Termenul limita: 31 august

In acest forum se discuta propunerile de modificare a actualului statut al FRR.
Comentariile trebuie sa se refere strict la statutul FRR si sa analizeze articolele din proiect.
Fiecare topic deschis este bine sa se refere la un articol (sau topic) distinct pentru a se putea face o analiza eficienta mai tarziu.
Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Termenul limita: 31 august

Mesajde yo3gh » Sâm Aug 22, 2015 1:53 pm

Draga Pit , daca radiocluburile nu functioneaza , daca nu se tin adunari , daca reprezentantii nu stiu ce voteaza si reprezinta aiurea pe cei din radiocluburi de ce nu se schimba statutul FRR ? Sa fie admisi si membrii individuali - asa fiecare stie ce voteaza si sa se reprezinte singur fara intermediari . Nu trebuie sa alergi sa gasesti un club , unde trebuie sa tai lacatul la anumite ore , unde nu se intampla nimic , etc. ...
Numai bine !
Ultima oară modificat Dum Aug 23, 2015 9:14 am de către yo3gh, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Termenul limita: 31 august

Mesajde YO6EX » Sâm Aug 22, 2015 2:48 pm

YO3JW scrie:Din cate stiu propunerile vin din partea membrilor federatiei, si anume cluburile afiliate. Termenul limita este cu 5 zile inainte de data alegerilor in AG.

La tine la club cum este?? Ai fost prezent la vreo astfel de intrunire?


1Si de unde stie clubul XX din YO5 ce propunere face clubul YY din YO4 ???
Aceste propuneri trebuie centralizate de FRR si trimise la toate cluburile...

2 La mine la club nu se mai poate face nimic, pentru-ca cineva din FRR (nu se stie cine :geek: ) a scos clubul nostru dintre membrii FRR pe motiv ca nu mai are sediu... asa ca... :mrgreen:

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Termenul limita: 31 august

Mesajde yo9rij » Dum Aug 23, 2015 10:18 pm

Mor de ras cand il aud pe venerabilul Pit, cum pune problema! Draga Pit, esti rupt de realitate ! In prezent, cele mai multe cluburi respecta regula "omul radioclub" care este aservit asa zisei conduceri atotputernice si nereprezentative! Oare cum ar fi ca sa aveti un vot pentru fiecare suta de membrii sau cate un vot pentru fiecare actiune de radioamatorism facuta! Sunt convis ca veti avea voturi aproape zero! Apoi sunt sigur ca v-ati musca degetele pentru ca ci mai multi se vor regasi in propozitia spusa de mine mai sus! Incepand de aici este diletantism si bataie de joc pentru radioamatorii de bun simt din YO! Astept sa ma combati cu argumete nu cu "ar fi bine, sa se faca, fiecare, etc etc" 73!

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Termenul limita: 31 august

Mesajde yo5er » Lun Aug 24, 2015 4:40 am

@YO9RIJ cu "omul radioclub" cred ca nu ti-a iesit bine. Cel putin la noi, CSM Bistrita, sedintele, QTC-urile duminicale, activitatiile se desfasoara cu membrii clubului si in plus cu invitati, vizitatori (sau alti radioamatori in cadrul QTC-urilor). Acuma nu ar trebui generalizat dar sunt sigur ca noi nu suntem cazul singular :P

Sper ca pana la termenul limita sa se expuna toate ideile in asa fel incat sa nu cumva sa treaca noul statut prin mainile MTS direct la gunoi :lol:

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Termenul limita: 31 august

Mesajde YO3JW » Lun Aug 24, 2015 8:00 am

Multumsc Septy!
Nu stiu daca tu, Petrica, vezi deosebirea intre un ordin(asa cum este in armata) si recomandari cum este prin alte parti! Dar probabil este o deformatie profesionala dl Plutonier major. Sper ca nu am gresit gradul...
Activitatile sunt la libera decizie a celor care sunt membri cluburior. Daca undeva exista "omul-radioclub" acest lucru se datoreaza celor care sunt in acea colectivitate si care se complac in situatia respectiva.
Cu privire la vot. Pe baza de activitati. Hmm! Oare de asta ati preluat voi unele activitati la care YO3APG participa cu federatia?
Petrica, chiar nu pot sa inteleg ce a facut ca sa apara doua curente care incerca sa dirijeze activitatea de radioamatorism in Romania
Sacalin.jpg
Sacalin.jpg (19.27 KiB) Vizualizat de 6302 ori

Parca toti cei din imagine erau sub acelas steag. Iti mai aduci aminte?
Am intrebat in stanga si-n dreapta. Raspunsurile sunt evazive. Iar realiatea arata ca noua grupare doreste sa ia locul FRR. Mai pe fata, mai pe ocolite.
Oare dece? Poate or fi din cauza ca asa ar venii fonduri catre voi.
Daca asa stau treburile ma bucur ca se poate. Dar tot asa vad ca se incearca o competitie. Care pe care. Pe principiul ca vom arata noi de ce suntem in stare!
Si toate in numele "Dezvoltarii radioamatorismului romanesc!"
Sper sa ma insel!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Termenul limita: 31 august

Mesajde yo9rij » Lun Aug 24, 2015 9:18 am

Septy, voi sunteti exceptia care intareste regula! Sunt convins ca sa inteles bine ce am dorit sa spun cu "omul radioclub"! In acelasi timp pentru Pit, pot spune ca gresesti muuult! In primul rand ca amesteci lucrurile, profesia cu hobby-ul, certitudinile cu presupunerile, etc! Sincer nu ma asteptam sa faci asemenea lucruri, dar se pare ca te-am investit cu prea multa incredere! In ce priveste steagul, Da! candva eram toti sub el, si eu dar si alti multi dintre noi am fi stat forever sub el daca ati fi gasit calea prin care sa penalizati... penalii! In conditiile date te rog, cel putin mie personal, sa nu imi ceri sa stau sub acelasi steag. Nu pot! Ma descalific si nu ma regasesc, asa cum multi dintre radioamatori nu se regasesc langa astfel de personaje. Dupa cum vezi in statut la capitolul sanctiuni sunt tot felul de bazaconii neaplicabile si fara efect concret care vor face mult rau in continuare. Cel putin din aceste cauze nu mai putem fi sub acelasi steag! Poate te dor aceste explicatii dar se pare ca nu te dor indeajuns daca in continuare ai ales sa nu faci nimic si lasi lucrurile sa treaca de la sine, sperand ca se vor rezolva. Cat despre ce doreste organizatia al carui membru fondator sunt alaturi de alti radioamatori, cred ca e timpul sa ne uitam la ce se intampla la nivel mondial cu radioamatorismul. Denaunzi sa facut primul pas prin acceptarea EURAO la CEPT/ECC. Pe rol sunt documente de acreditare la celelalte organizatii mondiale din domeniu, astfel incat IARU nu va fi singura pe scena luarii deciziilor in sfera radioamatorismului. Acest lucru este valabil si in Romania. Am vazut "beneficiile" existentei unei singure voci (discretionare) care sa vorbeasca pentru radioamatori. Rezultatul este un DEZASTRU! aproape la toate capitolele. A tine sub o singura palarie pe toti radioamatorii indiferent de ce dorinte au, mie mi se pare ca nu mai este democratie, mai ales cand asa cum spuneam mai devreme, nu exista instrumente de a penaliza derapajele, fraudele, etc. In atare conditii, existenta a unei a doua voci, genereaza dezvoltare, avand in vedere observatia ta cu privire la faptul ca unii fac mai mult decat altii. In cateva randuri am sintetizat despre si pe unde suntem alaturi de A.R.R. In acest fel am lamurit radioamatorii despre ce si cum! Din acest moment cred ca este cazul sa iti revizuiesti comentariile tendentioase cu privire la existenta si misiunea A.R.R.-ului. 73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Termenul limita: 31 august

Mesajde n2yo » Lun Aug 24, 2015 9:33 am

Constat ca oricare ar fi subiectul dezbaterii, discutiile tot la acest tip de dialog steril ajung.
Va rog sa reveniti la tema propusa. Forumul pe tema modificarii statutului va fi inchis peste cateva zile.

73s de Ciprian N2YO

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Termenul limita: 31 august

Mesajde yo8cln » Lun Aug 24, 2015 10:11 am

Totusi statutul frr este (ar trebui sa fie) un document pretentios ! Cine sint cei care au elaborat acest proiect de statut ? Cui adresam noi propunerile noastre ?
Dati-mi voie sa ma indoiesc de capabilitatea unor anonimi de a face ceva util in directia asta. De aceea eu sustin ca aceste modificari sa se faca dupa alegerile de la anul . 73 ! de yo8cln.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Termenul limita: 31 august

Mesajde YO3JW » Lun Aug 24, 2015 11:23 am

Salut
Asa cum Ciprian a zis sa revenim la subiect!
Statutul va fi reasezat in urma consultarilor cu membri federatiei. Spre deosebire de un alt statut care numai este de gasit public. Dece oare?
Nu ar fi normal ca tot romanul sa-l citeasca ?
Au fost multe comentarii, dar pana in acest moment nimic concret. Este adevarat ca propunerile vor trebui trimise de membri FRR, cluburile, dar nu s-a vazut ceva care sa fie ca un amendament.
Cat priveste:"Da! candva eram toti sub el, si eu dar si alti multi dintre noi am fi stat forever sub el daca ati fi gasit calea prin care sa penalizati... penalii!"
Cum ai mai zis pe undeva, gura te ia pe dinainte!
Pana la urma problemele nu le ai cu federatia ci cu anumite persoane din federatie.
Apoi daca sti anumite lucru, dece nu le expui acolo unde trebuie. Nu devii astfel partas ....
Cred ca si eu m-am inselat. Ambitiile sunt mari. Mai ramane sa mergeti si la ONU!
Ghita cu tot respectul!
Care sunt obiectiile la statut?

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Termenul limita: 31 august

Mesajde yo8cln » Lun Aug 24, 2015 11:54 am

Pai , mi-am spus parerea de (cred ) 3 ori ! Mai repet o data : aminati modificarea statutului pina dupa alegerile de anul viitor. Poate...poate ! 73 ! de yo8cln.


Înapoi la “Proiectul de statut al FRR”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori