Diploma DRACULA

Diplome de radioamatori mai vichi sau mai noi - regulamente, poze, colectii
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Diploma DRACULA

Mesajde YO3JW » Vin Iun 19, 2020 9:57 am

Diploma "Dracula"
Pentru obtinerea acestei diplome este necesar sa se lucreze 25 de statii din Romania. Dintre acestea
cel putin 5 trebuie sa fie in diferite judete din urmatoarele: Arges(AG), Bistrita-Nasaud(BN),
Bucuresti(BU), Brasov(BV), Dambovita(DB), Giurgiu(GR), Ilfov(IF), Mures(MS), iar dintre acestea
cel putin una trebuie sa fie din urmatoarele localitati: Curtea de Arges, Bucuresti, Bran, Brasov,
Targoviste, Comana, Snagov, Sighisoara.
Diploma tiparita si trimisa prin posta costa 5 Lei. Diploma este gratuita daca se trimite in format
electronic.
Cererea GCR se trimite la:Radioclub YO7KFA, Str. Costache Negri 26, Pitesti, AG, Romania
sau via Email la augustin.preoteasa@soliber.net
Conditiile se pot indeplini si in una sau mai multe din concursurile nationale organizate pe
parcursul anului.
Dracula.jpg

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Diploma DRACULA

Mesajde YO3JW » Mar Iun 23, 2020 6:59 pm

Legaturile valabile pentru diploma DRACULA sunt cele realizate dupa 01.01.2020 !

yo9gmi
Mesaje: 4
Membru din: Dum Sep 16, 2012 1:16 pm
Contact:

Re: Diploma DRACULA

Mesajde yo9gmi » Mie Iun 24, 2020 6:49 pm

Ok. Legaturi valabile incepand cu 01.01.2020. Poate ar fi fost stimulat mai mult traficul ... daca data anuntului ar fi fost data de start... Durata actiunii? 73! Multumesc!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Diploma DRACULA

Mesajde YO4BKM » Joi Iun 25, 2020 2:40 pm

Lipsesc mai multe informatii privind modul de obtinere a diplomei, precum:
- Pe ce benzi sunt valabile legaturile si/sau daca in benzile pretentioase (de ex. SHF) se aplica alte criterii, evental dacă modul de lucru contează;
- Dacă se acordă în egală măsură radioamatorilor de emisie-recepție și de recepție;
- Dacă se acordă în egală măsură radioamatorilor români din YO, români de oriunde sau și străini;
- Dacă se acordă anual (în acest caz este de înțeles că perioada este un an calendaristic), dacă se acordă o singură dată sau de câte ori o solicită cel interesat;
- Cum se face plata diplomei tipărite, eventual cont sau alt mod de plata (IRC, timbre etc);
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Diploma DRACULA

Mesajde YO3JW » Vin Iun 26, 2020 3:50 pm

Intradevar o abordare "stiintifica"....
Lipsesc mai multe informatii privind modul de obtinere a diplomei, precum:
- Pe ce benzi sunt valabile legaturile si/sau daca in benzile pretentioase (de ex. SHF) se aplica alte criterii, evental dacă modul de lucru contează;
Intrucat nu se specifica nimic in legatura cu benzile folosite rezulta ca orice banda autorizata poate fi folosita. Cat priveste SHF banuiesc ca nu exista in acest moment numarul de 25 statii YO care sa permita sa existe o astfel de cerere(!), dar daca sunt se poate folosi si SHF, eventual chiar si pentru o singura legatura
- Dacă se acordă în egală măsură radioamatorilor de emisie-recepție și de recepție;
Idem, deci poate fi atribuit atat statiilor de emisie-receptie, cat si celor numai de receptie.
- Dacă se acordă în egală măsură radioamatorilor români din YO, români de oriunde sau și străini;
Idem, adica orice radioamator autorizat poate solicita diploma.
- Dacă se acordă anual (în acest caz este de înțeles că perioada este un an calendaristic), dacă se acordă o singură dată sau de câte ori o solicită cel interesat;
Idem. Anuntand numai data de incepere rezulta ca nu are un termen limita si nici periodicitate.
- Cum se face plata diplomei tipărite, eventual cont sau alt mod de plata (IRC, timbre etc);
Intradevar aici este o scapare, dar cunoscand modul de rezolvare de la alte diplome sunt convins ca cine doreste sa achite contravaloarea o poate rezolva. Daca nu, o cere in format electronic care este gratuit.
73 de Tavi YO4BKM!
Posibil ca fiind interesat de obtinerea diplomei veti face tot ceea ce este posibil sa o aveti.
73
Pit
YO3JW

YO2DFA
Mesaje: 154
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Diploma DRACULA

Mesajde YO2DFA » Dum Iun 28, 2020 10:38 pm

Doresc să solicit această diplomă. Formularea: Pentru obtinerea acestei diplome este necesar sa se lucreze 25 de statii din Romania. Dintre acestea cel putin 5 trebuie sa fie in diferite judete din urmatoarele: Arges(AG), Bistrita-Nasaud(BN),Bucuresti(BU), Brasov(BV), Dambovita(DB), Giurgiu(GR), Ilfov(IF), Mures(MS), nu o prea înțeleg. Dacă am 5 stații din București (BU) îndeplinesc condițiile? Sau sunt necesare 5 județe din cele 8 enumerate? Mulțumesc pentru un eventual răspuns.
73 Ovidiu - YO2DFA

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Diploma DRACULA

Mesajde yo7mr » Lun Iun 29, 2020 10:54 am

...cred ca raspunsul se afla sigur in enuntul postat din nou, chiar de tine :
" cel putin 5 trebuie sa fie in diferite judete " - ( asta inseamna ca nu pot fi toate din acelasi judet )
...zic eu ;) Succes !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Diploma DRACULA

Mesajde YO4BKM » Lun Iun 29, 2020 2:24 pm

Un regulament încâlcit, arată graba, lipsa de experiență sau improvizația cu care a fost făcut. Formularea cu cele 5 stații este neclară, este o chestiune de limbă românească, „diferite județe” (cum este scris) nu este totuna cu „județe diferite”, este o subtilitate aici. Când adjectivul „diferit” apare după substantivul pe care-l determină arată clar că ceva se deosebește, că nu este asemănător și așa trebuia formulat. Când precede substantivul înseamnă „fel de fel”, ceea ce este altceva. Cu multe decenii în urmă, în școală, ne amuzam pe seama unor greșeli de alcătuire a frazelor, de genul „la Porțile de Fier este un pod construit de Apolodor din Damasc, ale cărui picioare se mai văd și astăzi”, era până să se facă barajul hidrocentralei și să se ascundă astfel anticele ruine.
Cât privește modul de plată, aici organizatorii arată lipsa de obișnuință în respectarea regulilor și, neținând cont că este interzisă trimiterea de bancnote în plic, la întrebarea mea au dat răspunsul vag precum
YO3JW scrie:cunoscand modul de rezolvare de la alte diplome sunt convins ca cine doreste sa achite contravaloarea o poate rezolva
Adică, fără să facă cunoscut niciun număr de cont, lasă să se aplice vechi practici nepermise, lucru care nu arată bine la o autoritate publică cum este un club autorizat. Chiar dacă se va menține practica expedierii banilor în plic, clubul trebuie să se prezinte public precum „soția Cezarului” dacă mai știe cineva ce îneamnă asta în plan moral. Un detaliu prea puțin înțeles de multe autorități de la noi și căruia, din păcate, i se dă tot mai puțină atenție.
Și ar mai fi ceva, legat de cum se face validarea condițiilor care trebuie îndeplinite, nu arăt mai multe, las să văd ce au de spus cei care acordă diploma.
72 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Diploma DRACULA

Mesajde YO4PX » Lun Iun 29, 2020 4:02 pm

Nu mă pot pronunţa în privinţa formulării regulamentului acestei diplome în limba engleză, dacă acest regulament există, pentru că nu este vizibil. Mi-e tare teamă că aş avea surprize nu tocmai plăcute. Însă nu pot să nu remarc formularea stângace de pe pagina frontală a diplomei, prin care beneficiarului X “I se acordă ... Pentru realizările sale excepţionale în a face regulile acestui certificat”. Cine nu se pricepe la ceva (nici la limba engleză şi, vai, nici la limba română) este indicat să apeleze la cei care ştiu. Nu intotdeauna "merge şi aşa", mai ales dacă te adresezi unei audienţe internaţionale.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Diploma DRACULA

Mesajde YO8RAA » Lun Iun 29, 2020 5:42 pm

@yo3jw
Medievalul te-ar fi "lucrat" cu ..."tzeapa".
Contemporanii te lucreaza cu ... "ghimpi". :lol: :mrgreen:


Înapoi la “Diplome”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator