Inca o aniversare: Panzarele lui Stefan cel Mare

Diplome de radioamatori mai vichi sau mai noi - regulamente, poze, colectii
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Inca o aniversare: Panzarele lui Stefan cel Mare

Mesajde YO6EX » Vin Mai 01, 2020 9:38 am

Pânzarele lui ŞTEFAN cel MARE
1465 – 2020


În anul 2020 se împlinesc 555 ani de la prima atestare documentară a existenţei flotei de război moldoveneşti cu care Ştefan cel Mare (1457 - 1504) a asediat şi cucerit Cetatea Chilia la data de
25 Ianuarie 1465, învingând garnizoana maghiară.
Corăbiile cu un singur catarg şi trei vele aveau o capacitate de 60 de tone, 16m lungime, echipajul fiind format din 7 marinari. Corabia putea transporta 40-50 de soldaţi cu armele respective.

Pentru a marca acest eveniment istoric PRO-CW-Club a instituit o diplomă aniversară, care poate fi obţinută de orice radioamator, indiferent modul de lucru. Notare specială pentru diplomele obţinute pentru trafic numai în CW.

Regulamentul complect la adresa:
https://yo6ex-awards.blogspot.com

73 & GL
YO6EX
Fişiere ataşate
Panzarul St. cel Mare-sample.jpg

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Inca o aniversare: Panzarele lui Stefan cel Mare

Mesajde YO2DFA » Vin Mai 01, 2020 2:04 pm

Am completat și trimis imediat cererea. Vă mulțumesc pentru promptitudinea cu care mi-ați eliberat cele 15 diplome din seria MRR precu și cele 10 din seria RMS. Sunt foarte ... "reușite"! Mult succes în tot ceea ce întreprindeți!
73 - YO2DFA

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Inca o aniversare: Panzarele lui Stefan cel Mare

Mesajde YO9CHO » Sâm Mai 02, 2020 5:59 am

Felicitari pentru diploma. Referitor la steagul din dreapta sus, este absolut identic cu cel propus de "moldovenistii" [PSRM] actuali din Republica Moldova. Steagul asta asa cum se vede din captura de imagine trebuie sa inlocuiasca tricolorul din punctul lor de vedere.
Pentru mai multa documentare: https://www.facebook.com/Moldova1359/
Steag-propus de moldovenisti.jpg


Succes in continuare.

P.S. Inclin sa cred ca a fost o alegere total neinspirata.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Inca o aniversare: Panzarele lui Stefan cel Mare

Mesajde YO6EX » Sâm Mai 02, 2020 9:09 am

@ yo9cho:
stimate domn, inainte de a arunca cu parerri personale, ar fi bine sa te documentezi mai temeinic.
Steagul Moldovei care apare pe diploma in cauza este cel original, adica intre coarnele bourului moldovenesc apare soarele!
Comunistii de care vorbesti au plantat in locul soarelui o stea in 5 colturi.

Eu NU ma documentez dupa facebook ci din sursele autorizate.

P.S. Ca sa stie si alti "savanti", tricolorul a aparut ca drapel national in Tara Romaneasca. Initial cu culorile dispuse orizontal si ceva mai tarziu, vertical. Dupa Unire cele doua principate au adoptat ca drapel national al Romaniei tricolorul.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Inca o aniversare: Panzarele lui Stefan cel Mare

Mesajde YO6EX » Sâm Mai 02, 2020 9:26 am

P.P.S. Cat priveste culoarea rosie a steagului moldovenesc, dupa cum scria un cronicar din vechime:
"Rosu ca sangele varsat de moldoveni intru apararea gliei stramosesti de navalirile barbare".

Si nu era rosul aprins al comunistilor, ci un rosu de culoarea sangelui varsat.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Inca o aniversare: Panzarele lui Stefan cel Mare

Mesajde YO9CHO » Sâm Mai 02, 2020 10:29 am

@YO6EX. Stimate dl. Giurgiu, eu nu am facut decat sa exprim un punct de vedere personal, argumentand cu situatia actuala din Republica Moldova.
Evident ca este dreptul dvs. sa il luati in considerare sau nu.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Inca o aniversare: Panzarele lui Stefan cel Mare

Mesajde YO6EX » Sâm Mai 02, 2020 10:54 am

YO9CHO scrie:@YO6EX. Stimate dl. Giurgiu, eu nu am facut decat sa exprim un punct de vedere personal, argumentand cu situatia actuala din Republica Moldova.
Evident ca este dreptul dvs. sa il luati in considerare sau nu.
73!


Punctul dvs. de vedere personal nu valoreaza nimic atat timp cat se bazeaza pe informatii false.
Iar imprastierea de informatii false este extrem de folosita de cei de pe facebook.

Eu am un obicei.
Mai intai ma documentez si abia apoi afirm ceva.

Postarea dvs. m-a bucurat, afland astfel ca n-ati fost atins de covid altfel lipsa postarilor dvs. m-ar fi facut sa cred cine stie ce...

Si aici inchei aceasta discutie care nu are nimic de-aface cu subiectul postarii mele initiale si nici cu radioamatorismul.


Înapoi la “Diplome”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori