A.R.E.R.

ARERR - Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania
yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo2loj » Sâm Feb 04, 2012 12:58 am

YO5BFJ scrie:Avand in vedere discutiile de pe acest forum eu cred ca o solutie ar fi urmatoarea:
Radioamatorii si simpatizantii acestui hobby, care doresc, chiar daca unii dintre ei sunt sunt inscrisi in cluburi afiliate la FRR, sa creeze un club privat care sa fie afiliat la FRR.
Acest club sa fie finantat prin forte proprii si sa ceara Adunarii Generale a FRR sa aiba reprezentare in CA proportional cu numarul membrilor sai.
...
Cu stima
Adrian Stoicescu YO5BFJ


Adrian, in multiplele mesaje ale FRR si in discutiile purtate pe acest forum se tot transmite mesajul ca nu ii intereseaza nimic in afara activitatilor sportive. De altfel acest lucru este si stipulat in statutul FRR. Este o federatie sportiva. Punct.
Problema este ca isi aroga reprezentarea radioamatorismului romanesc pe toate planurile, in conditiile in care nu accepta "cluburile de nesportivi" in randurile lor, si asta prin statut.
Orice club sportiv din Romania, privat si finantat prin forte proprii poate adera la FRR. Exact aici e buba. Nu toti sunt sportivi, si nu vor sa fie sportivi. Doresc ca activitatea asta sa fie un hobby. Fara legitimari sportive si alte acareturi.
Iar unica alternativa este alta asociatie privata, nationala, finantata prin forte proprii, care sa deposedeze FRR de prerogative de reprezentare a "radioamatorului generic" in fata statului si a organismelor internationale, de care FRR se foloseste fara a avea girul acestuia.
Iar daca se intampla asa ceva, atunci FRR va trebui sa se afilieze la aceasta organizatie, daca doreste sa mai ridice glasul pe undeva in numele radioamatorilor. Vor ramane doar cu relatii exclusive pe plan sportiv, asa cum le este dorinta si statutul. Iar aceasa organizatie ar putea fi acest ARERR despre care scriem.
Iar acele prevederi cum ca FRR reprezinta pe altcineva in afara membrilor lor, vor trebui sa dispara din statutul FRR, chiar cu pretul unui proces care da impuna acest lucru prin hotarare judecatoreasca. Este un abuz cras care trebuie starpit. Iar cum calea amiabila se pare ca a fost inchisa iar FRR doreste cu tot dinadinsul sa ramana federatie sportiva, este optiunea lor. Pentru niste farmituri mucegaite de la masa ministerului sporturilor...
In general exista disponibilitate, si l-i s-a intins o mana. N-au dorit sa o stranga prieteneste. Iar daca n-o fac... dragoste cu sila nu se poate.

73 de Marius, YO2LOJ

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO5BFJ » Sâm Feb 04, 2012 8:51 am

Dar daca acest club grupeaza 3000 de suflete fata de cele 2000 ale FRR , CINE DICTEAZA ? ;)
73 !

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO4BKM » Sâm Feb 04, 2012 9:38 am

Dupa cum este statutul FRR acum, participarea la AG a FRR nu este proportionala cu numarul de membri ai cluburilor afiliate ci cu numarul de cluburi afiliate. Cine sa schimbe statutul FRR? Chiar daca un club ar avea 3000 de membri, nu se pot impune la vot unde participa doar cu cativa, la fel cu cluburile de 10---20 de membri.
Si inca ceva: nu vrea nimeni sa strice FRR, daca se mai poate strica ce este deja stricat. Dar, ce te faci cand vrei sa continui iar masinaria nu merge bine? Faci ce vedem in aceste zile: nu asculti de sfaturile nimanui si te trezesti blocat in troiene, bineinteles ca "din vina altora". 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo7ilv » Sâm Feb 04, 2012 9:57 am

@@@@@@@@@@@
Hmmmm!! 2000 de membri FRR!???? :o Cine i-o fi numarat??!! Cred ca Roberta Anastase!! :lol:

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO6EX » Sâm Feb 04, 2012 11:01 am

yo7ilv scrie:@@@@@@@@@@@
Hmmmm!! 2000 de membri FRR!???? :o Cine i-o fi numarat??!! Cred ca Roberta Anastase!! :lol:



Au fost numarati de doua ori... ;)

De fapt sunt numai 800... :(

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo2lsp » Sâm Feb 04, 2012 11:38 am

Salutare,

Urmaresc cu interes topicul si sunt pro :)
O asociatie nationala, fara latura sportiva , care sa reperezinte radioamatorismul romanesc este binevenita. Insa observ ca se continua a se discuta la modul general fara a se trece la lucruri concrete. Se poate constitui un grup de initiativa?
Propunere:
Creerea unui grup de discutii de yahoo separat - numit ARER, unde sa se inscrie Radioamatorii care doresc sa faca parte din membrii fondatori ai respectivei asociatii. Punem un termen limita de inscriere de o luna e zile. Apoi pe baza votului electronic (vot posibil in grup pe baza adresei de email) se trece la discutarea si votarea unui lider si a unui consiliu de administratie care sa se ocupe de redactarea statutului care de asemenea poate fi discutat si votat electronic pe acelasi grup. Dedicam acestei activitati o alta perioada de timp - 2-3 saptamani.
Finalul va fi o organizarea primei adunari generale si legalizarea statului si a tututror demersurilor necesare pentru infintarea asociatie.

Cine va dori sa intre in acest grup, trebuie sa fie constient ca vor fi necesare contributii materiale (probabil la nivel de 100-200 ron/ membru).

In acest fel mutam dicutiile de pe un forum , unde poate nu sunt toti interesati de acest subiect, si canalizam energiile spre ceva concret.

In aceasta perioada putem activa un site in care sa ne aratam intentiile si sa afisam membrii fondatori - pentru a asigura o transparenta totala.

Daca mai sunt inca 2 pers de acord cu mine, voi trece la constituirea grupului de yahoo.

73!
YO2LSP.

Avatar utilizator
yo2mhj
Mesaje: 41
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo2mhj » Sâm Feb 04, 2012 11:50 am

yo2lsp scrie:Salutare,

Urmaresc cu interes topicul si sunt pro :)
O asociatie nationala, fara latura sportiva , care sa reperezinte radioamatorismul romanesc este binevenita. Insa observ ca se continua a se discuta la modul general fara a se trece la lucruri concrete. Se poate constitui un grup de initiativa?
Propunere:
Creerea unui grup de discutii de yahoo separat - numit ARER, unde sa se inscrie Radioamatorii care doresc sa faca parte din membrii fondatori ai respectivei asociatii. Punem un termen limita de inscriere de o luna e zile. Apoi pe baza votului electronic (vot posibil in grup pe baza adresei de email) se trece la discutarea si votarea unui lider si a unui consiliu de administratie care sa se ocupe de redactarea statutului care de asemenea poate fi discutat si votat electronic pe acelasi grup. Dedicam acestei activitati o alta perioada de timp - 2-3 saptamani.
Finalul va fi o organizarea primei adunari generale si legalizarea statului si a tututror demersurilor necesare pentru infintarea asociatie.

Cine va dori sa intre in acest grup, trebuie sa fie constient ca vor fi necesare contributii materiale (probabil la nivel de 100-200 ron/ membru).

In acest fel mutam dicutiile de pe un forum , unde poate nu sunt toti interesati de acest subiect, si canalizam energiile spre ceva concret.

In aceasta perioada putem activa un site in care sa ne aratam intentiile si sa afisam membrii fondatori - pentru a asigura o transparenta totala.

Daca mai sunt inca 2 pers de acord cu mine, voi trece la constituirea grupului de yahoo.

73!
YO2LSP.


Sunt de acord cu propunerea ta.
Nu am nimic impotriva FRR asa cum este...dar asa cum unii sunt membrii DARC,UBA,URE,e.t.c. as fii curios si de altceva,fara "patimi" si URA,73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo2loj » Sâm Feb 04, 2012 11:59 am

@YO4BKM: Aici iti dau mate dreptatae. NIMENI NU VREA SA STRICE FRR. Este nevoie de FRR ca si organizatie sportiva, Si nu cred ca sunt multi care pot contesta acest fapt.

@YO2LSP: Daca creezi un grup Yahoo o sa se inregistreze 10 persoane, din care 5 o sa intre in primele 3 zile si gata. Si n-o sa se intample nimic. Locul ideal e acest forum unde intra si curiosi, si oameni care poate inca habar nu au despre ce se pune la cale. Daca e nevoie sa se mai inregistreze pe undeva, atunci purceaua e moarta in cotet.

Ce este nevoie in opinia mea este un topic moderat pe acest forum, astfel incat sa nu existe off-topicuri si iesiri in decor. Citire pentru toti, postare dupa aprobarea data de un moderator.
Care sa aprobe postarea doar daca este la subiect, care sa priveasca doar infiintarea ARERR, fara comentarii la adresa FRR, fara atacuri la persoana, strict asociatie/statut.


Oricine sa poata posta pareri, propuneri de modificare, prevederi statutare noi s.a.m.d. Dar toate revizuite dar necenzurate. Insa strict la subiect. Pentru ca, daca ne uitam ce se face pina acum, autodisciplina in postari nu exista.

Poate ne da N2YO vre-o sugestie?

73 de Marius
Ultima oară modificat Sâm Feb 04, 2012 12:11 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde yo7ilv » Sâm Feb 04, 2012 12:10 pm

yo2loj,
de acord , sa creem grupul pe yahoo si sa-i dam drumul! ma ofer sa sprijin cu alergatura specifica infiintarii si inregistrarii, si chiar cu sume de bani ce depasesc valoarea propusa!!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: A.R.E.R.

Mesajde YO6EX » Sâm Feb 04, 2012 1:37 pm

Cred că propunerea privind un topic separat (sau chiar forum) destinat numai ARERR pe radioamator.ro este cea mai bună.
Să vedem ce părere are N2YO.

Este locul unde poate vedea toata lumea ce se doreşte a fi, ARERR.
Se pot recruta noi membrii.

În cazul unui grup tip yahoogroups, vizibilitatea este redusă.
Un asemenea grup se poate constitui abia după înscrierea a cel puţin 50 membrii, pentru discuţii cu caracter intern.

Apoi propun deschiderea unui blog. Este cel mai simplu şi nu necesită bani.
exemplu:
http://arerr.wordpress.com
Pe blog se poate posta proiectul de statut, lista cu membrii, noutăţi privind ARERR, diverse anunţuri etc.

Daca YO7ILV poate, atunci el să fie cel care adună cererile de membru şi să constituie comitetul de iniţiativă.

Nu mă angajez la alergătură dar ajut cu ce pot, pe cale electronică.

73's
YO6EX


Înapoi la “Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori