Dezbatere statut pe articole

ARERR - Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania
yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo2lsp » Dum Feb 05, 2012 9:50 pm

Catergoriile de membrii propuse de YO6EX sunt foarte clare si normale. Dar membru - persoana juridica? exista alte ONG-uri (cluburi private ) care poate vor dori sa adere. Cat va cantari votul lor? Un vot sau atatea voturi cati membrii care corespund criteriilor are? Ar trebui lamurit...

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo2loj » Dum Feb 05, 2012 10:05 pm

Treaba cu cazierul penal este cam spinoasa.
Daca omul a avut un accident auto din vina altuia din care rezulta decesul vinovatului are cazier... Si mai sunt si alte situatii.
Un cazier activ nu priveaza neaparat pe "beneficiar" de drepturi civice. S-ar putea spune ca rezulta chiar o discriminare...

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo2lsp » Dum Feb 05, 2012 10:32 pm

da, treaba cu cazierul mi se pare cam spinoasa... nu e treaba noastra ce a facut omul. Unii au dosare penale si politic, HI :)

In privinta sediului.. militez pentru YO3. Sau chiar daca sediul in sine e in teritoriu este nevoie sa avem un reprezentant permanent in YO3 si un birou cat de mic. Lobby la nivel national, doar de acolo se poate face. Daca asociatia va avea un salariat, acesta va trebui sa fie in YO3 si un eventual al doilea la sediul din teritoriu.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde YO9CHO » Lun Feb 06, 2012 12:41 am

Cred ca , este de folos ajutorul unui avocat in redactarea viitorului statut.Propun ca in statut sa se gaseasca si urmatoarea referinta:

...Asociatie de utilitate publica...

De asemeni, atentie la denumirea de Asociatie sau Uniune, uneori denumirea schimba multe mai tarziu.Care ar fi optim si din ce motiv?

Trebuie de asemeni prevazuta posibilitatea modificarii statutului in acord cu un principiu majoritar de votare, altfel ne vom trezi in vechea situatie: "Nu se poate..."

La modul de finantare specific : "acceptarea de donatii din partea membrilor, si sustinatorilor acesteia". Prin sustinator eu inteleg firme sau persoane particulare.

Nu sunt de profesie avocat, de aceea la aceasta propunere trebuie sa isi dea cu parerea un avocat.
Ultima oară modificat Lun Feb 06, 2012 4:50 am de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo2loj » Lun Feb 06, 2012 1:07 am

@YO9CHO
Imi dau doar cu parerea...
Cred ca "uniune" presupune o asociere de persoane juridice si nu admite afilierea individuala.

Iar statutul de utilitate publica cred ca se obtine pe niste criterii, pe care va trebui sa le descoperim. Simpla declarare in statut nu cred ca e suficienta (treaba asta s-a discutat partial in treadul "FRR incotro?" la modul critic - parca exista o procedura legala de declarare a utilitatii publice si o procedura de mentinere a acestui statut).

Cum spui, o consultare cu un jurist nu ar strica...

Cineva cu asemenea abilitati in tagma noastra, eventual si disponibil la u review a ceea ce se discuta si se hotaraste pe aici??

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde YO6EX » Lun Feb 06, 2012 8:24 am

yo2lsp scrie:In privinta sediului.. militez pentru YO3. Sau chiar daca sediul in sine e in teritoriu este nevoie sa avem un reprezentant permanent in YO3 si un birou cat de mic. Lobby la nivel national, doar de acolo se poate face. Daca asociatia va avea un salariat, acesta va trebui sa fie in YO3 si un eventual al doilea la sediul din teritoriu.


Personal nu văd utilitatea acelui birou cât de mic?... Să facă lobby? pentru ce, cum şi unde?
Si altceva_
Te rog sa detaliezi punctual ce ar trebui să facă în YO3?
Fără supărare.

Eu fac şi câteva calcule economice.
Concluzia: NU sunt bani pentru extravaganţe.
Asociaţia trăieşte din fonduri proprii.

În primii 2-3 ani nu văd posibilitatea angajării a mai mult de o persoană cu norma 1/1 şi asta cu salariul minim şi o persoană cu normă 1/4 pentru actele contabile (contabil autorizat CECCAR)
Rog faceţi calculele exacte pentru cheltuieli...

Dacă sediul este în Bucureşti:
Chirie 300-400 Euro/lună
Cheltuieli de întreţinere: 150 Euro/lunar
Salariu secretar: 700 lei în mână + impozite, CAS, etc, înseamnă în realitate cca 1100 lei brut. (260 Euro)
Contabil: fără 500 lei nu mişcă nimeni nici-un deget. (150 Euro).
Un total de: 10.700 Euro (44.900 lei).
In cazul unei cotizaţii de 25 Euro/persoană, avem nevoie de minim 430 membrii 100% cotizanţi.
Asta doar pentru cheltuielile minime de sediu şi salarii, în YO3!!!
Nu mai vorbim de alte cheltuieli strict necesare.

În alt oraş cheltuielile se reduc la chirii cu pînă la 40% la întreţinere cu 25%, salariu contabil pînă la 30-35%. Cheltuielile vor fi in jurul sumei de 6000-6500 Euro anual.

Am rugămintea, când propuneţi ceva să faceţi şi demonstraţia necesităţii respectivei propuneri, precum şi calculul economic.
Fără supărare, este cazul să discutăm foarte exact, pe baze economice. Nu ne putem permite un eşec din cauze financiare, dacă vom lua hotărâri eronate din start.

Best 73's
YO6EX

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde YO6EX » Lun Feb 06, 2012 11:31 am

Mai vin cu un argument împotriva unui sediu central la Bucureşti.

Secretarul angajat nu poate face toată treaba în bune condiţiuni, fără a fi ajutat de câţi-va radioamatori voluntari.

În Bucureşti nu veţi găsi voluntari din simplul motiv că ei au sacii în căruţă:
Au un sediu la Radioclubul municipal (utilităţi plătite de la bugetul de stat) unde se pot întâlni şi desfăşura diverse activităţi.
au un salariat plătit de la buget.
au un QSL-bureau al YO3 pentru expediţii şi primiri.

Cei nemulţumiţi de FRR s-au grupat în jurul SRR.

Deci nu există un motiv real pentru sprijin în favoarea ARER.
În această situaţie se găsesc şi mulţi radioamatori din judeţele învecinate care se servesc de YO3.

Nu am nimic cu radioamatorii bucureşteni, dar vreau să clarificăm situaţia, să nu ne legănăm în iluzii deşarte.
Am contactat câţi-va prieteni din YO3 în acest sens şi răspunsurile lor au fost clare.

Dacă ne uităm pe forumul de discuţii, pe cei din YO3 nu-i interesează această asociaţie. Excepţie face YO3HJV, care a acordat sprijin logistic.
Dar atât.
Mai mult nu poate face, deoarece are asociaţia SRR în grijă, unde este suficient de lucru.

Nu vreau să impun voinţa mea, vreau doar să arăt problemele pe care le avem.

Majoritatea va hotărî.

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo2lsp » Lun Feb 06, 2012 8:39 pm

@YO6EX - Total de acord ccu faptul ca cheltuielile vor fi mari, iar daca ne vom baza doar pe cotizatii nu cred sa avem sanse f mari de izbanda.
De ce YO3?
1. Pentru a fi in permanent contact cu legiuitorul - in speta ANCOM
2. Pentru programe de finanatare la nivel national ai de a face cu Ministerul Culturii si/sau Ministerul tineretului (sau cum se numesc acum) Pe plan local, toate programele de finantare a diferitelor activitati realizate de clubul nostru le-am facut prin comisia de cultura a consililui judtean., Dar consilile judetetene finanateaza strict activitatile de interes local, pentru celelate te trimit la minister la Bucuresti.
3. Toate firmele mari si importante la care vrei sa ajungi pentru o sponsorizare sau o colaborare - au sediile centrale in Bucuresti.
4. Pana ca aceasta noua asociatie sa ajuga sa reprezeinte radioamatorismul YO la IARU , biroul de qsl-uri YO va ramane la FRR, de unde vom trebui sa le preluam pe cele pentru ARERR. Sa facem doua birouri nationale pentru primit QSL-uri ar fi o prostie din punctul meu de vedere, care ar produce doar confuzie.

Orice inceput este greu. Sunt constient ca costurile vor fi mari pentru ceva in YO3, dar exista si reversul medaliei - ce ar face angajatul in teritoriu? Chiar si intr-un oras mare ca Brasov, Sibiu. Teama mea este ca si cu 1 deplasare pe luna la Bucuresti - cheltuielile de diurna, cazare, transport se vor dovedi mai mari decat diferenta de chirie / salarizare dintre YO3 -YO X.

Contabilitatea nu o luam in calcul in primii ani - voi gasi persoane binevoitoare care sa faca pentru noua asociatie gratuit acest serviciu.

O alta idee ar fi - de ce neaparat o asociatie noua? FRR am inteles ca nu doreste reforma, dar SRR? SRR-ul doreste reforma? O eventuala schimbare de statut si scop?

73!
YO2LSP, Emi.

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo7ilv » Lun Feb 06, 2012 9:32 pm

@yo6ex,
cred ca deja am inceput sa numaram foile din placinta , si in situatia asta nu vom gusta din ea in veci...
parerea mea , ca sa nu lungim lucrurile , ca pe baza acestui proiect de statut, sa consultam un jurist , cu experienta in domeniu, pe care trebuie sa-l gasim repede , (poate chiar din randurile noastre), apoi acel proiect sa-l supunem unei dezbateri( cu termen limita), si cu completarile rezultate( verificate iar de jurist) sa trecem la inregistrare!
bineinteles , intre timp , trebuie rezolvata prin consens ( cu prioritate) problema sediului fara de care nu putem inregistra nici o toneta stradala, desemnarea persoanei(persoanelor) care vor cere inregistrarea asociatiei,a membrilor fondatori.... si alte asa zise chichite ,dar absolut necesare pt. finalizarea demersului!
si daca nu cadem de acord , aici , de catre cei ce cred in aceasta idee ,asupra unor termene (de timp), pe care sa ne impunem sa le respectam , si la anul ,pe vremea asta, vom dezbate tot pe marginea proiectului de statut si a locatiei sediului!
nu contest bunele intentii( ale celor care si le-au declarat), nici competenta in materie (juridica), dar Romanul are o vorba-BOALA LUNGA ,MOARTE SIGURA!- ar fi pacat sa " dam coltul" inainte de a ne naste!
73!!

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo2lsp » Lun Feb 06, 2012 10:52 pm

Revin cu datele solicitate.
De ce sediu in YO3?

1.O asociatie nationala ce vrea sa reprezinte radioamatorii in fata statului trebuie sa fie in permanent contact cu acesta.
2 Toate programele de finanatare ale activitatilor la nivel national sunt rezolvate doar prin ministerele de resort. Programele ce a reusit aclubul nostru sa obtina finanatare au fost pe langa comisia de cultura a consiliului judetean. neocupantude de partea sportiva a radioamatorismului, va trebui sa ne adresam celorlalte ministere - culturii/mediului etc
3. Toate marile companii au sediul central in Bucuresti. Incercati sa vorbit pe cale oficiala la un Orange /Cosmote pentru sponsorizari / locatii de repetor etc. Raspunsul este intotdeuana in YO3. Si nu doar ei, ISU, Crucea Rosie, etc
4. Chiar si cu o deplasare pe luna, costurile de transport /diurna/ cazare (nu toate problemele se rezolva intr-o zi) cred ca va depasi diferenta de cost de salarizare/intretienere dintre YO3 si alte orase.
5. Chiar si cu un sediu in Brasov, Sibiu etc, ce se va putea rezolva de acolo pt asociatie? Probleme administrative da, dar asta e doar o parte secundara parerea mea. Problema principala va fi finanatarea. Nu cred sa putem trai din cotizatii, oricat de optimist as fi privind succesul acestei actiuni.
6.Biroul QSL. Toate qsl-urile la momentul actual vin la Bucuresti prin FRR. Pana la o eventuala transferare a lui catre o alta asociatie, ele trebuie preluate si prelucrate in YO3, si nu doar o data pe luna... Sa constitui doua birouri nationale , se creaza confuzie si nu cred ca face bine nimanui.

Un alt aspect ar fi numarul mmic de radioamatori care sunt dispusi sa se implice. Pentru moment cei de aici de pe forum ne numaram pe degete...
Poate ar trebui luata in considerare o eventuala reforma in SRR, daca cei din FRR nu o doresc. :)
Normal daca o doresc si ei...


Înapoi la “Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori