RUSIA FOTBAL 2018 sau Hamradio..Cursa pentru diplome

Diplome de radioamatori mai vichi sau mai noi - regulamente, poze, colectii
YO7LPZ
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mai 31, 2016 1:54 pm
Contact:

RUSIA FOTBAL 2018 sau Hamradio..Cursa pentru diplome

Mesajde YO7LPZ » Lun Iun 25, 2018 4:56 pm

Buna ziua cititorilor acestui forum , sunt SORIN YO7LPZ din Drobeta Turnu Severin ..am lucrat inca de la inceput si voi lucra pana la sfarsitul competitiei maraton pentru a-mi verifica rezistenta la stres ..hi ..in aceasta mare competitie si cred ca cei ca mine sunt de acord cu aceasta, am obtinut rezultate multumitoare , dar cursa nu s-a sfarsit.In acest week-end mi-a venit ideea de a face si publica pe acest site(sau forum unde ni se permite) un TOP LIST YO RADIO MARATON 2018 (imi place cum suna )cu cei care au lucrat si sunt de acord sa le public(eu sau cu ajutorul moderatorilor ), rezultatele obtinute dupa aceasta ' cursa nebuna' pe undele radio..hi..
Deci, in primul rand daca ideea este ok , astept sugestii.
Ideea mea este urmatoarea: cei care au lucrat si doresc asta sa-si spuna indicativul , eventual numele in acest topic ce va ramane deschis pana la final (daca ne lasa moderatorii ..hi..) , eu voi face lista pe sa zicem 16 iulie 2018 si voi aduna rezultatele celor de pe lista , rezultate de pe hamlogs.net si le voi publica eventual provizoriu , daca vor fi observatii si apoi finaliza si publica aici sau pe site cu ingaduinta moderatorilor....as putea trece la fiecare indicativ si conditiile de lucru si impresii de la aceasta cursa (ne...) ale fiecarei statii yo...idei pot sa apara pe parcurs si le vom analiza si supune la vot....
In speranta ca am starnit interesul multor hami yo astept raspunsuri favorabile si mai ales de la cei care au lucrat si lucreaza in continuare pentru aceste diplome...multe 73' SORIN YO7LPZ....O ZI EXCELENTA TUTUROR ..SUCCES IN CURSA PENTRU DIPLOME..

YO7NSP
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 23, 2014 9:06 pm
Contact:

Re: RUSIA FOTBAL 2018 sau Hamradio..Cursa pentru diplome

Mesajde YO7NSP » Mar Iun 26, 2018 7:46 am

YO7NSP Popa Stefan

YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Re: RUSIA FOTBAL 2018 sau Hamradio..Cursa pentru diplome

Mesajde YO4DEQ » Vin Iun 29, 2018 6:20 pm

De acord cu un clasament YO .Succes ! 73 Peter

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: RUSIA FOTBAL 2018 sau Hamradio..Cursa pentru diplome

Mesajde YO8BDW » Sâm Iun 30, 2018 10:40 am

YO7LPZ
Pe site-ul : http://fwc18.hamlogs.net/diploms.php exista toate datele privind toate diplomele atribuite cu situatia la zi. Pentru YO este necesar doar un efort de a extrage date si de a le sistematiza dupa criterii dorite.
Dupa parerea mea, programul este un succes, numarul de participanti mare, numarul de statii active suficient de mare pentru obtinerea usoara diplomelor (cel putin la categoria BRONZE, nu pot sa comentez la celelalte categorii caci nu mai continui)cu dotare obisnuita. De semnalat si participarea buna a statiilor outside Russia participante la program si pagina WEB realizata exemplar. Succes participantilor ! Celor care vor sa incerce, mai sunt 15 zile de activitate !

YO7LPZ
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mai 31, 2016 1:54 pm
Contact:

Re: RUSIA FOTBAL 2018 sau Hamradio..Cursa pentru diplome

Mesajde YO7LPZ » Sâm Iun 30, 2018 12:58 pm

Buna ziua si multumesc pentru sustinere, intradevar pe pagina :http://fwc18.hamlogs.net/diploms.php
sau adunat aproximativ 422 de statii YO ,iar ca sa fac un clasament YO cu fiecare statie ce a realizat este cam multa munca (nu stiu sa fie un campionat mondial care sa adune atatea statii YO )..., cred ca nu o sa reusesc , nu m-am gandit ca vor fi atatea statii YO ....s-ar putea sa fie si un record pentru YO ..daca stie cineva daca s-a depasit numarul asta de participanti YO in trecut si-n ce competitie , sa il aminteasca aici , daca se poate..
Multumesc pentru ajutor si felicitari statiilor YO care sau implicat in aceasta competitie...si la mai multe ,in numar mare , pe viitor.

YO7LPZ
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mai 31, 2016 1:54 pm
Contact:

Re: RUSIA FOTBAL 2018 sau Hamradio..Cursa pentru diplome

Mesajde YO7LPZ » Sâm Iun 30, 2018 6:20 pm

Revin cu numarul de statii YO cred ca sunt mai putin de 400 + ,pentru ca initial am dat cautare pe pagina respectiva dupa YO , dar se pare ca sunt si statii straine avand YO in indicativ...oricum tinem legatura ,pana la final..73' SORIN YO7LPZ....suuces in continuare..

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: RUSIA FOTBAL 2018 sau Hamradio..Cursa pentru diplome

Mesajde YO8RAA » Sâm Iun 30, 2018 7:23 pm

Te-a luat ...PUTIN ...valul fara sa stii sa inoti...hi :D
Nu este un interes prea mare din partea statiilor YO si nici nu vad de ce ar fi...
Pare a fi ceva deosebit fata de alte indicative speciale doar pentru ca se acorda diplome la "kilogram".
Sunt zeci de competitii internationale de 12 sau 24 ore in care numarul stattiilor YO este mai mare decat cel care lucreaza cu aceste indicative speciale timp de 45 de zile.
Hai sa nu comparam mere cu pere :) .
Pana acum sunt 56 de statii din YO care au obtinut aproximativ 420 de diplome diferite.
Numarul lor o sa fie mai mare pana pe 15 iulie dar orisicum o sa ramana sub 100.
Situatia pe judete sta in felul urmator (nu-mi permit sa dau si indicativele fara acordul posesorilor):
yo2=7
yo3=11
yo4=12
yo5=4
yo6=7
yo7=2
yo8=7
yo9=2

Vi se pare un interes deosebit fata de alte indicative speciale?
Privitor la statistici...cred ca se poate extrage orisice statistica din site-ul rusesc in maxim 10-30 minute. Sau se obtine gratuit prin email de la organizator. Dar ... qui prodest?

73 Mircea YO8RAA

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: RUSIA FOTBAL 2018 sau Hamradio..Cursa pentru diplome

Mesajde YO6EX » Sâm Iun 30, 2018 7:56 pm

Statiile YO care au obtinut diploma de baza adica BRONZ
sunt in numar de 50... :shock:
Pina la 400 e cale lunga... nu sunt atatea statii active in YO... :cry:
Asta la ora la care m-am uitat eu pe saitul respectiv.


YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: RUSIA FOTBAL 2018 sau Hamradio..Cursa pentru diplome

Mesajde YO8RAA » Sâm Iun 30, 2018 8:26 pm

YO8RAA scrie:Pana acum sunt 56 de statii din YO care au obtinut aproximativ 420 de diplome diferite.
.........................
Situatia pe judete sta in felul urmator (nu-mi permit sa dau si indicativele fara acordul posesorilor):


Din viteza am facut doua greseli:
Numarul statiilor YO este 52 si nu 56
........................
Situatia este pe zone YO si nu judete
Imi cer scuze
73 Mircea


Înapoi la “Diplome”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori