Dezbatere statut pe articole

ARERR - Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania
yo2btl
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 20, 2010 2:08 am
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo2btl » Mar Feb 07, 2012 12:35 am

Pentru a elimina votul prin reprezentanti, membri votanti avand fiecare indicativul ca user, ar putea sa primeasca o parola destul de complexa astfel incat sa poata vota electronic. Banuiesc ca tot mai putini sunt radioamatorii care sa nu posede casuta de e-mail, prin care sa se poata coresponda.
Chiar si cei ce fac parte din grupari mai mari, vor vota astfel dupa cum crede fiecare.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo3hjv » Mar Feb 07, 2012 12:50 pm

yo2lsp scrie:O alta idee ar fi - de ce neaparat o asociatie noua? FRR am inteles ca nu doreste reforma, dar SRR? SRR-ul doreste reforma? O eventuala schimbare de statut si scop?
73!
YO2LSP, Emi.


Salut Emi,
SRR nu este "batuta in cuie".
Presupun ca intrebarea ta vizeaza "durerea" dreptului de veto al fondatorilor.
Raspunsul pe care il astepti necesita insa o intrebare mai precisa. In ce sens "schimbare de statut si scop"?
Daca cineva se gandeste sa transforme SRR in asociatie de protectie a drepturilor omului, da, va fi un veto!
Idem si daca se va dori transformarea in asociatie sportiva.
Intre timp, se schimba Presedintele http://asrr.org/component/content/artic ... a-generala
Veto-ul este, daca doresti - si am discutat despre asta la Buzias, daca imi aduc bine aminte- "cainele de paza" pana cand asociatia va fi suficient de matura sa isi descopere vocatia. E mult de discutat si o putem face aici sau in privat.
Oricum, pana in acest moment nu am primit sugestii ci doar critici lipsite de noima.

Nu doresc sa ma implic intrucat as face un deserviciu celor care isi doresc ARER; se va spune ca si asta este "inventia mea".
Dupa ce ajungeti la un draft va pot da o opinie juridica, strict profesional, ca unul care stie cu ce se confrunta la o infiintare de asociatie. Daca aveti intrebari punctuale privind ceea e se poate si ce nu, cu placere va raspund!

73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo3hjv » Mar Feb 07, 2012 1:13 pm

YO9CHO scrie:Cred ca , este de folos ajutorul unui avocat in redactarea viitorului statut.Propun ca in statut sa se gaseasca si urmatoarea referinta:

...Asociatie de utilitate publica...

Statutul de utilitate publica este lipsit de consistenta juridica. Naste o sumedenie de obligatii birocratice iar drepturile sunt conditionate (se foloseste expresia "poate" referitor la posibilitatea de a intra in posesia unui sediu gratuit).


ART. 38
(1) O asociaţie sau o fundaţie poate fi recunoscută de Guvernul României ca fiind de utilitate publică dacă sunt întrunite cumulativ următoarele condiţii:
a) activitatea acesteia se desfăşoară în interes general sau al unor colectivităţi, după caz;
b) funcţionează de cel puţin 3 ani;
c) prezintă un raport de activitate din care să rezulte desfăşurarea unei activităţi anterioare semnificative, prin derularea unor programe ori proiecte specifice scopului său, însoţit de situaţiile financiare anuale şi de bugetele de venituri şi cheltuieli pe ultimii 3 ani anteriori datei depunerii cererii privind recunoaşterea statutului de utilitate publică;
d) valoarea activului patrimonial pe fiecare dintre cei 3 ani anteriori în parte este cel puţin egală cu valoarea patrimoniului iniţial.
#B
(2) Guvernul României poate, la propunerea autorităţii administrative competente, să acorde o dispensă de la îndeplinirea condiţiilor prevăzute la alin. (1) lit. a) şi b) dacă:
a) asociaţia sau fundaţia solicitantă a rezultat din fuziunea a două sau mai multe asociaţii sau fundaţii preexistente; şi,
b) fiecare dintre asociaţiile sau fundaţiile preexistente ar fi îndeplinit cele două condiţii, dacă ar fi formulat solicitarea în mod independent.
#M4
ART. 38^1
În sensul prezentei ordonanţe, prin utilitate publică se înţelege orice activitate care se desfăşoară în domenii de interes public general sau al unor colectivităţi.
#M4
ART. 39
(1) Recunoaşterea unei asociaţii sau fundaţii de utilitate publică se face prin hotărâre a Guvernului. În acest scop, asociaţia sau fundaţia interesată adresează o cerere Secretariatului General al Guvernului, care o înaintează, în termen de 15 zile, ministerului sau organului de specialitate al administraţiei publice centrale în a cărui sferă de competenţă îşi desfăşoară activitatea.
(1^1) Cererea prevăzută la alin. (1) va fi însoţită, pe lângă dovada îndeplinirii condiţiilor prevăzute la art. 38 alin. (1), de următoarele documente:
a) copii de pe actul constitutiv şi de pe statutul asociaţiei sau fundaţiei;
b) copie de pe dovada dobândirii personalităţii juridice;
c) dovada privind bonitatea asociaţiei sau fundaţiei, emisă de banca la care are deschis contul;
d) copie de pe dovada privind situaţia juridică a sediului asociaţiei sau fundaţiei;
e) numele şi adresa persoanelor fizice, respectiv denumirea şi sediul persoanelor juridice, cu care asociaţia sau fundaţia colaborează în mod frecvent în vederea realizării obiectului său de activitate pentru care aceasta solicită recunoaşterea statutului de utilitate publică.
.....
ART. 41
Recunoaşterea utilităţii publice conferă asociaţiei sau fundaţiei următoarele drepturi şi obligaţii:
#M4
a) dreptul de a i se atribui în folosinţă gratuită bunurile proprietate publică;
b) *** Abrogată
#B
c) dreptul de a menţiona în toate documentele pe care le întocmeşte că asociaţia sau fundaţia este recunoscută ca fiind de utilitate publică;
d) obligaţia de a menţine cel puţin nivelul activităţii şi performanţele care au determinat recunoaşterea;
#M4
e) obligaţia de a comunica autorităţii administrative competente orice modificări ale actului constitutiv şi ale statutului, precum şi rapoartele de activitate şi situaţiile financiare anuale; autoritatea administrativă are obligaţia să asigure consultarea acestor documente de către orice persoană interesată;
f) obligaţia de a publica, în extras, în termen de 3 luni de la încheierea anului calendaristic, rapoartele de activitate şi situaţiile financiare anuale în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, precum şi în Registrul naţional al persoanelor juridice fără scop patrimonial. Modelul extrasului situaţiilor financiare se aprobă prin ordin al ministrului finanţelor publice.

Nu se va putea mentiona in Statut faptul ca este "de utilitate publica" intrucat incalca art.41.
73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde YO9CHO » Mie Feb 08, 2012 7:42 am

Salut Adrian (YO3HJV) si multumesc de raspuns. Caile justitiei sunt tare incurcate si tare bun e un avocat la casa omului ;)
Am inteles ideea. Referitor la transformarea unei societati deja existenta, eu am prins-o ca posibilitate da...cum zicea-i si tu mai sus... Prea multe suspiciuni creeaza scenarii si avem asa multi autori de romane...ehe!. :mrgreen:
Cele bune si sa speram ca se ajunge la o varianta "draft"Pentru ca inca sunt putini cei ce participa, varianta, dupa corectare trebuie prezentata si prin alte mijloace celorlalti radioamatori.
Sunt curios sa urmaresc "ostilitatile" :|

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo7ilv » Mie Feb 08, 2012 9:43 am

@yo3hjv,
aceste lamuriri de natura juridica sint importante , dar eu zic , ca ar fi mai important daca un radioamator de formatie juridica ar redacta un statut , pe care sa purtam discutii 10-15 zile , dupa care sa trecem la etapele urmatoare ,finalizind cu inregistrarea ARERR!
73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo3hjv » Joi Feb 09, 2012 3:23 pm

Vali, e o vorba care spune ca "atunci cand tot ce ai la indemana e un ciocan, toate in jur iti par cuie"!
Practic, daca privesti inspre mine, eu voi face un statut cum e cel al SRR. Dar acesta nu este agreeat, astfel ca e necesar sa rezolvati intai problemele de esenta.
Le reiau:

1. Scopul. Adica, DE CE.
2. Obiectivele. Adica, CUM, PRIN CE MIJLOACE.
3. Membrii. Adica CINE. Evident, daca se gandeste o asociere de persoane juridice, atunci FRR este deja "in piata" si nu cred ca e necesara zbaterea.
4. Schema organizarii. Aici se schiteaza "organele" si atributiile lor.
5. Filialele. Problema organizarii in teritoriu, avand in vedere ca radioamatorii sunt raspanditi pe un teritoriu amplu; este utila prezenta unor prevederi referitoare la "autoguvernarea" locala.

Chiar si aceasta etapizare, daca observati, este respectata in Statutul SRR. Deh, sunt tributar unui anume mod de gandire.
Oricum, acesti pasi sunt obligatorii. Fara ei nu poti sa faci un "statut" ci doar discutii.
Ca regula generala, Statutul unei societati reprezinta axul central. Este "Constitutia". De aceea, e bine ca el sa fie expresiv, cuprinzator si totodata generic. Daca se apeleaza la tehnica enumerarii, oricand exista riscul sa scape ceva; daca se exprima generic si definit, atunci activitatile subsumate pot sa se desfasoare pe o plaja larga.
De asemeni, este important de retinut ca, de principiu, ce nu este interzis este posibil - sub conditia respectarii legalitatii.
Am recomandat un fel de "manual al ONG-urilor". Chiar daca exista destule aberatii in el, cuprinde multe sfaturi utile si pe intelesul oricui doreste sa infiinteze un ONG fara sa detina vaste cunostinte juridice.

73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo2lsp » Joi Feb 09, 2012 5:04 pm

Nu doresc sa comentez statutul sau activitatile SRR. Nu este aici locul. Daca se doreste o schimbare in SRR , trebuie sa vina de la membrii sai , nu din exterior. Chiar si atunci dupa Buzias am schimbat cateva email-uri in care am prezentat sugestiile mele, si s-a stabilit ca nu este ceea ce doreste SRR-ul la acel moment. Ideea SRR-ului a fost excelenta, din pacate nu a fost popularizata inainte de infintare (puteau fi mai multi mebrii fondatori, si disparea acel "veto" ).

Ideea acestei noi asociatii este sanatoasa, dar din ceea ce se vede pana acum nu prea are adepti.
Facem un statut , se infinteaza ceva care va avea 20 sau 30 de membri? Adica un alt club de drept privat... Fara rautate, dar nici sa infintam o alta asociatie cu nume frumos si care are membrii numarati pe degete si reprezentare in teritoriu zero.

Hai sa mai facem o incercare, si sa mai dam o sansa celor nehotarati sa zicem asa.
Sa deschidem o lista de adeziuni, sau de simpatizati ai acestei idei pe judete. Ar fi interesant de vazut daca se pot acoperi macar 60-70% din judete (adica macar vreo 30).

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo2loj » Joi Feb 09, 2012 6:26 pm

Am creat un poll privind infiintarea ARERR ca topic separat in forum
Sa vedem cati doritori sunt... Ca idee.

http://www.radioamator.ro/forum/viewtopic.php?f=31&t=655

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde YO9HSW » Vin Feb 10, 2012 10:23 am

Art. 1 pare a contine cel putin o greseala de logica elementara, se spune "este inregistrata sub numarul ….. in …………….".
De unde se cunosc aprioric aceste date cand te prezinti cu statutul la tribunal? Nu cred ca poti prezenta instantei un statut cu puncte-puncte care va fi completat ulterior. Nici statutul ASRR nu prevede asa ceva si nici macar strutocamila de statut al FRR.

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Dezbatere statut pe articole

Mesajde yo7ilv » Vin Feb 10, 2012 6:18 pm

:lol: yo?????
de asta nu putem noi sa infiintam ARERR, ca nu stim ce numar de inregistrare sa-i aplicam!
sa fim seriosi , daca vrem sa facem o treaba , sa o facem, daca nu , ne omoram timpul , seara pe forum , pina ne apuca somnul , asa trece iarna asta mai repede!
ca sa grabim lucrurile, (chiar daca graba strica treaba) cine e de acord cu ideea infiintarii ARERR, va rog sa ma contecteze in privat pe mail(yo7ilv@yahoo.com), sa gasim 15-20 de membrii fondatori, eu am luat legatura cu o firma de avocatura din Bucuresti, care in max. 2 sapt. imi vor prezenta un proiect de statut(avind ca pct. de plecare proiectul de pe forum si statutul SRR).
Dupa ce mi-l vor transmite, il voi trimite pe mail celor ce m-au contactat , spre analiza, urmand ca dupa ce cadem de acord asupra lui , aceiasi firma de avocati sa ne consilieze in vederea inregistrarii.Ramane ca prioritate , gasirea unui sediu, macar provizoriu ,necesar pt. inregistrare.
Pt. inceput , cheltuielile privind redactarea statutului si consilierea pt. inregistrare le suport personal ,mai tarziu , in functie de cei care se angajeaza la proiect , vom discuta...
astept mesaje (serioase) de la dvs.
73!!(de candidati pt. inceput :lol: )


Înapoi la “Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator