Diploma Omagiala

Diplome de radioamatori mai vichi sau mai noi - regulamente, poze, colectii
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Diploma Omagiala

Mesajde yo8cln » Lun Apr 04, 2016 8:41 am

Promisiunea mea a fost numai pt. diplomele solicitate din YO in limita a 100.
Oferta am facut-o aici , iar ideea de a tipari si trimite eu aceste diplome a fost sugerata de catre Pit yo3jw. 73 ! de yo8cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Diploma Omagiala

Mesajde yo5ajr » Lun Apr 04, 2016 2:10 pm

Am trait si acest eveniment de 80 de ani. Multumesc lui Pit ca m-a "racolat" alaturi de alti colegi pentru a folosi acest indicativ festiv YO80YR5, dupa parerea mea nu prea nimerit, dificil de inteles de SDR - uri dar greu de digerat si de alti corespondenti pe 160m. Exprim intentia si ofer voluntariatul meu la comemorarea de 100 de ani, peste 20 de ani....tot pe 160m :))))). 73 de Miki

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Diploma Omagiala

Mesajde YO3JW » Mar Apr 05, 2016 3:25 pm

Salut
Perioada de lucru pentru diploma aniversara 80 de ani... s-a incheiat.
Pe aceasta cale doresc sa multumesc tuturor celor care au folosit indicativul special YO80YR5 si au trimis logurile. Fiecare statie participanta va primi o diploma.
Indicativul are o anumita semnificatie si anume: YO, prefixul standard al Romaniei azi, 80, reprezinta anii care au trecut din 1936 pana azi, iar YR5 este prefixul folosit in Romania anului 1936.
Intradevar este un indicativ atipic, dar nu singular.
Chiar de la inceput, atunci cand am vrut sa o pun la QRZ.COM am avut dificultati, dar la interventia la factorii responsabil am putut pune la QRZ.COM acest indicativ. Nu acelasi lucru s-a intamplat la RBN (Reverse Beacon Net) unde nici pana azi nu am primit un raspuns la solicitarea de a revizui programul care valideaza indicative auzite in sistem..
Cat priveste diplomele pentru statiile care au indeplinit conditiile acestaea au putut fi luate direct prin internet datorita unui program a lui Vali, YO4RLN, care a avut amabilitatea de a pregati un mod modern de obtinere a diplomelor.(TNX!)
La un moment dat YO8CLN, Ghita, a venit cu o propunere:" O oferta :primele 100 de diplome tiparite le platesc eu."
Pe acesta cale ii multumesc pentru participare la aceasta actiune aniversara.
Cred ca ar fi necesar ca din 5 in 5 ani sa se faca o actiune asemanatoare.
Poate cineva nu va uita!
Propagarea sa fie cu voi!
Pit YO3JW

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Diploma Omagiala

Mesajde yo8cln » Mar Apr 05, 2016 3:36 pm

Eu am trimis (gratuit) primele diplome Omagiale tiparite la cei (din yo) care au indeplinit conditiile. Daca vor mai fi solicitari le voi indeplini. 73 ! de yo8cln.

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: Diploma Omagiala

Mesajde yo4btb » Mie Apr 06, 2016 1:25 pm

YO8CLN.Azi am primit plicul cu diploma omagiala.Multumesc pentru ea.Salutari.YO4BTB,Virgil

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Diploma Omagiala

Mesajde YO6EX » Sâm Apr 09, 2016 1:31 pm

Azi am primit diploma tiparita prin bunavointa lui YO8CLN. TKS !

Din pacate posta romana (*) a avut grija sa ajunga complect deteriorata.

(*) posta romana cu litere mici. asa cum sunt si serviciile acestei intreprinderi conduse de incompetenti...


Înapoi la “Diplome”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator