Semnal ciudat pe unde scurte

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Semnal ciudat pe unde scurte

Mesajde YO3AOE » Sâm Aug 12, 2017 8:53 pm

Subsemnatul fiind pensionar,si ca atare avind suficient de mult timp liber,de multe ori-uneori chiar sistematic-iau si ascult benzile noastre de unde scurte de la un capat la celalalt si inapoi al gamei. Prima data-si asta inca demult-am observat fenomenul pe banda de 20m,dar apoi am realizat ca se manifesta pe absolut toate benzile noastre,deci practic pe intreaga gama de unde scurte.Este vorba despre o simpla purtatoare ne-modulata dar foarte puternica,care se deplaseaza rapid trecind brusc peste frecventa ascultata,de parca baleiaza continuu banda sau gama,se poate sesiza destul de repede si usor stind cu receptorul undeva-oriunde-si asteptind putin,se manifesta destul de pregnant.Ar putea cineva sa-mi scrie despre ce este vorba? Nelu

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Semnal ciudat pe unde scurte

Mesajde yo5oft » Sâm Aug 12, 2017 9:57 pm

este un semnal de sonda ionosferica. Se testeaza propagarea in toata banda de unde scurte, pana la 30MHz, foarte rapid.
e un fel de radar automatic, cu frecventa variabila rapid si liniar, emite un puls pe frecventa cea mai joasa (l-am vazut cel mai jos pe la 3MHz), asculta ecoul, schimba frecventa cu 5Khz in sus, emite alt puls, iar asculta, si tot asa pana la 30MHz, intr-un interval foarte redus (5 minute).
Cel mai fain se vede cu un SDR de banda larga, ca cel din Twente: http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Semnal ciudat pe unde scurte

Mesajde yo3luo » Sâm Aug 12, 2017 10:42 pm

De fapt semnalul asta a fost prezent (cu mici perioade de intrerupere) inca de acum citeva decenii, este de mirare ca l-ati intilnit pina acum! Explicatia oficiala este cea de mai sus, neoficial circula diverse versiuni conspirationiste!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Semnal ciudat pe unde scurte

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 13, 2017 11:36 am

Semnalul respectiv nu l-am auzit abia acum,il auzeam de foarte multa vreme,dar nu i-am dat prea mare importanta,considerind ca probabil cineva din apropiere care n-are ceva mai bun de facut se "joaca" cu emitatorul statiei.Da,chestia cu sonda ionosferica ar putea fi o explicatie,dar fenomenul fiind cvasi-constant ca putere si cvasi-permanent ca prezenta,ar presupune o pozitie cvasi-fixa in spatiu si o functionare cvasi-permanenta a sondei respective,iar asta ar presupune ca sonda sa stea undeva pe loc in spatiu si sa aibe o sursa de energie inepuizabila,ceea ce mi se pare ceva cvasi-imposibil ca realizare... Odata ce nu par sa existe date certe si ferme cu privire la apartenenta-in sensul de proprietate-si scopul sculei respective,este foarte posibil ba chiar probabil sa fie de sorginte militara,apartinind marelui nostru vecin din Est.M-ar interesa-daca se poate-si explicatiile mai fanteziste,cele conspirationiste,poate exista un simbure de adevar-hi!.Cu multumiri!,Nelu

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Semnal ciudat pe unde scurte

Mesajde YO9IRF » Dum Aug 13, 2017 11:50 am

Pozitia ionosondelor e chiar fixa iar energia e nelimitata, fiind localizate in diverse centre de cercetare si fiind alimentate de la retelele electrice. Datele despre ele sunt foarte ferme si certe, de exemplu aici sunt listate o (buna) parte din ionosondele active:

http://www.ionosonde.iap-kborn.de/ionolink.htm

Majoritatea pun la dispozitie si ionogramele rezultate, pentru a putea observa mai bine starea ionosferei in diverse parti ale lumii.

Razvan M0HZH / YO9IRF.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Semnal ciudat pe unde scurte

Mesajde YO9CHO » Dum Aug 13, 2017 12:00 pm

Aveam si noi o statie la Surlari, langa Bucuresti. Mai functioneaza?

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Semnal ciudat pe unde scurte

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 13, 2017 1:07 pm

Da,acum am inteles,eu eram calat pe sondele ionosferice atmosferice mobile,in sensul de zburatoare,acele baloane care erau-si probabil ca inca mai si sint-lansate periodic din diverse colturi ale lumii,dar acum inteleg ca este vorba despre despre posturi dedicate fixe terestre care fac treaba asta,nu ma gindeam la ele.Multam! pentru info si 73!,Nelu


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori