A.R.E.R.

ARERR - Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO6EX » Mie Feb 01, 2012 11:45 pm

Înfiinţarea ARERR nu înseamnă desfiinţarea FRR.
FRR este de fapt o federaţie a radioamatorismului sportiv şi ar trebui să se numească FRRS.
Şi dacă vor exista două entităţi ce o să fie?

Exemple:
FRAS = Federaţia Română de Automobilism Sportiv (ANST).
ACR = Automobil Clubul Român (Asociaţie naţională de persoane).

ACR este reprezentantul României în Asociaţia Internaţională a automobiliştilor.

FRY = Federaţia Română de Yachting (ANST)
YCRR = Yachting Club Regal Român (Asociaţie naţională de persoane)
YCR = Yachting Club România (Asociaţie naţională de persoane).

Toate cu caracter naţional.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO6EX » Joi Feb 02, 2012 8:52 am

YO4PX scrie:... ceea ce era exact sarcina SCTR-lui de sorginte securistă de dinainte de 1989 (Serviciul pentru Controlul Transmisiunilor Radio). În fiecare club era desemnat un SCTR-ist, care asculta, nota şi raporta ...



Când afirmăm ceva este bine să ştim ce vorbim.

SCTR = Sistemul de Control pentru Traficul de Radioamator (entitate FRR)
ceva asemanator cu sistemul de monitorizare a benzilor de radioamatori (existent în IARU şi alte asociaţii nationale), care ar fi trebuit să-l aiba şi FRR-ul de azi.

SCTR era format din "securişti" tot unul şi unul:
YO3AC - Andy Giurgea
YO8DD - Dem Dascălu
YO3GM - Teodor Ghicadia
YO7BI - Costi Dumitrescu
YO3RF - George Craiu

si alţii de acelaşi calibru...

Un membru SCTR trebuia să aibă experienţă tehnică şi de trafic şi să fie cunoscut de comunitatea radioamatorilor YO. Trebuiau să deţină aparatură performantă. Erau primiţi doar cei mai buni.

Scopul SCTR era de a atenţiona direct în trafic acei radioamatori care aveau probleme tehnice, modulaţie de slabă calitate, splattere, instabilitate de frecvenţă, Clicks-uri în CW, acorduri pe frecvenţe ocupate de alte QSO-uri, etc.

Povestea cu rapoartele la securitate este doar o poveste.

yo5amf
Mesaje: 34
Membru din: Dum Iun 20, 2010 10:12 am
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo5amf » Joi Feb 02, 2012 1:50 pm

Da. Cutia pandorei a fost deschisa cu dibacie cu lansarea ideii A.R.E.R. si iaras vrem sa redescoperim apa calda .... Sa ne uitam in jurul nostru DARC, REF, RSGB, MRASZ ,etc . Nicaieri nu exista doua organisme nationale paralele. Prin absurd, daca se creaza A.R.E.R. cine ne va reprezenta la forurile internationale, FRR sau A.R.E.R ? Da adevarat, ca IARU cere o supravegere a frecventelor de radioamator, dar... exista ANCOM, care dispune de mijloace tehnice adecvate ptr monitorizarea si inregistrarea benzilor si este singurul organ juridic, care are si aceasta sarcina. O supraveghere inseamna o masurare, (largime de banda, stabilitate de frecventa, modulatia , puterea etc) si emiterea unui raport-document, nu o parere subiectiva . Eu personal nu doresc re-aparitia STCR -ului in benzile de radioamator, cu supraveghetor si supravegheati. O atentionare prietenoasa in banda este posibila si acum.
FRR trebuie reformat, nu dezintegrat . Sa fie reprezentativ si functional.
Cum se vede sunt colegi amator, care ar prelua functia lui Vasile yo3apg, deci doritori sunt. Ramane intrebarea, daca, cineva, undeva, va tine cont de aceste dezbateri de pe acest forum? Eu cred ca NU. De discutat , da se poate pe acest forum, dar sunt prea multe orgolii si jigniri fara sens, care otravesc relatiile interumane intre noi si asa tensionate din alte motive.
73's Alex
Ultima oară modificat Vin Feb 03, 2012 6:05 am de către yo5amf, modificat 1 dată în total.

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO4PX » Joi Feb 02, 2012 2:35 pm

Ştiu foarte bine ce vorbesc, din proprie experienţă... Se "confundă" intenţionat MONITORIZAREA (a intruşilor, intruders, staţii şi dispecerate de taxi, pescari africani, posturi de radiodifuziune în benzi cu folosinţă exclusivă, radare etc.), treabă care este de competenţa IARU, cu TURNĂTORIA, acea turnătorie binecunoscută de radioamatorii mai vârstnici, turnătoria pretinsă, încurajată, chiar impusă prin "metode specifice" de fosta Securitate. Nu era vorba de modulaţie, clixuri de manipulare şi alte "păcate" radioamatoriceşti, de asta puţin le păsa securiştilor, ci de QSO-uri care ieşeau din standardul "RST + QTH + nume + hpe cuagn", QSO-uri cu conţinut interpretabil (evident, în defavoarea celui turnat, căci în general băieţii cu ochi albaştri nu prea pricepeau prescurtările noastre, jargonul nostru, gama largă a preocupărilor noastre), de legături preferenţiale cu staţiile din occident, de discuţii despre scheme şi piese, "subansambluri" cum s-a exprimat un coleg zelos. Erau interesaţi de pildă dacă se relata despre frigul din casă, despre cutremur, despre pauzele în furnizarea energiei electrice, dacă se spunea Régen în loc de Reghin, Temesvár în loc de Timişoara, Várad în loc de Oradea, mai ales dacă se discuta cu câte un "transfug" potenţial racolator, dacă se cerea şi se primea QSL direct în loc de via buro, dacă se cereau şi se primeau reviste şi informaţii DX, dacă se cumpăra sau se primea în dar aparatură etc. etc. Am trăit acea vreme şi cu siguranţă nu doresc să mai aud că radioamatori se ocupă de aşa ceva. Să lăsăm monitorizarea în seama organelor abilitate (ANCOM) şi să uităm de năravul dezgustător al turnătoriei. Oricum avem patru membri ai Consiliului de administraţie actual care conform răspunsurilor CNSAS au semnat angajamente cu Securitatea, au avut nume conspirative şi şi-au turnat colegii, prietenii, chiar şi rudele (deşi nu în egală măsură): YO3FU, YO5OBP, YO5BLA şi YO6FCV. Alţi doi au părăsit CA: YO3JW şi YO8WW. N-aş vrea să-i văd reintrând în "câmpul muncii", nici pe ei, nici pe alţii. De fapt n-aş vrea să-i mai văd nici în Consiliul de administraţie al FRR.
YO4PX
ÎNGRIJORARE
http://yo4px.blogspot.com/2010/10/ingrijorare-de-francisc-grunberg-yo4px.html
FRR ŞI CNSAS
http://yo4px.blogspot.com/2011/10/frr-si-cnsas-recapitulare-si-incheiere.html

yo2aqb
Mesaje: 56
Membru din: Joi Dec 09, 2010 11:33 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo2aqb » Vin Feb 03, 2012 1:39 am

Cu multi ani inainte ,pe vremea lui Ceasca,am primit o asemenea atentionare"prieteneasca"
in care intr-un formular" stas "mi se aducea la cunostinta ca aveam probleme de modulatie,si mi se aducea aminte sa i-au masuri.Eu nu am avut vreo problema de modulatie de cand sunt radioamator.
Uitandu-ma pe log am observat ca problema o avea YO2AQR si la legatura cu el la data acea i-am atras atentia.Problema era ca "binevoitorul"care a gresit indicativul din log-ul de "turnat"era un mare anonim,nu a binevoit sa-si spuna indicativul.Trebuia sa raspund FRR-ului.Dupa ce am injurat de toti sfintii ,l-am lasat in pace si nu am raspuns la "binevoitoarea"atentionare pe care mai bine si-l infunda in ce ma gandesc eu.Din fericire totul a ramas in "coada de peste"si nimeni n-a mai spus ceva,si nici n-am avut vreo problema.YO2AQB,Ady.


yo5amf
Mesaje: 34
Membru din: Dum Iun 20, 2010 10:12 am
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo5amf » Vin Feb 03, 2012 6:41 pm

Te salut Vasile! Unde se discuta?


YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO5BFJ » Vin Feb 03, 2012 7:56 pm

Avand in vedere discutiile de pe acest forum eu cred ca o solutie ar fi urmatoarea:
Radioamatorii si simpatizantii acestui hobby, care doresc, chiar daca unii dintre ei sunt sunt inscrisi in cluburi afiliate la FRR, sa creeze un club privat care sa fie afiliat la FRR.
Acest club sa fie finantat prin forte proprii si sa ceara Adunarii Generale a FRR sa aiba reprezentare in CA proportional cu numarul membrilor sai.
Clubul va trebui sa sustina activitatea de reprezentare in CA , sa creeze un birou QSL propriu si sa desfasoare alte activitati necesare radioamatorilor membri.
In acest fel clubul poate decide in activitatea FRR si, rezolva si problemele amatorilor care nu sunt sportivi.
Plec de la ideea ca e usor sa stricam, dar e mai greu de construit si nu are nici un rost sa ne dividem chiar daca in societatea de azi se poarta “ divide et impera ”.
Il putem ruga pe Ciprian sa deschida o lista de subscriptie la aceasta propunere pentru a vedea cine si cati sunt de acord cu ea, iar pe forum se va putea discuta despre aceasta problema. S-ar putea crea si un grup de initiativa ( din cei ce se pricep si vor ) care sa elaboreze un statut si un regulament de functionare al acestui club, documente care sa fie agreate de toti membrii clubului.
Cu stima
Adrian Stoicescu YO5BFJ

yo7awz
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 24, 2010 12:30 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo7awz » Vin Feb 03, 2012 9:33 pm

Într-o seară de iunie, într-o poiană pe lângă Herculane, priveam cu uimire la puzderia de licurici care se vânzoleau in aer. Nu ştiu dece am gândit că noi românii suntem foarte asemănători cu licuricii! Suntem unu mai strălucitor decât altu! Deşi suntem fiinţe raţionale, la fel ca licuricii nu ne putem aduna să facem lumină! Oare vom reuşi vreodată? .... Să sperăm totuşi!
73, Vasile yo7awz


Înapoi la “Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator