Banda de 5 mhz

YO7NE
Mesaje: 22
Membru din: Vin Iun 18, 2010 11:56 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO7NE » Joi Apr 21, 2016 3:06 pm

Salutare tuturor!

Daca e vorba de banda de 60m (5Mhz) am crezut ca se vorbeste despre asta,constat ca pierd timp pretios sa citesc acelasi inepti a scandalagiilor si frustratilor de profesie, i-mi cer scuze tuturor dar s-a ajuns prea departe, asta nu mai e concurenta e prostie , unde pe un alt sait similar sa-a mai vazut asa ceva ?
Nu exista nimic bine sau mai bine facut daca nu sar ca arsi scandalagii si frustrati, acum Nu stiu si i-mi cer scuze dar am constat ca si Ciprian incurajeaza astfel de lucruri (scandal), mie i-mi displac astfel de lucruri si ma face sa regret timpul pierdut pe aici!,actiunea pentru testarea benzi de 60m pentru cine nu stie este condusa de Adrian 3APJ alti si alte persoane sunt la rubrica de scandal si sa-le fie rusine!

P.S am pierdut prea mult citind despre 9rij si prostiile lui asa ca nu am sa mai revin pe aici! mai sunt si alte siteuri

73 si Mult Noroc!

GG

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2loj » Joi Apr 21, 2016 3:43 pm

Acum stau si ma mir si eu.
YO9FNP a venit cu un document oficial, si se declara conducator al proiectului.
Excelent, legitim si documentat.

Apoi citesc in continuare:
YO7NE scrie:...
,actiunea pentru testarea benzi de 60m pentru cine nu stie este condusa de Adrian 3APJ alti si alte persoane sunt la rubrica de scandal si sa-le fie rusine!


Facand abstractie de modul agramat de exprimare, poate ne prezentati, "pentru cine nu stie", de ce prima informatie e gresita si a doua e cea corecta? Poate un document, ceva, care acorda acest drept exclusiv FRR-ului?
Pana acum nu reiese de nicaieri cum ca afirmatia dvs. ar fi corecta. Din contra. Din datele prezentate, 3APJ NU se ocupa (exclusiv) de acest proiect, indiferent cat va doriti asta. Poate se ocupa SI el, insa doar pe felia FRR.
Invatati sa va intindeti cat va este plapuma. Atat ati dorit, atat primiti. V-ati sustras in mod vadit de la reprezentarea intereselor "ne-membrilor", asta este, insa in aceste conditii nu-i reprezentati in nici o imprejurare. Epoca de aur a apus. Au aparut jucatori noi, obisnuiti-va cu ideea: FRR nu mai este "buricul" activitatii radioamatorilor. Este doar o federatie sportiva de drept privat, asa cum si-au dorit-o cluburile fondatoare.
Ultima oară modificat Joi Apr 21, 2016 4:11 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO3JW » Joi Apr 21, 2016 4:09 pm

adresa ANCOM 5 MHz.pdf
(1.12 MiB) Descărcat de 241 ori

Spre studiu!
Este o vorba de la cei mai in varsta: Cand doi se cearta, castiga altul!
Am retinut ca FRR a solicitat acordarea benzi de 5 MHz pentru serviciul de amator din Romania si nu pentru uzul FRR.
Faptul ca se solicita, si FRR, si ARR, un raport despre ceea ce vor face in anul respectiv, mi se pare normal. Problema este ca in actul de la WRTC se specifica ca aceasta banda se solicita pentru comunicatii de urgenta in caz de calamitati si nu pentru traficul cotidian. Acest lucru a facut ANCOM-ul. Daca nu va convine cereti socoteala ANCOM-ului.....

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2loj » Joi Apr 21, 2016 4:16 pm

Ar trebui sa castige toti, atunci cand situatia o impune. Iar orgoliile de conducatori nu favorizeaza acest lucru.

YO3JW scrie:Am retinut ca FRR a solicitat acordarea benzi de 5 MHz pentru serviciul de amator din Romania si nu pentru uzul FRR.
Faptul ca se solicita, si FRR, si ARR, un raport despre ceea ce vor face in anul respectiv, mi se pare normal. Problema este ca in actul de la WRTC se specifica ca aceasta banda se solicita pentru comunicatii de urgenta in caz de calamitati si nu pentru traficul cotidian. Acest lucru a facut ANCOM-ul. Daca nu va convine cereti socoteala ANCOM-ului.....


Si exact asa trebuie tratata, pentru ca asta este scopul alocarii ei pana la intrarea in vigoare a deciziei ITU la 1.01.2017. Teste de propagare, echipamente, raporturi tehnice catre coordonatori. Eventual exercitii si aplicatii daca vor fi.
Ideea in spatele acestei alocari este potentiala interactiune cu alte servicii de urgenta, care detin echipamente pentru banda respectiva, de exemplu ISU.
Si atat. Pentru QSO-uri uzuale avem celalalte benzi.

Poate ar fi utila conceperea unui plan de teste, sa zicem 1/saptamana la o ora fixa (de ex. 5363.5/USB, 30 min. in weekend, ca sa deranjam mai putin alte servicii), cu schimburi scurte de controale pentru verificarea capabilitatilor, condus alternativ de cele 2 organizatii coordonatoare. Poate ar dori chiar sa participe si alte organisme implicate...
"Procesele verbale" al intalnirilor ar fi o documentatie excelenta de prezentare catre ANCOM peste 1 an, pentru pastrarea alocarii.

YO7NE
Mesaje: 22
Membru din: Vin Iun 18, 2010 11:56 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO7NE » Joi Apr 21, 2016 4:48 pm

Salutare,

Multumesc Marius 2loj si Pit 3jw,asa discuti de genul asta as vrea sa vad tot timpul pe acest site,Nu tot timpul ca ce a facut unul nimic e mai bun decat ce a facut altul mai bine!

73, Mult Noroc tuturor

GG

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2loj » Joi Apr 21, 2016 5:10 pm

Pentru cei curiosi de teste: 5352.5 kHz HG7BHB baliza din JN97 - S6 pe moment :D

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo4fyq » Joi Apr 21, 2016 5:18 pm

yo2loj scrie:Pentru cei curiosi de teste: 5352.5 kHz HG7BHB baliza din JN97 - S6 pe moment :D


Bravo lor. Altii au deja baliza,noi avem 3khz si nu stim ce sa facem cu ei .


73 de yo4fyq/kn44fd
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2loj » Joi Apr 21, 2016 7:32 pm

"59 si iar ploua si mi-a fatat cateaua" este specialitatea benzii de 80m.
Aici ar fi mai degraba "53 cu QRN si QSB in KN05or pe o verticala de 10m la inaltimea de 15m, si ploua", pentru ca ne intereseaza cum poate fi folosita banda. Iar pentru asta un 59 dupa ureche sau pe un S-metru cu 3 patratele nu ajuta pe nimeni.

Legat de autorizare...

In primul rand este vorba de banda de frecventa (cum este si subliniat in text) de 3 kHz, adica LATIMEA de banda ale unui canal digital standard in acceptiunea generala, latime in care incape o transmisiune SSB care este normata la 2.8 kHz.
Nu se specifica modurile de lucru si nici nu se precizeaza restrictii in ceea ce priveste aceste moduri, exista doar o restrictie de latime de banda, si una de putere radiata (adica practic o limitare la 7.5W out pe o verticala l/4 acordata).

In ceea ce priveste accesul radioamatorilor YO, nu vad unde se specifica necesitatea unei autorizari individuale (asa cum este expres formulata pentru banda de 70 MHz). Insa se permite "verificarea in ce masura conditiile de propagare din Romania ofera posibilitatea desfasurarii de comunicatii radio in banda de...". Acum cum interpretam asta?
Pai ne uitam la solicitare care a cerut "accordarea accesului serviciului de amator in banda de frecvente 5351.5-5366.5 in conformitate cu Actele Finale Provizorii ale Conferintei Mondiale pentru Radiocomunicatii WRC-15" si care s-a aprobat in conditiile de mai jos. Nu se vorbeste nici de FRR, nici de ARR ci de serviciul de amatori. Adica despre toti, fara discriminari. Atata doar ca solicitantii trebuie sa depuna un raport de evaluare dupa 1 an, pentru reevaluare.
Cred ca este evident si subinteles ca presupune trafic radio. Iar daca nu se impun restrictii specificate, pot participa toti, asa fiind formulata si aprobata cererea.

Eu cel putin asa vad lucrurile. Sau trebuie sa asteptam normele de aplicare?
Ultima oară modificat Joi Apr 21, 2016 7:58 pm de către Anonymous, modificat de 2 ori în total.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2loj » Joi Apr 21, 2016 8:05 pm

Ce nu trebuie uitat este ca, la fel ca si in alte tari, se conteaza si pe interoperabilitatea cu alte servicii. Acum radioamatorii nefiind in general dotati cu statii Codan cu criptare, unicul mod mutual inteligiblil in situatii de urgenta ramane USB-ul - nu RTTY, nu AFSK 300baud, nu CW, nu PSK-3.1, nici macar LSB...

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO8TFF » Joi Apr 21, 2016 8:18 pm

Of, iarasi a iesit "scandal".
Scrie clar la punctul a: frecventa de lucru 5363,5 kHz la 5366,5 kHz de unde rezulta ecartul aferent sau diapazonul cum zic altii, prin care autoritatea a scutit pe unii de operatia de aritmetica numita diferenta si prin care ne anunta ca sunt disponibili 3kHz in modul de lucru digital.
Tot prin cele doua comunicari suntem informati ca cele doua entitati ARR si FRR au primit acest accept. Evident ca cele doua entitati sunt alcatuite din radiomatori si practic prin conducerea lor, pot dispune de un program in functie de anumite criterii, de altfel sunt raspunzatori si datori in fata ANCOM prin cerintele de la finele comunicarii.
Tin sa subliniez ca ANCOM s-a adresat celor autorizati practic celor care se considera ca inteleg un minim limbaj si au o anumita expertiza, doar de aceea sunt autorizati.
Eu nu fac parte din cele doua entitati, asa ca voi asculta numai, eventual pot sa ajut cu inregistrari ale sdr-ul din partea de lume in care ma aflu.

73, Florin


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori