Ultima serie de diplome cu tematica navala

Diplome de radioamatori mai vichi sau mai noi - regulamente, poze, colectii
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Ultima serie de diplome cu tematica navala

Mesajde YO6EX » Joi Mai 14, 2020 12:59 pm

Societatea de Navigaţie Fluvială Română – NFR – a fost înfiinţată în anul 1890 în conformitate cu Înaltului Decret Regal emis de Regele Carol I privind navigaţia maritimă şi fluvială în Regatul România. Până la acea dată navigaţia fluvială era un cvasi-monopol al firmelor austro-ungare şi germane. Începutul a fost făcut cu 5 remorchere, 45 de şlepuri şi o navă de pasageri.
În anul 1920 NFR avea în dotare 7 nave de pasageri de lung curier cu cabine de dormit din care o navă cu cabine de lux, 12 nave de pasageri de transport local, 22 remorchere, 180 şlepuri, 12 tancuri petroliere şi 28 nave auxiliare, deservind 16 linii de pasageri locale si 4 internaţionale. Navigaţia se efectua pe Dunăre şi pe râurile Prut, Nistru, Tisa şi Canalul Bega.
În anul 1947, regimul comunist la ordinul expres al URSS a desfiinţat Societatea NFR. Tot atunci a fost desfiinţată şi Societatea Română de navigaţie SRD S.A. unde deţinea acţiuni şi statul Român.

Cu ocazia aniversării a 130 de ani de la înfiinţarea NFR, PRO-CW-Club a instituit o serie de diplome, care se adresează tuturor radioamatorilor.
Regulamentul pentru obţinerea acestora se găseşte la adresa:
https://yo6ex-awards.blogspot.com

73 & GL
YO6EX
Fişiere ataşate
NFR-Aniversare-sample.jpg
NFR-Tug-Decebal-sample.jpg

YO2DFA
Mesaje: 154
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Ultima serie de diplome cu tematica navala

Mesajde YO2DFA » Vin Mai 15, 2020 2:42 pm

Deja am solicitat primele 3 diplome din serie. "Expediate" cu promptitudine de Sică! Vy TNX!!! Foarte reușite. Profit de acest week-end pentru a le solicita și pe restul!
SUCCES tuturor în obținerea lor!
73 Ovidiu - YO2DFA

YO2DFA
Mesaje: 154
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Ultima serie de diplome cu tematica navala

Mesajde YO2DFA » Lun Mai 18, 2020 7:41 pm

Am îndeplinit condițiile, am solicitat și primit prompt toate cele 14 diplome din seria NFR plus "supliment" diploma Sibiu CC pentru numărul de QSO-uri în CW realizate. Mulțumesc dr OM Sică.
Și pentru a-i .... ambiționa pe timișoreni încerc să atașez una dintre diplome. Sper să reușesc!
Mult succes tuturor în obținerea acestor frumoase diplome!
Fişiere ataşate
YO2DFA-NFR-Canal-Bega.jpg

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Feedback la diplomele PRO-CW-Club

Mesajde YO6EX » Vin Mai 29, 2020 1:15 pm

Am primit mai multe aprecieri favorabile privind diplomele eliberate de clubul PRO-CW.
Iata una din ele:

Buna ziua,va trimit atasate cererile pentru diplomele aniversare.
Am fost foarte placut surprins sa vad ca una dintre diplome este dedicata actualei Nave de pasageri capitan comandor Paun.
In anul 1979 dupa absolvirea Scolii Militare Maistri de Marina,am ales aceasta nava unde am fost incadrat ca radiotelegrafist (comandant grup radio ).Nava se afla la Tulcea apoi a fost mutata la Braila si se numea Nava de Comandament REPUBLICA, apoi dupa 1989 a capatat denumirea actuala. Amintiri...
73's George/YO4AAC

Buna seara,
am uitat sa mentionez in comentariul precedent,cand am ajuns pe nava Republica, l-am intalnit acolo pe regretatul nostru coleg YO4DCF Marin Paicu care era incadrat tot ca radiotelegrafist.
73's George/YO4AAC

N.N. Nava in cauza a fost lansata la apa in anul 1883 (dupa alte surse 1903 - sursele se cam contrazic) la santierul naval din Linz sub numele de Csobank. In 1917 a fost rebotezata Munka, iar in 1918 a fost preluata de statul Român in cadrul despagubirilor de razboi fiind denumita Arad. In 1930 a primit numele de Căpitan-Comandor Păun, iar in 1947 numele a fost schimbat in Republica. In anul 1990 si-a reprimit vechiul nume de Căpitan-Comandor Păun.

Incepand din 10 Martie a.c. de cand am lansat programul de diplome cu tema navala, s-au primit si procesat un numar 568 de cereri plus 62 pentru alte diplome.


Înapoi la “Diplome”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori