Prelungirea autorizatiei de radioamator

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Prelungirea autorizatiei de radioamator

Mesajde yo3ggx » Mar Aug 17, 2010 2:34 pm

Buna ziua,

Am obtinut indicativul si autorizatia de radioamator clasa a III-a prin anii '90 dar in ultimii 10 ani am fost rupt complet de domeniul radioamatorismului. As dori sa incerc sa reiau aceasta activitate si in acest sens sunt interesat ce ar trebui sa fac pentru actualizarea/prelungirea autorizatiei, plata taxelor aferente etc.

Multumesc.

yo2apx
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 17, 2010 10:51 pm
Contact:

Re: Prelungirea autorizatiei de radioamator

Mesajde yo2apx » Mie Aug 18, 2010 9:57 am

Pentru obtinerea sau prelungirea autorizatiei de radioamator trebuie facuti urmatorii pasi:
- identifica pe pagina ANCOM adresa Directiei Teritoriale de care apartine districtul YO al adresei de domiciliu;
- verifica in Call Book-ul radioamatori.ro si pe pagina ANCOM daca sufixul de indicativ pe care l-ai avut anterior a fost atribuit altui radioamator sau este disponibil, aceasta din urma in cazul in care doresti sa redobandesti vechiul sufix de indicativ;
- preia de pe pagina "ANCOM-Formulare ANCOM-Radioamatori" modelul de cerere pentru eliberare-modificare-prelungire autorizatie individuala;
- pregateste copii xerox de pe: Certificatul de radioamatori clasa III-a obtinut in urma examenului de radioamator si Cartea de identitate/Certficatul de nastere;
- nu uita sa treci pe la fotograf pentru o fotografie 3 x 4 tip pasaport, dar pentru orice eventualitate fa doua fotografii.
Eliberarea autorizatiei nu te costa nimic.
Succes si 73,
Costin/YO2APX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Prelungirea autorizatiei de radioamator

Mesajde yo3ggx » Mie Aug 18, 2010 10:26 am

Salut.

Partea interesanta este ca in Callbook indicativul apare in continuare ca fiind al meu (YO3GGX), dar din cate imi aduc aminte nu am mai platit nimic in ultimii 10 ani.
E posibil ca autorizatia curenta sa fie inca valabila?

Multumesc.

YO3FTI
Mesaje: 10
Membru din: Mie Aug 18, 2010 11:52 am
Contact:

Re: Prelungirea autorizatiei de radioamator

Mesajde YO3FTI » Mie Aug 18, 2010 12:15 pm

Salut,
Indicativele neactualizate de regula se pastreaza 5 ani fara a fi realocate insa din propria experienta (si eu am fost intr-o situatie similara) se pastreaza mult mai mult timp.

De cativa ani nu se mai percep taxe de autorizare asa ca tot ce trebuie sa faci pentru reinnoirea autorizatiei este sa te duci la IGCTI (Bucuresti, Str. Lucian Blaga nr. 4, bloc M 110, tronson I, sector 3) la et. 5 - "Autorizatii Radioamatori" - (dupa orele 9.00) cu documentele in original (autorizatia veche + certificat radioamator) + copie dupa CI si orginal si o fotografie format pasaport - si se rezolva in 2 saptamani fara nicio taxa.
Se completeaza un formular - care este disponibil si pe net la http://www.igcti.ro/DesktopDefault.aspx?tabid=2899. Un mare avantaj acum este si faptul ca poti sa adaugi pe langa adresa din buletin inca 3 adrese pentru QTH - de oriunde din tara (fara a aduce documente justificative cu privire la acele spatii) si poti emite de acolo perfect legal fara a fi nevoie sa folosesti /P.

73,
Andrei - YO3FTI
Ultima oară modificat Mie Aug 18, 2010 12:28 pm de către YO3FTI, modificat 1 dată în total.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Prelungirea autorizatiei de radioamator

Mesajde yo3ggx » Mie Aug 18, 2010 12:22 pm

Iti multumesc pentru toate informatiile oferite care imi vor fi de mare ajutor.

Dan

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Prelungirea autorizatiei de radioamator

Mesajde yo3ggx » Vin Aug 27, 2010 11:16 am

Salut,

Din pacate am constatat ca in Callbook-ul de aici de pe site apar dar in cel de la ANCOM (actualizat iunie 2010) indicativul meu nu mai apare.
Mai mult, se pare ca nu reusesc sa mai dau nici peste autorizatia obtinuta in 1996 (e posibil sa o fi pierdut in cursul mutarii).
Am pus o intrebare pe site-ul igcti.ro prin formularul online pentru a vedea cum trebuie sa procedez, sper sa raspunda.

Multumesc,
Dan

YO3FTI
Mesaje: 10
Membru din: Mie Aug 18, 2010 11:52 am
Contact:

Re: Prelungirea autorizatiei de radioamator

Mesajde YO3FTI » Vin Aug 27, 2010 11:48 am

Salut,
este firesc sa nu mai apara indicativul in callbook-ul celor de la ANCOM - pentru ca nu a fost reactualizat la fiecare 5 ani cum prevede regulamentul. Fara autorizatia si certificatul vechi o sa le fie mai greu sa te gaseasca - mai ales daca respectivele acte au fost emise pe vremea cand nu aveau calculatoare, baze de date etc.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Prelungirea autorizatiei de radioamator

Mesajde yo3ggx » Vin Aug 27, 2010 12:42 pm

Salut,

Am fost azi pe la ei, dar persoana care are acces la baza de date este in concediu inca 2 saptamani. A incercat cineva de acolo sa ma ajute si a cautat prin niste registre vechi din '96 dar nu a reusit sa ma gaseasca.
O sa mai intorc o data casa peste cap si sper sa dau totusi de certificatul original.

Multumesc,
Dan

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Prelungirea autorizatiei de radioamator

Mesajde yo5fmt » Dum Aug 29, 2010 6:16 pm

Poate iti aduci aminte de cineva care a obtinut in aceeasi sesiune cu tine certificatul si care sa poata sa-ti spuna numarul sub care a fost emis. Ar fi mult mai usor pentru cei de la ANCOM sa te gaseasca cautand inregistrarea din jurul aceluiasi numar.
Succes!
Vasile

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Prelungirea autorizatiei de radioamator

Mesajde yo3ggx » Dum Aug 29, 2010 7:50 pm

Salut,

Din pacate a trecut foarte mult timp de atunci, chiar nu imi mai aduc aminte nume.
Sper totusi ca daca nu reusesc sa gasesc hartiile sa dea pana la urma de mine in baza de date...
Altfel va trebui sa o iau de la capat..:-)

Multumesc,
Dan


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori