Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo3hjv » Vin Ian 07, 2022 8:23 pm

Stefan,
Cel mai probabil, QSL urile tatalui tau certifica legaturi realizate pe circuit YO-YO.
Pentru a contacta din Franta statii romanesti, in 80m, atat tu cat si corespondentii trebuie sa aveti unghiuri mici de radiatie. Adica, daca este o antena verticala, atunci pe sol este pozitia optima. Daca este un dipol, trebuie sa il ai orientat N/S si la o inaltime de cel putin l/2, adica 40m. Este posibil si cu un Inverted V cu planul pe directia Romaniei.
Totusi, nu este suficienta aceasta conditie, mai trebuie ca si corespondentul sa se ingrijeasca de aceeasi conditie, anume ToA (Take Off Angle) similar. Ceea ce, in YO pentru banda de 80m este mai rar, din cate cunosc eu.

73
Adrian
PS: Da, ne putem auzi fara probleme, Franta o aud consistent si des de la 7 MHz in sus. Dar eu lucrez cu verticale.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo6rk » Dum Ian 09, 2022 3:09 pm

Este duminica, si am putin mai mult timp liber.
Am recitit acest topic, de la inceput pana la final... ceea ce chiar recomant tuturor, dar in special celor ce au contribuit aici.

Concluzia este ca unii au raspuns scurt si la obiect intrebarilor si discutiilor din subiect, altii au fost pe langa subiect. De ce? nu stiu, imi este greu sa inteleg de ce unii nu se pot concentra la o anume discutie.

Poate e de reamintit ca forumul nu este o frecventa radio unde vorbesti vrute si nevrute iar la final totul s-a uitat, a disparut in neant; aici ce ai scris... ramane in timp!
Unii iar vor "sari" ca vezi dom'le... "nu e libertate". Eu zic sa ar fi bine sa reciteasca acest topic, cu atentie, si pe urma sa-mi zica daca atunci cand cineva intreaba de frecvente sa i se raspunda de asociatii, masini si altele. Puneti-va voi in situatia de a intreba ceva ce va intereseaza si sa primiti altceva decat ce va intereseaza!

Consider ca autorul a primit raspuns la intrebarea pusa, topicul se inchide.

PS: daca nu va place decizia luata, oferiti-va voluntar la radioamator.ro sa administrati cateva sectiuni din forum/site, garantez ca altfel priviti problema.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori