Reguli de postare pe forumul ARERR

ARERR - Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania
yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Reguli de postare pe forumul ARERR

Mesajde yo2loj » Dum Feb 05, 2012 4:55 pm

Stimati colegi de hobby si sport,

Incep cu un motto radioamatoricesc (sincer nu stiu cine a spus-o prima data):
"Nu suntem straini, suntem doar prieteni care nu s-au cunoscut inca."

Cu amabilitatea lui Ciprian, N2YO, avem la dispozitie acest topic moderat, pentru a discuta in mod constructiv statutul potentialului ARERR.

Avem un proiect de statut, pe care va invit sa-l cititi si sa aduceti orice completari, propuneri si critici constructive: http://www.radioamator.ro/arer/

De asemenea va rog sa mentineti posturile la subiect, fara atacuri la persoana, fara referinte interminabile la ce face si nu face FRR, la ce activitati nu au fost sanctionate, ce face sau nu face CA al FRR.
Si daca reusim sa punem la cale o asociatie nationala functionala, ar fi una din cele mai frumoase realizari ale noastre de pina acum :-)

Mai doresc sa mentionez ca in afara mentinerii discutiilor pe un fagas decent si la subiect, nu am nici un interes personal in ceea ce priveste constituirea acestei asociatii, in afara celui de a avea o organizatie nationala care sa ma reprezinte. Nici un alt aspect ascuns sau ambiguu, si nu ma intereseaza in nici un fel vre-o functie sau beneficiu material care sa decurga din acest demers.

Si acum cateva criterii formalizate de admitere a mesajelor in acest topic.
1. Nu se accepta mesaje ce nu au legatura cu subiectul topicului
2. Nu se accepta mesaje tendentioase, agresive sau jignitoare la adresa oricarei persoane sau organizatii. In aceasta categorie intra si acuzatii nefondate sau presupuse.
3. Trollingul (mesaje de dragul postarii - cele de genul "hmm, e bine" si "Nu sunt de acord" fara alt continut) nu vor fi aprobate
4. Nu se accepta nici un fel de comentarii cu tenta nationalista, rasista, religioasa sau care ating intr-un fel sau altul demnitatea persoanei.
5. Daca un mesaj este respins, autorul va primi prin mesaj privat motivatia respectivului gest.

Imi voi permite, dat fiind ca gestionarea titlurilor raspunsurilor nu se face deosebit de eficient de catre forum, sa corectez daca e nevoie titlul raspunsului pentru a putea urmari aparteneta raspunsului la o categorie in cazul in care nu este evident. Asa ca va rog sa schimbati titlul raspunsului daca nu este sugestiv.

De asemenea va rog sa nu modificati mesajele proprii dupa ce s-a postat un raspuns, pentru ca modificarea continutului poate denatura ideea raspunsului. Postati un comentariu nou cu modificarile de rigoare.

Acestea fiind spuse/scrise, hai sa facem treaba buna...

73 de Marius, YO2LOJ

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Reguli de postare pe forumul ARERR

Mesajde yo7ilv » Dum Mar 04, 2012 5:15 pm

Draga Marius,
Cu tot rspectul, daca vrem sa ducem treaba la bun sfarsit, eu zic sa nu mai abuzam de "amabilitatea" lui Ciprian, sa renuntam la topicul asta de discutii moderate!
De cind a fost inventata aceasta forma " a moderarii"(eu ma incapatinez sa-i zic cenzura), tot interesul pt. tema dezbatuta a scazut , ba chiar a disparut, daca vei numara cite mesaje au fost postate de la inceputul moderarii, iti ajung degetele de la o mana (si asta in decurs de o luna), in timp ce alte teme banale(nu vreau sa le enumar) au strans in 3-4 ore postari cit subiectul in cauza intr-un trimestru.
Asa , ca pentru cei interesati de subiect, propun sa deschidem un topic nou , fara pretentia de a fi moderate, sa nu mai abuzam de amabilitatea nimanui, sa lasam oamenii sa spuna ce au de spus, indiferent ca ne convine sau nu- este o realitate diversitatea opiniilor!Singura conditie , sa se identifice ,prin indicativ sau nume- asa e corect ,sa ne asumam responsabilitatea si cuvintele...
E o propunere.... sa vedem ce parere aveti!? ;)
cu stima si tot atatea ....73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Reguli de postare pe forumul ARERR

Mesajde yo2loj » Dum Mar 04, 2012 6:22 pm

Mda,

Ca si informatie: de cand am inceput "cenzura" nu am rejectat nici un post nefiind nevoie.
Dar, din partea mea, fie ce-o fi. Rezultatele maiastre ale sondajului oricum m-au dezamagit.
Sper sa se inchida capitolul asta si sa stau cuminte in banca mea.

Si cred ca ai dreptate, ar trebui renuntat la moderare.
Cum se sugereaza, o sa fac QSY.

YO2LOJ SK.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Reguli de postare pe forumul ARERR

Mesajde YO6EX » Dum Mar 04, 2012 7:27 pm

Puţinătatea mesajelor nu se datorează moderatorului,
ci vizibilităţii scăzute a discuţiilor, pe forum.
Ca să vezi ce s-a mai postat trebuie să dai click pe: "ultimele 100 contribuţii la forum"

73
YO6EX

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Reguli de postare pe forumul ARERR

Mesajde yo7ilv » Dum Mar 04, 2012 7:55 pm

@yo6ex,
daca veti citi mai atent , toate postarile mele ,pe tema acestui subiect, veti observa ca exact la lipsa vizibilitatii ma refeream!
in ceea ce priveste , cautarea in ultimele 100 de (MARI) contributii la forum- va propun acelasi lucru! dati click!(veti fi cu siguranta surprins ,sa constatati, exceptind postarile de ieri si azi, celelalte au RETROGADAT (in divizia B ,se pare), adica au iesit din schema , si nu mai sint vizibile! noroc ca le-au repus pe tapet azi ,ca altfel uitam de ele! :P
73!(de contributii la forum???! :lol: )


Înapoi la “Asociatia Radioamatorilor de Emisie-Receptie din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori