh. Stoian

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Reautorizare , hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3ies » Mie Mar 28, 2018 11:58 am

Rezolvat si eu prin aceiasi metoda. Cam 10 zile a durat totul. Ce e frumos e ca acum autorizatia e sub format de carte de credit.
autorizatie.jpg

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Reautorizare , hartii si alte asemenea !

Mesajde yo2dno » Mie Mar 28, 2018 1:46 pm

Chiar azi am primit si eu cardul respectiv. Abia astept sa ies de la lucru, sa merg cu el la bancomat !

yo3fkc
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mar 26, 2018 1:02 pm
Contact:

Re: Reautorizare , hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3fkc » Mie Mar 28, 2018 3:41 pm

Vorbit la telefon , trimis cererea + restul , acum astept !

YO5AXF
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 08, 2015 10:43 am
Contact:

Re: Reautorizare , hartii si alte asemenea !

Mesajde YO5AXF » Dum Apr 01, 2018 5:47 pm

Autorizaţie expirată
Mi-am reluat activitatea de radioamator din martie 2013 după o pauză de 23 de ani. Am fost încântat să-mi reprimesc vechiul meu indicativ YO5AXF. Am pus autorizaţia în sertar şi dă-i bătaie. Acum , după 5 ani am peste 22000 QSO. La începutul lunii martie ac. scot autorizaţia din sertar şi văd cu stupoare că este expirată. Mă reped la ANCOM Cluj şi depun actele necesare prelungirii. Între timp apar primele semne rele: pe radioamator.ro după ultima sincronizare de date nu mai sunt indicativ autorizat ANCOM. Pe un site Belgian UBA prefix hunt sunt şters, de unde şi-or fi dat seama? Probabil că în campionatul national de US CW voi fi trecut la check log în cel mai bun caz iar la celelalte concursuri la care am participat între timp la fel şi cine ştie câte altele. Toate acestea din cauza neatenţiei aviz amatorilor! Sper ca data viitoare, peste alţi 5 ani să-mi aduc aminte din timp deşi voi avea 72 ani. Cu mult mai bine stau la capitolul carte de identitate. Aceasta este valabilă până în 2071 şi nu am de gând să ratez prelungirea ei HI. Oare nu ar fi nimerit ca autorizaţiile de radioamator după o anumită vârstă să fie valabile până la SK?

yo3fkc
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mar 26, 2018 1:02 pm
Contact:

Re: Reautorizare , hartii si alte asemenea !

Mesajde yo3fkc » Mar Iun 12, 2018 1:47 pm

Buna ziua !

Problema rezolvata ( inca nu am primit si autorizatia dar am confirmarea telefonica si mentiunea in call-book-ul ANCOM ) , de acum o sa operez ca YO3FKC !

Inca odata multumiri lui Cezar YO3FHM pentru indrumari si d-nei Gabriela Madgearu pentru bunavointa !

73 !
Gelu


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori