73 din Cluj

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
YO50199
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 30, 2020 11:22 pm
Contact:

73 din Cluj

Mesajde YO50199 » Mar Ian 05, 2021 1:47 am

Va salut,

Am inceput recent sa studiez tainele radioamatorismului și să mă pregătesc pentru examenul de clasa a III-a.

Am primit indicativul de recepție, pentru care mulțumesc Radioclubului României.

Deocamdată m-am jucat cu câteva WebSDR-uri și aș vrea să îmi cumpăr o statie.

Pentru că sunt total dezorientat acum și sunt mulți termeni care inca mă depășesc, as lua ceva simplu, second hand, care sa îmi servească câteva luni. Cam așa cum am avut o Dacia 1310 câțiva ani buni după ce am luat carnetul.

Scopul stației e sa mă familiarizez cu noțiuni elementare și rutine de lucru. Apoi pot trece la una mai buna. In perspectiva mai îndepărtată mă interesează transmisie de date (ex. net44, LoRa) și orice conectare posibilă la calculator, fiind informatician/programator. Dar cum ziceam, mă interesează bazele acum.

Precizez că nu intenționez să folosesc CW. Mă interesează voce, FT8, PSK31.

Îmi puteți va rog recomanda niste statii?

M-ar mai interesa recomandări pentru pregătirea pentru examen. Studiez decizia Ancom, protectia muncii, legea lui Ohm (aici cred că mă descurc, învăț și electronică, ăsta fiind unul dintre motivele pentru care mă interesează ham radio). Am văzut că sunt câteva întrebări despre antene, unde stau cel mai slab. Puteți să îmi recomandați materiale mai succinte pentru examen? Am cumpărat și câteva carti tehnice, dar îmi va lua mult timp sa le studiez; acum citesc Vademecumul.

Orice alte recomandari pentru un incepator sunt binevenite.

Mulțumesc

73!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: 73 din Cluj

Mesajde yo2dno » Mar Ian 05, 2021 3:16 am

Greu de recomandat o statie, mai ales second-hand, nu stim cine ce are de vanzare. Pentru ce ai spus iti trebuie cel putin o statie de unde scurte, daca e si cu ultrascurte si mai bine. Altceva m-a facut sa iti raspund. Citeste Vademecum-ul, dar nu lua de bune ineptiile gen traducerile mot-a-mot a unor termeni. Statia radio e denumita uzual transceiver, nu emiceptor, cum s-a apucat autorul sa traduca. Citizen band-ul se abreviaza CB, nu BP (banda publica), alta traznaie de traducere a autorului. O sa mai gasesti, zambeste si treci mai departe, nu le utiliza. Succes.Asa, de gluma, lumea mai spune ca ramane la ascultare, in loc de receptie, dar e la misto, in joaca. O sa te prinzi cu timpul.

YO50199
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 30, 2020 11:22 pm
Contact:

Re: 73 din Cluj

Mesajde YO50199 » Mar Ian 05, 2021 8:52 am

yo2dno scrie:Greu de recomandat o statie, mai ales second-hand, nu stim cine ce are de vanzare. Pentru ce ai spus iti trebuie cel putin o statie de unde scurte, daca e si cu ultrascurte si mai bine. Altceva m-a facut sa iti raspund. Citeste Vademecum-ul, dar nu lua de bune ineptiile gen traducerile mot-a-mot a unor termeni. Statia radio e denumita uzual transceiver, nu emiceptor, cum s-a apucat autorul sa traduca. Citizen band-ul se abreviaza CB, nu BP (banda publica), alta traznaie de traducere a autorului. O sa mai gasesti, zambeste si treci mai departe, nu le utiliza. Succes.Asa, de gluma, lumea mai spune ca ramane la ascultare, in loc de receptie, dar e la misto, in joaca. O sa te prinzi cu timpul.


Mi s-a părut și mie ridicol că recomanda termeni in romana in loc de ROM și RAM. Sau are exemple de conversații in Esperanto sau Interlingua (nici n-am știut că și asta a fost o limbă artificiala). Au trecut anii și totul e in engleza acum și acronimele s-au consacrat într-o anumită formă.

Trebuie luata cartea ei în contextul anului în care a fost publicata.

Deci da, filtrez, pe cât îmi dau eu seama, din informații.


YO50199
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 30, 2020 11:22 pm
Contact:

Re: 73 din Cluj

Mesajde YO50199 » Mar Ian 05, 2021 10:21 am

Multumesc

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: 73 din Cluj

Mesajde yo3gfh » Mar Ian 05, 2021 2:28 pm

Salutare!

Pentru antrenament in vederea sustinerii examenului, vezi link-ul de mai jos:
http://examyo.scienceontheweb.net/index.html

Bafta si sper sa ne auzim in curand :D

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: 73 din Cluj

Mesajde YO4SI » Dum Ian 17, 2021 5:21 pm

Deja esti foarte bun ! Se vede din alegerea denumirii topicului ... Nu te grabi . Consider ca este cel mai placut mod de a petrece timpul liber . Atentie , TIMPUL LIBER ! Nu trebuie sa neglijezi familia , profesia , sanatatea ... Ia incearca sa faci un minireceptor dintr-o bobina, un condensator variabil, un tranzistor, o baterie si o pereche de casti . Pentru postul local pe unde medii. Ca antena orice : chiar si burlanul ... Daca ai norocul sa auzi ceva, incearca apoi sa faci sa se auda cat mai tare. Adica sa faci adaptari de impedanta . Radiotehnica pregateste formarea energiei electrice care poarta informatia. Antena transforma aceasta energie intr-o alta energie : energia undelor electromagnetice, care sunt radiate in spatiu. Acestea au proprietatile lor. Nu prea este cum vrem noi. Este cam cum vor ele. Parca au o inteligenta proprie... Oare o fi vorba despre ce a spus Albert Einstein ? Ca DUMNEZEU ESTE SUMA ENERGIILOR INTELIGENTE DIN UNIVERS ? Incearca , joaca-te. Dar nu uita : in timpul liber... 73 din Constanta !


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori