Callbook ANCOM Septembrie 2012

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde YO9CHO » Mar Sep 18, 2012 9:29 am

Treaba buna.
Inseamna ca ceva se misca si fisierul este in curs de up-datare.Era totusi bine daca era postata forma finala.

yo9igs
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:28 am
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo9igs » Mar Sep 18, 2012 6:22 pm

Fisierul este creat de dl. Octavian Lupu, sau ma rog, de pe pc-ul dansului, asadar nu e o greseala de incepator...probabil fisierul este urcat pe site in varianta nefinalizata...

P.S. Uitandu-ma mai atent la proprietatile fisierului am vazut ca prima data callbook-ul a fost creat de D-na sau D-soara Anca Calin, iar mai apoi a fost editat de dl. Octavian Lupu... probabil s-au mai pierdut radioamatori pe drum :lol:

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde YO9HSW » Mie Sep 19, 2012 11:06 am

Callbook-ul nu poate fi altceva decat un ... callbook, adica o simpla lista cu indicative, nume operatori, etc. La eliberarea autorizatiei, titularul are (a avut) posibilitatea sa specifice in cererea adresata autoritatii daca este de acord cu publicarea adresei de domiciliu in callbook.
Un simplu callbook nu atesta statutul unui indicativ, un control - de exemplu, va solicita unei statii prezentarea autorizatiei, nu se vor uita in callbook.
De acord cu dvs. ca acest document poate provoca o oarecare confuzie, surprinzator pentru mine este ca ANCOM nu are capacitatea de a dezvolta si instala o baza de date, eventual interogabila via web. Desi este o institutie adanc ancorata in reglementare si in zona IT...

Avatar utilizator
YO3INQ
Mesaje: 26
Membru din: Vin Ian 06, 2012 9:13 am
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde YO3INQ » Mie Sep 19, 2012 3:40 pm

Citez:cererea adresata autoritatii daca este de acord cu publicarea adresei de domiciliu in callbook."

Foarte adevarat cu toate aceste ca am bifat cu DA eu tot Nu apar in call book nu ca ar fi ceva grav dar mai sunt scapari atat am vrut sa semnalez!73

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde YO6EX » Mie Sep 19, 2012 5:19 pm

Toate discuţiile şi sfaturile date aici pe forum sunt degeaba...
:arrow: Rezolvarea poate veni numai de la ANCOM.

Pe de altă parte, după cât plătim noi ANCOM-ului,
aşa şi suntem serviţi...

S-a vrut GRATIS , gratis avem... :mrgreen:

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo2mtg » Joi Sep 20, 2012 8:33 pm

Adevarat zice YO6EX, daca nu dai nimic in schimb ce poti sa ceri....munca voluntara ??

Uitandu-ma mai atent am observat 2 DOUA indicative de YO3YQ, da, e trecut de doua ori, cei drept ca seamana si o parte din nume, dar poate fi ori coincidenta ori fiu, frate...etc

Ca sa nu mai spun ca sunt repetate si YO2DM, cu YO3DM, si au mai fost cateva exemple pe aici, ca sa nu mai spun ca si YO7MG, a schimbat vechiul indicativ din cauza ca..... da, era deja dat in YO3 dar nu a verificat nimeni, sau nu mai VERIFICA nimeni acest aspect.

Din cauza luptei pt 2 litere se pare ca uneori se mai produc si greseli, si cum doar cine nu munceste nu greseste, ei bine.... inseamna ca totusi se mai si munceste in tara asta, nu se face doar trafic radio...HI, Hi.
Aici pe acest site Ciprian ne informeaza ca exista 8431 de indicative, e de inteles pt ca apar si cei care au facut SK , iar in lista ANCOM-ului doar 4207. Unde e diferenta? Asa de multi "pirati" sunt printre noi? Asta daca in lista sunt trecuti doar cei autorizati.

Om vedea, si sper ca totusi cineva sa reuseasca sa faca si in "ograda" noastra putina ordine.
Si da, find un site guvernamental ne-am astepta sa fie cat mai fidel cu realitatea. Dar cred ca putem sa dam si noi o mana de ajutor si sa indreptam lucrurile. Scriindu-i colegului YO3JX, care s-a oferit sa prezinte problema la autoritatea in comunicatii.

Am revenit cu o modificare, ca merita
Cautati aici pe site, YO3CB si apoi YO9CB, exista ambele indicative,
(in lista de la ANCOM apare doar YO3CB....uauu), cu toate ca pe site scrie ca YO9CB e indicativ autorizat de ANCOM, iar la YO3CB nu scrie nimic, probabil ca autorizatia a expirat de ceva vreme

Vali succes si 73`s tuturor de la YO2MTGigi
Ultima oară modificat Sâm Sep 22, 2012 11:37 pm de către yo2mtg, modificat 1 dată în total.

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo3jx » Vin Sep 21, 2012 8:36 am

@ YO2MTG,

Pentru conformitate, te rog corecteaza indicativul dim mesaj, este YO3JX iar nu ...yx, 73, sper sa ne vedem maine la Buzias, 73, Dan-Liviu Voiculescu, YO3JX.

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo2mtg » Sâm Sep 22, 2012 11:39 pm

yo3jx scrie:@ YO2MTG,

Pentru conformitate, te rog corecteaza indicativul dim mesaj, este YO3JX iar nu ...yx, 73, sper sa ne vedem maine la Buzias, 73, Dan-Liviu Voiculescu, YO3JX.


Am corectat. Imi cer scuze pentru neatentie.

YO2MTGigi

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo3jx » Dum Sep 23, 2012 5:33 pm

Multumesc Gigi, am ajuns cu bine acasa in Bucuresti. De la Buzias am trecut o tura de 3 ore prin Timisoara, nu sunt prea incantat cum se prezinta acum orasul. Sper ca noul primar sa aiba mai multe fonduri la dispozitie. Deasemenea regret ca nu am avut sansa sa vorbesc la simpo Buzias, in special despre situatia grea in care a fost indusa FRR. Am observat din discutii bilaterale ca "lumea" pare indiferenta la eventualitatea falimentului federatiei noastre. Imi pare ca se asteapta un "buchet" de solicitanti pentru munca de reconstructie a unui secretar general responsabil. Pana atunci sunt riscuri mari sa-l piarda pe singurul ce a depus dosar inca acum 8 luni. Poate ar trebui sa scriem adevarul. Se fac multe si regretabile confuzii. Si hotii. E revoltatar sa aud ca banii FRR se "duc" pe decontarea deplasarii unei familii la Friedrichshafen fara ca macar sa treaca pe la standul romanesc, sustinut de voluntari pe cheltuiala lor in timp ce sportivi de elita HST nu pot participa in competitii internationale, tocmai din lipsa banilor. Mai pe limba noastra QRT, (sau omerta?) previzibil SK. Mare pacat!

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo2mtg » Dum Sep 23, 2012 7:54 pm

Ma bucur si apreciez vizita la Simpo YO2 Buzias si faptul ca ai ajuns cu bine inapoi acasa.
Restul ..., prefer sa ma abtin si sa nu le discut pe forum.
Oricand cu placere pe alte "frecvente" sau "canale"...HI.

YO2MTGigi


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori