Banda de 5 mhz

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde n2yo » Joi Apr 21, 2016 12:24 am

Vad aici un pic de ipocrizie. Nu cu mult timp in urma se discuta despre rolul FRR si noul statut si se vehiculau termeni de specialitate sportiva. Federatia se ocupa numai de latura sportiva a radioamatorismului, cu campioni, performante sportive, cantonamente, anti-doping, scrie acolo in statut exact ce si cum. Asa ca nu inteleg acum treaba cu banda de 5 MHz, pe ce baza se solicita si se testeaza, in numele cui, cu ce resurse, in ce scop etc.

73s de Ciprian N2YO

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO9IRF » Joi Apr 21, 2016 2:02 am

Infioratoare cutumele care inca domnesc la ANCOM. Nu au fost in stare sa specifice in clar nici macar daca "experimentul 5MHz" se supune regulamentelor de trafic pentru amatori, comerciale sau niciunora, cui i se permite folosirea spectrului respectiv, care sunt normele tehnice pentru calitatea emisiei sau ce inteleg ei prin "canal digital", dar in schimb sunt foarte siguri pe ei cand restrictioneaza la maxim scopul utilizarii benzii si spectrul pus la dispozitie.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO3JW » Joi Apr 21, 2016 8:10 am

Buna
Razvan esti mai rau decat mine!
Ciprian chiar nu te inteleg! Ce treaba ai tu cu ce face FRR. Inteleg ca esti membru la un club din Romania membru al federatiei si care a acceptat statul FRR, implicit normal ar fi ca si tu sa respecti aceasta organizatie. Acum cu toata dragastea, iti apreciez eforturile pe care le faci cu acest site si tot ceea ce este complementar aici, dar sa vii cu astfel de comentarii mi se pare de necrezut.
Daca te uiti in ograda tarii gazda, la ARRL, ai sa vezi ca si ea organizeaza competitii si multe altele. Poate nu in numele sportului, cum este in Romania, dar tot competitii sunt. Nu li se dau titluri de Campioni, dar castigatorii sunt mandri de performantele lor si li se recunosc aceste realizari.
Cat timp ai fost in Romania ai participat activ in activitatile Federatiei. Acum cand esti departe ai inceput sa ai alte vederi.
Mi se pare ciudat sa existe activitati pe teritoriul Romaniei in domeniul comunicatiilor de urgenta in situatii de calamitate care sa fie coordonate de 2-3 organizatii fara legatura intre ele, fiecare cu interesele sale. Sper sa nu fie o situatie reala in care fiecare se va da cu pumnii in piept ca eu sunt cel care.... si in final sa iasa un mare c....
Imi ce scuze ca a trebuit sa fac acest lucru, dar se pare ca cineva doreste sa faca valuri fara a fi nevoie.
Cat priveste ANCOM. Acest organism al statului a primit solicitari din partea unor organizatii care au antet si a raspuns acestora. Dar prin acest raspuns ceea ce s-a acordat nu este strict limitat la membrii acestora, ci tuturor radioamatorilor din Romania, chiar si celor care nu sunt membri la aceste organizatii si care vor trebui sa respecte ceea ce li s-a raspuns celor care au solicitat accesul in banda de 5 MHz.
Deci numai comunicatii legate de pregatire sau in situatii de calamitate!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo8cln » Joi Apr 21, 2016 8:19 am

Nu este bine ca generalizam ! Nu este vorba de FRR ca si organizatie ci de incompetenta actualei conduceri al frr ! 73 ! de yo8cln.

yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo3lr » Joi Apr 21, 2016 8:38 am

Buna dimineata,

....si ca sa ramanem in cadrul topicului, aseara am avut placerea primelor doua QSO-uri in banda de 60m, pe 5.363 si 5.364MHz cu YO7BSN, respectiv YO6CFB. Puterea folosita a fost 2W TX, din transceiverul mcHF (homemade). Nu ma intrebati de antena.... HI
Controalele primite 569, respectiv 579.

73,
Cristi YO3FLR

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde n2yo » Joi Apr 21, 2016 9:57 am

Pentru YO3JW: La comentariul meu scurt dumneavoastra ati reactionat cu un mesaj lung, dar fara legatura cu ceea ce am scris eu, un fel de abureala pe tema arhicunoscuta legata de vorba lui Dabija, plus un amestec de ARRL cu concursuri, retele de urgenta si altele. Cred ca va prefaceti ca nu intelegeti, comentariul meu a fost ironic. Acum putin timp s-a dezbatut atat pe acest forum, cat si in cluburile afiliate rolul si obiectivele organizatiei care sa se reflecte intr-un nou statut. Au fost propuneri de a plasa printre obiectivele Federatiei: Utilitatea publica, Educatia, Sprijinul legislativ, Stimularea progresului tehnologic, Reprezentativitatea si altele (ca sa citez doar cateva din ideile transmise de CSM Bistrita), dar ele nu au fost luate in seama. Organizatia trebuie sa fie una exclusiv sportiva, chiar mai sportiva decat a fost pana acum si sa faca ceea ce stiti foarte bine - sa scoata campioni si... cam atat. Mai e ceva pe acolo cu o retea de urgenta, dar sectiunea este foarte vaga si nu vad cum se poate implementa asa ceva cu niste structuri sportive care ba se afiliaza, ba se dezafiliaza ca n-au platit cotizatia si alte chestii "de necrezut" (vorba dumneavoastra). De ce organizatia nationala doreste din rasputeri sa-si continue existenta ca sport? Pentru cei mai noi pe aici, eterna explicatie si cel mai vehiculat argument: Statul subventioneaza prin MTS Federatia si fara acesti bani FRR nu ar putea exista, ar face implozie. Nu este cazul si nici momentul sa dezbatem aceasta teza ci trebuie doar sa fim consecventi cu noi insine. Daca acesti bani de la Ministerul Tineretului si Sportului se vireaza pentru activitati sportive, concursuri, campioni, medalii, iar resursele umane care conduc organizatia se orienteaza dupa statut prin mandatul care le-a fost incredintat de Adunarea generala, atunci atat eu, cat si dumneavoastra, ar trebui sa ne punem intrebarea pe ce baza se fac aceste teste in banda de 5 MHz sau se trimit delegati la efectuarea de legaturi radio cu astronauti. Daca va amintiti, au existat voci in conducerea FRR care au propus chiar si excluderea YO DX Club din aria de preocupari a FRR intrucat acest club al performerilor DX nu are legatura cu sportul. Ca membru al FRR, respect aceasta organizatie, ceea ce v-as ruga si pe dumneavoastra sa faceti, urmarind vigilent ca organizatia sa-si urmeze scopul care i-a fost trasat si sa foloseasca resursele avute la dispozitie asa cum trebuie. Fiti sportiv si la propriu, si la figurat. Sau daca doriti teste, experimente, sprijin legislativ, sateliti YO, imprastierea microbului radio in randul tinerilor, atunci ar trebui sa militati ca rolul principal al organizatiei nationale sa se schimbe.
Daca binevoiti sa-mi raspundeti, va rog sa o faceti respectuos si sa va referiti la continutul comentariului meu, fara alte diversiuni. Aberand pe tema "tarii mele gazda" sau "ce am eu cu ce face FRR" e ca si cum eu in loc sa va raspund la cele scrise, m-as referi la greselile dumneavoastra gramaticale, ceea ce ar fi incorect.

73s de Ciprian N2YO

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO3JW » Joi Apr 21, 2016 10:13 am

" Cred ca va prefaceti ca nu intelegeti, comentariul meu a fost ironic."
.................. Acum am inteles! Ati continuat tot ironic!
Scuza-ma pentru greselile gramaticale!(Daca asta e problema!)

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo8cln » Joi Apr 21, 2016 10:40 am

Abia acum am aflat ca sint doua "echipe" care fac "cercetari" in 5 Mhz ! E bine pt. ca dintotdeauna "concurenta" a dus la progres. Acuma , ca de ce comisia de us (care o fi componenta acestei comisii , la fel si pt.uus ? ) si nu cei de la situatii de urgenta se ocupa de treaba asta ramine un mister. Succes ambelor "echipe". 73 de Yo8cln.
Am modificat. Ceva virgule , litere gresite....? Mni tnx.
Ultima oară modificat Joi Apr 21, 2016 2:13 pm de către yo8cln, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO9CHO » Joi Apr 21, 2016 11:18 am

Atentie:
5 mHz inseamna 5 mili herti.
5MHz inseamna 5 mega herti.
8-)

P.S. Asta pentru ca nu as sti ca se stie.

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Joi Apr 21, 2016 12:11 pm

YO9IRF scrie:Infioratoare cutumele care inca domnesc la ANCOM.

Halul in care a fost redactat acest raspuns (identic din cate observ catre toate organizatiile solicitante) ma face sa afirm ca incet-incet ANCOM-ul devine, in marea lui parte, mai performant chiar si decat FRR-ul in diluarea spre dizolvare a miscarii de radioamatorism. In acest cadru, asa cum l-a definit ANCOM-ul prin acest raspuns, reusim sa fim cei mai penibili din Europa la capitolul "banda de 5 MHz": nu am cunostinta de o alta tara cu conditii mai restrictive decat noi. Si nici definite atat de ambiguu. Insa nu ma mai mira acest fapt: recent am constatat personal ca ANCOM-ul presteaza la fel de deplorabil si in alte domenii ale activitatii sale. Si n-am nici un fel de problema sa afirm public lucrul asta.
crocodil de munte


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori