Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Avatar utilizator
yo2caz
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36 am
Contact:

Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo2caz » Lun Ian 03, 2022 11:19 am

Buna ziua si La multi ani 2022,

Sunt nou pe forum, si ca radioamator, asadar, daca cumva nu sunt la rubrica care trebuie, sau intrebarea mea este banala, imi cer scuze.
Eu sunt stabilit in Franta si de cand am obtinut certificatul de radioamantor nu am reusit decat o singura data sa aud un roman pe statie si doar pe banda de 80m si cam atat. Si atunci foarte slab nereusind sa retin indicativul. Este foarte adevarat ca inca ma lupt ca incepator sa-mi construiesc o antena cat mai performanta pentru aceasta. Asadar lucrez pe o statie cumparata din china XIEGU G90 cu o antena endfed sau longwire(nu stiu care este denumirea corecta dar banuiesc ca este acelasi lucru) de 20m, cu o prelungire pentru banda de 80m, avand o bobina la capatul firului. Bine inteles ca doresc sa construiesc o antena mai buna de cat endfed, daca reusesc, dar pentru moment cu asta lucrez.

Si acum vine intrebarea mea; exista o banda/benzi mai preferate de romani sau este din vina mea ca nu aud pe nimeni pe benzile clasice, 80, 40, 20 ... ?

Stima Stefan MOMIR

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde YO3ITI » Lun Ian 03, 2022 12:06 pm

Salut Ștefan și La Mulți Ani !
Pot să-ți ofer o opinie subiectivă, alții vor avea, desigur, alte păreri.
Radioamatorismul în România este un hobby muribund.

În ciuda a ceea ce se discută pe forumuri și a opiniilor unora sau altora care aduc mereu în discuție lista cu 3000 de radioamatori (sau pe acolo) certificați, realitatea e foarte tristă. Există probabil maxim o sută de radioamatori activi (judecând strict după indicativele auzite în eter) și, dintre ei, o mână de pasionați (efectiv pasionați) întrețin focul ăsta cu o tenacitate de invidiat, dar media de vârstă este foarte ridicată și cred că, pentru toți ceilalți, lipsa de motivație, chef și putere fizică își spun din ce în ce mai mult cuvântul.

Există câteva excepții notabile (DX Explorers, YO6KME etc) pepiniere de mici pasionați, dar prea puține pentru a schimba ceva pe termen lung.

În plus, scandalurile din ultimii ani au îndepărtat oamenii cu bun simț de organizațiile care ar fi trebuit să acționeze în interesul radioamatorilor și nu împotriva acestuia. Astfel că, o explicație suplimentară pentru lipsa vocilor românești în eter este și faptul că cei mai mulți radioamatori activi preferă să-și facă acest hobby discret, departe de urechile altora.

Poți auzi radioamatorii activi mai ales în concursuri, în frecvențele alocate pentru fiecare bandă și mod în parte, dar în rest - destul de rar. Se mai adună, inconstant, în special în 40 și 80 m.

În rest - activitatea din YO este deplorabilă și nu există nici un efort concertat (al vreunei organizații) de a schimba cu ceva această stare de fapt. Cu excepția site-ului lui Ciprian, nu ai o sursă de informație unitară nici măcar pentru cele mai simple lămuriri (vezi benzile, frecvențele de apel etc). Lumea o să-ți spună că se cunosc, că există, dar în realitate orice începător se lovește de lipsa unui pachet de informații bine pus la punct, actualizat, situat pe un site oficial. Există doar informații împrăștiate, ascunse prin diverse site-uri personale care mai de care mai obscure.

Imaginea cea mai bună despre radioamatorismul din România este similară experienței pe care o ai când treci granița noaptea cu avionul și vezi, jos, o beznă nemărginită pe care sunt presărate puține oaze de civilizație luminoasă.

Success la explorări

73 de YO3ITI
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo2caz
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36 am
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo2caz » Lun Ian 03, 2022 12:32 pm

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul tau asa de rapid si complex. Imi pare rau sa aud de tot ce mi-ai descris in acest mesaj. Cum ai spus si tu, sunt fel de fel de indicatii peste tot, ca romanul este activ ca radioamator, asta m-a facut sa-mi si pun intrebarea de ce nu aud pe nimeni in benzile de radioamatori. Asadar raspunsul tau este destul de clar, eu sper sa te inseli, dar daca si alti radioamatori imi vor raspunde similar, atunci este destul de tragic.

Multumesc inca odata si poate ne auzim pe banda chiar si cu programare :) .

73

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde YO8SDE » Lun Ian 03, 2022 1:34 pm

Buna Stefan, depinde de momentul zilei/anului si benzile in care ai testat.
Eu in anul 2021, am vorbit si in FM cu radioamatori din Franta in banda de 28MHz si simplex, dar si prin repetoare si nu doar intr-o zi; SSB in 28MHz, 14MHz sau 7MHz, dar si comunicat mai des in moduri digitale in 14MHz, 7MHz si uneori prin 3,5MHz. Pe acolo am testat, receptionat si comunicat. Altii, radioamatori din YO, cu siguranta realizeaza astfel de legaturi saptamanal.

Daca vrei sa fii sigur ca o sa ai QSO-uri in romana, o solutie ar fi echolinkul cu conectare la Rolink ;) Da, unii ii zic ca nu e radioamatorism. Depinde de tine.

@YO3ITI indicativele auzite în eter de catre cine?
Cum dreptul la libera asociere este valabil in Romania, puteti infiinta/afilia o/la astfel de asociatie, daca nu ati facut-o deja.

Avatar utilizator
yo2caz
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36 am
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo2caz » Lun Ian 03, 2022 1:42 pm

Cum nu mai am optiune de a modifica mesajul anterior voi revenii cu o alta intrebare, intr-un post nou. Exista cumva vreun canal de discord al radioamatorilor din Romania?

Apropos de afirmatiile tale(ma refer la YO3ITI), ca sunt institutii sau persoane care mai mult impiedica decat sa ajute la promovarea radioamatorismului in Romania, as putea adauga si eu ceva. Eu am dat examenul in Franta si vreau sa spun ca in timpul in care invatam pentru acest examen, am studiat putin si pe siteul "oficial" ANCOM, despre cum se desfasoara examenul, care sunt cerintele si asa mai departe. Am fost uimit sa vad, cate probe se cere si ce punctaj mare. Sunt de acord ca trebuie sa inveti notiuni tehnice si de legislatie, dar nu la acel nivel cerut acolo. Poate ca sunt doritori sa obtina acel titlu strict pentru a comunica pe benzile alocate si a descoperii acest hobby si mai putin pentru a construi aparaturi din domeniul radio sau nu numai. Parearea mea este ca nu orice radioamator trebuie sa fie si electronist convins, important este sa stie bazele tehnice si teoretice, pentru a putea folosi aparatura radio in parametrii stabiliti si cu regulile de rigoare, iar restul trebuie sa fie hobby, nu meserie.

Avatar utilizator
yo2caz
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36 am
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo2caz » Lun Ian 03, 2022 1:54 pm

YO8SDE scrie:Buna Stefan, depinde de momentul zilei/anului si benzile in care ai testat.
Eu in anul 2021, am vorbit si in FM cu radioamatori din Franta in banda de 28MHz si simplex, dar si prin repetoare si nu doar intr-o zi; SSB in 28MHz, 14MHz sau 7MHz, dar si comunicat mai des in moduri digitale in 14MHz, 7MHz si uneori prin 3,5MHz. Pe acolo am testat, receptionat si comunicat. Altii, radioamatori din YO, cu siguranta realizeaza astfel de legaturi saptamanal.

Daca vrei sa fii sigur ca o sa ai QSO-uri in romana, o solutie ar fi echolinkul cu conectare la Rolink ;) Da, unii ii zic ca nu e radioamatorism. Depinde de tine.

@YO3ITI indicativele auzite în eter de catre cine?
Cum dreptul la libera asociere este valabil in Romania, puteti infiinta/afilia o/la astfel de asociatie, daca nu ati facut-o deja.


Cum sunt nou in domeniu am inceput cu bazele si aici ma refer comunicarea clasica pe benzile radio si nu digital. Eu nu sunt impotriva evolutiei si nu voi spune niciodata ca a evolua inseamna ceva rau indiferent ca este din domeniul radio sau din alt domeniu; mai ales ca domeniul meu de activitate este IT :).
Nu am ajuns inca sa experimentez partea digitala, comunicarea digitala cu statia radio, stiu ca statia mea are acesta optiune. Deocamdata vreau sa ma axez pe a-mi construi o antena mai buna si de a incerca sa comunic prin modul clasic. Multe lucruri tehnice ce mi le-ai descis acolo sunt ca si cum mi-ai vorbi alta limba :(. Dar sper usor, usor sa le experimentez/invat.

73

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde YO8SDE » Lun Ian 03, 2022 2:29 pm

Oare atunci cand ai citit despre examen, nu exista clasa a 4-a? Clasa pentru care nu se da si proba din radiotehnica.
Statia ta, G90, are mai multe moduri de lucru, daca o setezi in CW si te astepti sa receptionezi un repetor ce emite FM e normal sa nu fie ok receptia.

Comunicare clasica pentru unii a insemnat CW(telegrafia), apoi AM, fara suprimarea benzii laterale, acum sau acum ceva timp este/era SSB, altii vad FT8. Totul tine de numarul de adepti, numarul de statii care sunt in banda in emisie.
Un avantaj al modurilor digitale, e ca cu antena modesta si nu cu puteri mari poti realiza legaturi. Si nu apare dezamagirea, ai dat banii pe statie, pe antena si nu receptionezi nimic, poate nu asculti unde trebuie, adica unde se emite. Sunt multe momente in care in frecventele pentru SSB e liniste, iar in frecventa pentru FT8 e galagie mare.
Ce nu ai inteles din mesajul meu, scrie aici si incercam sa explicam sau sa te trimitem la documentatia potrivita.

Avatar utilizator
yo2caz
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36 am
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo2caz » Lun Ian 03, 2022 2:38 pm

YO8SDE scrie:Buna Stefan, depinde de momentul zilei/anului si benzile in care ai testat.


Pai in general seara de la 19 ora Romaniei pana pe la 21. In zilele saptamanii dar si in weekend (cand am incercat si dimineata si seara). In general pe benzile de 40, 20,15 pentru ca la cea de 80 mai am de lucru, acoperirea benzi cu acea bobina este foarte ingusta si varful care masoara pe la SWR 2, 2 si ceva nu prea prind mare lucru. In schimb pe banda de 40m prind cam tot de la SWR 1.2 la 1.5 cel mai rau sa zic asa, in schimb am foarte mare zgomot de fond. In zilele de concursuri sunt pierdut in spatiu, agitatie mare si inca nu m-am prins exact cum functioneaza acele concursuri, am tot citit dar creds ca nu suficient. M-am facut putin de ras cand am incercat un QSO cu cineva in timpul unui concurs in care imi ceruse un numar :), nu stiam ce sa-i spun.

73

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde YO3ITI » Lun Ian 03, 2022 2:50 pm

yo2caz scrie:[...]as putea adauga si eu ceva. Eu am dat examenul in Franta si vreau sa spun ca in timpul in care invatam pentru acest examen, am studiat putin si pe siteul "oficial" ANCOM, despre cum se desfasoara examenul, care sunt cerintele si asa mai departe. Am fost uimit sa vad, cate probe se cere si ce punctaj mare. Sunt de acord ca trebuie sa inveti notiuni tehnice si de legislatie, dar nu la acel nivel cerut acolo. Poate ca sunt doritori sa obtina acel titlu strict pentru a comunica pe benzile alocate si a descoperii acest hobby si mai putin pentru a construi aparaturi din domeniul radio sau nu numai. Parearea mea este ca nu orice radioamator trebuie sa fie si electronist convins, important este sa stie bazele tehnice si teoretice, pentru a putea folosi aparatura radio in parametrii stabiliti si cu regulile de rigoare, iar restul trebuie sa fie hobby, nu meserie.


Salut.
Proba de radiotehnică e banală. Cel puțin pentru întrebările de clasa a III-a și a II-a e suficientă fizica de liceu. Ba, pentru unele, sunt noțiuni de fizică de clasa a VI-a (legea lui Ohm, de pildă, cu toate variantele). Unii zic că e fizică de facultate. Să fim serioși, examenul e super simplu, cei care spun asta probabil că habar nu au ce se face la facultate.

Dar pentru a III-a și a II-a e SUFICIENT să citești cu atenție întrebările și răspunsurile date pe site. Sunt clar marcate (pentru fiecare clasă în parte) și ai răspunsuri (dacă candidatul nu vrea să-și bată un pic capul). Pentru clasa a I-a se complică un pic fiindcă sunt câteva întrebări din materialele străine (date în bibliografie) care nu au răspunsuri în materialele de pe site-ul ANCOM.

73
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde YO3ITI » Lun Ian 03, 2022 2:54 pm

YO8SDE scrie:...
Cum dreptul la libera asociere este valabil in Romania, puteti infiinta/afilia o/la astfel de asociatie, daca nu ati facut-o deja.


Pe același principiu Dorelistic, "da' fă tu, dacă ești așa deștept...". :lol: :lol: :lol: :lol:
Aceleași texte și afirmații lipsite de orice fond, pe care le aud de la același tip de oameni, de peste cinci decenii.

73
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori