Rapoarte de receptie

Stiri despre satelitii romanesti. Rapoarte de receptie.
Avatar utilizator
yo5ohz
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mar 10, 2011 9:08 am
Contact:

Re: Rapoarte de receptie

Mesajde yo5ohz » Joi Sep 06, 2012 12:01 am

yo3glh scrie:Stimati radioamatori, satelitul Goliat face parte dintr-un proiect de cercetare! Acest lucru inseamna ca autoritatea contractanta a luat la cunostinta atat despre rezultatele estimate cat si despre riscurile asumate de catre coordonatorii de proiect. Replici de genul..."Cam asa fuctioneaza totul in YO"...vizeaza un cu totul alt subiect. 73 de Cristi

Cam asta e diferenta de abordare intre noi romanii si alti participanti la acest proiect.
La noi totul e pus la "secret" pe cand altii isi fac reclama, implica radioamatorii in receptia semnalelor...etc...
Am mai scris pe acest topic, facand o paralela cu proiectul MASAT-1. Cei interesati pot face o comparatie intre site-urile celor doua proiecte, in ceea ce priveste cantitatea de informatii referitoare la acestea si gradul de implicare a radioamatorilor. Intradevar cheltuielile eligibile in cadrul proiectelor de cercetare in Ungaria sunt altele decat in Romania.... ;)
In concluzie......."Cam asa fuctioneaza totul in YO"...
73! de yo5ohz - Claudiu

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Rapoarte de receptie

Mesajde yo2loj » Dum Sep 09, 2012 12:04 am

yo3glh scrie:Stimati radioamatori, satelitul Goliat face parte dintr-un proiect de cercetare!

Aham. S-a cercetat cumpararea unor componente standard si montarea lor impreuna.

yo3glh scrie:Replici de genul..."Cam asa fuctioneaza totul in YO"...vizeaza un cu totul alt subiect. 73 de Cristi


Daca stimabilii cercetatori nu doresc sa se supuna criticii comunitatii de radioamatori, atunci sa se abtina sa foloseasca frecventele de radioamatori si sa nu ceara ajutorul acestora.

Si da, cam asa functioneaza totul in YO: totul e la secret ca suntem cei mai inteligenti si poate se baga careva pe fir si ne controleaza, tocam banutii publici (chiar daca sunt fonduri europene sau banii unei facultati de stat, tot banut public se cheama), facem rahatul prastie ca ne e greu sa facem macar cateva teste publice cu atragerea celor al caror ajutor il dorim, si ne laudam cu rateul calificandu-l un mare succes. Si dupa aceea totul se ingroapa intr-o tacere totala.
Intregul merit este al ESA. Ce a depins de ei a mers bine, iar restul - ca in YO.

yo3glh scrie:Acest lucru inseamna ca autoritatea contractanta a luat la cunostinta atat despre rezultatele estimate cat si despre riscurile asumate de catre coordonatorii de proiect.


Ce riscuri isi asuma conducatorii de proiect? L-i se imputa banii cheltuiti? Sau sunt dati afara pentru "succesele" inregistrate? Nu. Deci nici un risc. Daca puneau o caramida pe orbita era tot aia. Doar ceva mai ieftin. Si cu aceleasi riscuri. Deci 100% ca in YO.

Marius, YO2LOJ

goliat
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 13, 2012 10:29 am
Contact:

Re: Rapoarte de receptie

Mesajde goliat » Dum Sep 09, 2012 4:35 pm

Misiunea s-a incheiat oficial dupa cele 6 luni petrecute in spatiu (durata de viata proiectata). Din pacate satelitul nu a putut fi niciodata controlat (a existat doar scurtul contact de dupa lansarea din februarie) si nu a produs nici un fel de date stiintifice.
http://www.spacealliance.ro/goliat/

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Rapoarte de receptie

Mesajde yo3gh » Dum Sep 09, 2012 5:12 pm

Dl. Goliat ( radioamator ? ) , acest link a mai fost postat pe pag 1 , este deci :D o info veche . 73 !


Înapoi la “Sateliti romanesti”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori