A.R.E.R.

ARERR - Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania
yo6mt
Mesaje: 61
Membru din: Lun Feb 28, 2011 6:17 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo6mt » Mie Feb 01, 2012 6:30 pm

ARER sa fie FRR2
Ultima oară modificat Vin Feb 03, 2012 2:07 am de către yo6mt, modificat 1 dată în total.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo2loj » Mie Feb 01, 2012 6:42 pm

yo6mt scrie:ARER sa fie o asociatie de elita iar ciurucurile sa ramana la FRR ca acolo este permis orice.


Deci la o asemenea atitudine, din start incep sa ma distantez de aceeasi Marie, cum s-a scris.
Parca ar trebui sa fie o asociatie a radioamatorilor romani. Elite sau nu. Si in plus cine judeca cine sunt elite si cine nu? Cu ce demonstreaza acest statut de "elita"? Cu extrasul de cont sau cu titluri de maestrii ai sportului? Sau cu indicative cu 2 litere? Sau cu o dezicere publica de FRR?
Multi oameni de valoare sunt membrii FRR. Cred ca asta este o palma la adresa lor (nu, nu sunt membru FRR).
Ne trebuie o asociatie reprezentativa pentru toti. Ciurucuri cum frumos ati scris, sau nu.
Elitele sa-si faca club privat daca doresc.
Prefer sa stau la taclale cu ciurucuri prietenoase decat sa ma reprezinte o "elita" snoaba cu 7 ani de acasa lipsa.

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo5fmt » Mie Feb 01, 2012 7:12 pm

yo6mt scrie:ARER sa fie o asociatie de elita iar ciurucurile sa ramana la FRR
73 de YO6MT

Sper ca te-ai trezit si iti vei cere urgent scuze urgent scuze ! Cine esti dumneata sa cataloghezi drept ciurucuri pe radioamatorii care fac parte din FRR???? Doar pentru faptul ca fac parte dintr-un club care este membru al FRR trebuie sa ma simt ciuruc?
Esti de toata jena domnule, si daca organizatia (a carei idee de infiintare este excelenta) te va accepta in randurile ei maaaare greseala va face!
Insasi ideea de a crea ceva mai bun, ceva mai cuprinzator si mai solid decat este FRR poate fi dus in derizoriu si mocirla de indivizi care gandesc ca dumneata!
Mare pacat ca inca din fasa avem manifestari de acest gen!

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO4PX » Mie Feb 01, 2012 7:25 pm

Treaba devine în accepţiunea acestui comentariu de-a dreptul ameninţătoare şi jignitoare, chiar înainte ca ARER să existe efectiv.
Cum e posibil să-i etichetezi drept ciurucuri pe cei care eventual, din motive personale, ar dori sau vor dori să rămână în cadrul asociaţiei naţionale recunoscute de IARU, cei care poate mai speră că FRR se va reforma? (Nu e cazul meu). Se pare că se doreste instaurarea unei atmosfere de duşmănie între radioamatorii aparţinând celor două organizaţii. Halal ham spirit …
Se mai preconizează în comentariul cu pricina ca ARER să devină un fel de poliţie a undelor radio, ceea ce era exact sarcina SCTR-lui de sorginte securistă de dinainte de 1989 (Serviciul pentru Controlul Transmisiunilor Radio). În fiecare club era desemnat un SCTR-ist, care asculta, nota şi raporta ... Mă înspăimântă perspectivele unei organizaţii care şi-ar propune astfel de scopuri.
Ultima oară modificat Mie Feb 01, 2012 7:46 pm de către YO4PX, modificat 1 dată în total.

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo7ilv » Mie Feb 01, 2012 7:30 pm

@yo6mt,
cred ca deja discutia a deviat pe o panta periculoasa pt cauza , pt care a fost a fost lansata! de aceea am propus constituirea unui comitet de initiativa , cu alegerea unui lider (provizoriu) , care sa lucreze la elaborarea unui statut , sa depuna diligentele pt. infiintarea asociatiei , si sa pregateasca prima adunare generala statutara. lipsa unui coordonator , aici duce!toti isi dau cu parerea , fiecare stie mai bine decit celalalt, etc. sa se faca un statut ,( dupa o dezbatere ) si cine e de acord cu el se inscrie in miscare , cine nu, nu, treaba fiecaruia!
sa se inteleaga, o noua organizare a radioamatorilor YO, nu presupune , debandada, nerespectarea regulamentelor , legea bunului plac, dimpotriva!
P.S. Cred ca deja , multi dintre cei care posteaza pe acest topic , sint cei care vor sa ucida ideea unei noi asociatii inca din fasa, altfel nu-mi explic provocarile , limbajul injurios si virulent!
73 !!!

yo6mt
Mesaje: 61
Membru din: Lun Feb 28, 2011 6:17 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo6mt » Mie Feb 01, 2012 9:52 pm

Revin la mesajul anterior si imi cer scuze pentru cuvintele folosite si le retrag. Daca doriti le si sterg.
Ultima oară modificat Vin Feb 03, 2012 2:08 am de către yo6mt, modificat 1 dată în total.

yo6mt
Mesaje: 61
Membru din: Lun Feb 28, 2011 6:17 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo6mt » Mie Feb 01, 2012 10:11 pm

Propun inchiderea acestui topic si deschiderea pe yahoo groups a unui grup de discutii
Ultima oară modificat Vin Feb 03, 2012 2:09 am de către yo6mt, modificat 1 dată în total.

YO2MMO
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 03, 2012 2:59 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO2MMO » Mie Feb 01, 2012 10:37 pm

Stimati colegi de hobby,
Scriu acest post doar datorita faptului ca, dintr-un anumit motiv,si anume acela ca datorita lui YO2CXK, Aurel, acum multi ani, am devenit radioamator, prima data receptor si acum, de ceva vreme, radioamator clasa a 3a,cu drepturi depline (hi!). De o buna bucata de vreme, care se intinde pe durata unui an deja, una din principalele mele preocupari de timp liber, in afara traficului radio in benzile de radioamatori, este studierea noutatilor de pe acest site si implicit, a forumului pe care, cu onoare, scriu acum. Trebuie sa va spun, inca de la inceput, ca un sentiment de dezamagire cumplita ma incearca de o buna bucata de vreme citind posturile de pe acest forum. Am inteles si inteleg ca foamea ne da tircoale tuturor, am inteles si inteleg ca toti ne dorim o viata mai buna printr-o slujba mai bine remunerata, etc, si eu ca si ceilalt romani traiesc aceleasi frustrari, nu vreau sa intru in alte amanunte. Ceea ce nu pot sa inteleg insa este teribila dusmanie si dezbinare care domina acest nobil si elegant hobby, subliniez HOBBY, care prin definitia lui este necomercial si, prin urmare, ar trebui sa fie si nonprofit, fapt care imi ingreuneaza si mai mult efortul de a intelege postarile vitriolante de pe acest forum. In loc ca zilnic sa descoperim postari noi despre detaliile tehnice atit de vaste ale hobby-ului nostru, impartasite de atitia oameni de valoare cu aceeasi pasiune, comuna cu a noastra, in schimb ziceam gasim fel de fel de postari despre viitoarea conducere a FRR, despre noi si noi forme de asociere, despre noi si noi domni care se doresc sefi ai acestor "formatiuni", etc.. Fara nici un fel de partie prix, caci Dumnezeu imi este martor ca nici in cele mai negre vise ale mele nu mi-as dori sa ocup vreo functie de conducere in vreuna din formatiunile existente sau viitoare care se doresc a reprezenta tagma radioamatorilor, doresc sa va atrag atentia asupra unui singur lucru, respectiv principiu, enuntat inca din vremea Imperiului Roman, si anume:"Divide et impera"...
Cu voia dumneavoastra, cam atit am avut a spune.
73 de Dan, YO2MMO!
P.S.: Nu va obositi sa-mi raspundeti, caci aceasta a fost prima, si, cu siguranta, ultima postare pe acest forum. Va multumesc!

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO4PX » Mie Feb 01, 2012 11:01 pm

@YO6MT: Atunci când veti sterge jignirile dv. la adresa a sute de radioamatori membri ai unor cluburi afiliate la FRR, nu uitaţi s-o ştergeţi şi pe aceasta, pe care mi-aţi adresat-o personal şi pentru care ar urma să vă cereţi scuze de acum înainte:
Inteleg ca doriti benzi de radioamatori pline de interferente si injuraturi la care sa asistam neputinciosi.
Mulţumesc.
YO4PX

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo2loj » Mie Feb 01, 2012 11:10 pm

Unele lucruri sincer nu le inteleg. Si vorbesc doar in mod egoist, doar pentru mine.

Am inteles ca FRR este o federatie de cluburi sportive. Careia din motive istorice a ajuns sa i se atribuie rolul reprezentativ pentru radioamatorismul romanesc. Iar FRR nu doreste sa faca nimic pentru a "democratiza" organizatia printr-o modificare adecvata a statutului, si isi doreste cu ardoare statutul de federatie sportiva. Este decizia membrilor FRR si o respect atata timp cat nu vorbeste in numele meu fara acceptul meu (lucru pe care insa il face conform statutului).
Pentru a "repara" acest fapt am nevoie de o asociatie nationala care sa ocupe acest rol (de reprezentare ca radioamator nesportiv) asupra careia sa am un control printr-un vot exprimat ca si membru al acesteia.
Si cred ca dorinta mea nu e singulara.

Ce nu inteleg este insa inversunarea cu care unii lupta impotriva FRR. Nu vad cu ce deranjeaza aceasta federatie ca si federatie sportiva. Isi are rolul ei bine definit in statut, si este chiar un rol necesar (acela de coordonator al radioamatorismului sportiv si reprezentarea lui in fata statului roman si in fata altor asociatii sportive interne si internationale). Iar bucataria lor interna nu ma priveste atata timp deciziile lor nu ma afecteaza.

Iar ceea ce sper sa obtin prin infiintarea ARER este sa privez FRR de oportunitatea de a decide in numele meu. Nu doresc sa poata unii decide folosindu-se de mine ca si numar intr-o statistica, fara sa am un cuvant de spus, oricat de mic (adica drept de vot ca si membru, fara sa ma faca sportiv). Iar acest lucru nu se poate intampla decat prin infiintarea unui nou organism, reprezentativ daca se poate, care sa preia aceste roluri de reprezentare de la FRR. Atat.
Nu inseamna sa ma razboiesc cu oamenii aia, nu inseamna sa-i urasc sau s-ai sap. Si nu vad de ce o persoana nu poate fi membra in ARER si afiliata in acelasi timp printr-un club sportiv la FRR. Sunt doua aspecte diferite ale activitatii noastre, care aparent nu pot coexista sub aceeasi umbrela.

Cutia Pandorei este deschisa. Unde ne ducem de aici incolo depinde de noi toti. Si putem sa o facem civilizat, cu rezultate dorite de toti, sau ne putem bate joc de noi insine, lasandu-ne tarati intr-un absurd razboi de orgolii, egoisme si mioritisme (ca doar avem de unde invata daca privim un pic scena politica), cu insulte, calificari gratuite, acuze si alte delicioase activitati.

In speranta ca ne regasim intr-un efort comun ponderat si civilizat,
Marius, YO2LOJ


Înapoi la “Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator