Banda de 5 mhz

yo5ajr

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5ajr » Joi Apr 02, 2020 10:47 pm

"Art. 414. -
Acela care, induce sau menține în eroare o autoritate publică sau pe un particular, substituindu-se pe nedrept unei alte persoane sau atribuindu-și lui sau altuia un nume fals sau o stare civilă falsă, comite delict de substituire de persoane și se pedepsește cu închisoare corecțională dela un an la 3 ani, amendă dela 2.000 la 5.000 lei și interdicție corecțională dela unu la 2 ani.
Se aplică aceeași pedeapsă și persoanei care a convenit să fie substituită."

Dat fiind ca acest caz a aparut public, YO2IS - Domnul Suli de fapt ar trebui sa sesizeze organele in drept despre uzurparea indicativului dumnealui pe o frecventa ne autorizata radioamatorilor, sau ANCOM - ul sa se autosesizeze. :lol:
Parerea mea ca cineva chiar a incercat banda de 60m cu indicativ imprumutat. Daca nu se intampla nimic, ori nu mai este folosit de oficialitati, servicii, aceasta banda, ori ANCOM nu mai supravegheaza, fiind o banda "neutilizata". Ori - cum o luam insa, cazul este un delict!
Sa aveti grija de sistemul imunitar.... 73 de Miki

YO6EX

Mesajde YO6EX » Joi Apr 02, 2020 11:08 pm

yo3hjv scrie:
O fi in Liberland autorizata utilizarea benzii de 5 MHz dar in Romania nu e inca :lol:
73 de YO3HJV

Nici acolo nu este autorizata... inca... :)
Urmeaza... probabil inaintea Romaniei... :mrgreen:

yo3hjv

Mesajde yo3hjv » Vin Apr 03, 2020 5:59 am

[quote="yo5ajr"]"Art. 414. -
Acela care, induce sau menține în eroare o autoritate publică sau pe un particular, substituindu-se pe nedrept unei alte persoane sau atribuindu-și lui sau altuia un nume fals sau o stare civilă falsă, comite delict de substituire de persoane și se pedepsește cu închisoare corecțională dela un an la 3 ani, amendă dela 2.000 la 5.000 lei și interdicție corecțională dela unu la 2 ani.
Se aplică aceeași pedeapsă și persoanei care a convenit să fie substituită."

Drace! Asta e din Codul penal din 1936!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5ajr

Mesajde yo5ajr » Vin Apr 03, 2020 8:35 am

Wow...felicitari Adrian - asa este - e din 1936. E mai in varsta de mine cu 3 ani legea ;) :lol:
Am avut un prieten, jurist eminent, acum SK. In biblioteca lui avea codexuri vechi din 1780. Intreband ca de ce mai tine - mi a raspuns cu un zambet mefistofelic - sunt cazuri in care mai gasesc ca cate o lege care a ocolit atentia "fabricantilor" de legi iar eu o pot demonstra astfel. De altfel pe biroul dansului era o inscriptie pentru clienti - "Intrebarile sunt gratuite dar raspunsul se plateste" :lol:
Nu intamplator exista un banc, potrivit caruia Imparatia Cerului pierde ori ce proces dat fiind ca toti advocatii fac parte din "Imparatia lui Skararoschi". :lol:
73 de Miki

yo7lhe

Mesajde yo7lhe » Vin Apr 24, 2020 8:43 pm

Vad ca in banda de 60m apar mai tot mai multi YO.
S-adat drumul la toti sau trebuie solicitare individuala, ca in 4m?
Situl ANCOM nu m-a lamurit.

yo3gfh

Mesajde yo3gfh » Sâm Apr 25, 2020 8:54 am

Nu s-a dat drumul pentru nimeni, dar sunt cativa care au sarit gardul :)

yo7lhe

Mesajde yo7lhe » Sâm Apr 25, 2020 2:31 pm

Mda.
La cati sunt poate ca unul in plus nu mai conteaza.
Si cade gardul.

YO9HP

Mesajde YO9HP » Sâm Mai 09, 2020 11:31 am

Stimati colegi,
Va rog sa interpretati mesajul care urmeaza ca o simpla informare, pentru care nu imi asum raspunderea legala.

Recent am solicitat ANCOM o actualizare a informatiilor referitoare la situatia aprobarii TNABF si la alocarea benzii de 60m in YO. Raspunsurile primite de la ANCOM sunt urmatoarele:
- In acest moment TNABF se afla la Secretariatul General al Guvernului, urmand sa fie aprobat prin hotarare de guvern.
- Autorizarea operarii in banda de 60 m se poate face in acest moment, individual, pe baza aprobarii CIR, in conditiile tehnice mentionate in 2016 (statut secundar, canal digital, 15 W EIRP etc) pe baza unei solicitari de operare care va fi aprobata de Ministerul Apararii Nationale.
Cei interesati pot folosi formularul F13-DRARAM de pe site ANCOM, care se va trimite la Directia Teritoriala a ANCOM. Pentru Directia Regionala Muntenia adresele electronice sunt:
registratura_drb@ancom.ro
aurel.citu@ancom.org.ro

Va rog sa va adresati ANCOM pentru detalii suplimentare.
In cazul meu, durata rezolvarii favorabile a solicitarii de operare a fost de cca 30 zile.

Doresc sa multumesc personalului ANCOM pentru raspunsurile prompte si pentru gasirea acestei solutii de compromis referitoare la operarea in banda de 60m.

Succes! Alex, YO9HP

Înapoi la “HF”