Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde YO3FEW » Lun Ian 03, 2022 9:06 pm

Presupun ca o sa o incasez. O sa mi se spuna ca de ce ma bag, ca sunt elitist si altele.
Dar YO3ITI are dreptate. Cine vrea clasa a III-a sa puna mana pe carte si sa o studieze. La fel si pt a II-a...
Corect, suntem diferiti. Nu toti ne pricepem la radioelectronica. Care e grea si nu e usoara, ca sa adaptez ce a spus un comandant de nava...
Dar atunci de ce vreti clasa a III-a? Doar ca sa ne umflam in pene?
Vai, cum era sa uit. Cum nu mai sunt copil, realizez ca cu a III-a am niste drepturi in + fata de a IV-a. La fel si cu a II-a, fata de a III-a...
Deci vreau drepturile, dar nu am chef sa invat..
Si ce ar dori sa fiti intrebati la examenul pt a III-a? Daca faceti nudism la 2Mai?
Pe cine intereseaza ca faceti? Pe mine clar nu.
Pana la urma, hobby-ul asta cere niste cunostiinte radio/tehnice. Iar cine va spune ca la priza sunt 230W~, ma va face sa rad. In hohote.
De fapt ascultand traficul am facut-o de multe ori..Sau cand am citit mhz...
Ca in alte tari sunt alte reguli si punctaje, posibil sa fie asa. Nu va contrazic, nu am studiat si nu ma intereseaza.
Dar va intreb de ce nu dati examen acolo? Cum, acolo nu ati promova nici cu 10 din 20?
Si acum imi pregatesc frigiderul...
PS. Asa ca chestie. Imi plac la nebuie cei care spun ca unele intrebari sunt de facultate. Care facultate? Cea de Istorie? Va asigur ca acolo nu se studiaza radiocomunicatiile..
Iar la Fac de Electronica ar fi nu stiu cum sa spui ca legea lui Ohm e grea...

Avatar utilizator
yo2caz
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36 am
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo2caz » Lun Ian 03, 2022 10:03 pm

yo6rk scrie:....


Bine inteles ca orice mic detaliu ma ajuta, multumesc pentru raspuns si chiar imi doresc sa am legaturi cu romani.
Da , stiu un site german pe care mai ascultam radioamatori, inainte sa-mi dau licenta, dar facand comparatie la frecventa respectiva cu ce aveam eu pe statie era o mare diferenta. Probabil datorita tuturor factorilor implicati incepand cu antena, ionizarea, unghiul de reflexie de la mine la statia respectiva.. s.a.m.d.
Am si o cheie sdr dar nu am reusit s-o fac sa mearga cu softul cel recomandau unii pe net.

Dar ca legatura din Franta in Romania ar trebui sa mearga, pe benzile 80m,40 m,20m, din cate stiu eu, ma refer cand toti factorii sunt favorabili.

Avatar utilizator
yo2caz
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36 am
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo2caz » Lun Ian 03, 2022 11:21 pm

YO3FEW scrie:Presupun ca o sa o................


Nu as fi adaugat partea legata de examen daca stiam ca se va ajunge la discutii inflacarate.

Legat de ce spuneai cu clasa 1, 2, 3 .... aici este problema in Romania, majoritatea statelor care au semnat la CEPT, au acelasi sistem dar Romania are inca clase.
Daca exista o singura clasa ca si in celelalte state sa nu spun Franta ca sa nu ma ia lumea pe sus, nu ar mai fi discutia asta. Nu-si mai are rolul clasa 1 care era strict pentru cei care dadeau examenul din telegrafie aceasta fiind exclusa din examen.

Daca nu v-ati uitat pe linkul/pagina ce am postat mai devreme din ce am dat eu examenul si cam cum se prezinta, va rog sa va uitati, faceti un mic test, este in franceza, dar cam orice browser poate traduce textul daca nu este in clar pentru unii. O sa vedeti ca sunt chestii de baza din electronica, plus partea mai avansata legata de radio unde trebuie putin mai mult de studiat.

Am invatat destul de multe de pe urma pregatirii la examenul acesta.
Dar cum am spus nu toti din cei car vor sa urmeze acest hobby vor sa fie si profersionisti in electronica; si sunt mai mult ca sigur ca majoritatea din cei care au obtinut examenul si nu au fost din domeniul tehnic au si uitat ce au invatat.

Acum ca o paranteza afara din subiectul radio si mai mult spre sistemul din Romania.
Am fost la ambasada de la Paris a Romaniei ca sa-mi reanoiesc CI(buletinul :) ) romanesca. Am dus niste poze standard pentru CI facute in Franta, cu toate ca vazusem ca nu sunt ce se cere, dar am fost cu ele din motivul ca nici un fotograf nu facea poze de dimensiunile cerute. La ambasada(de fapt undeva intr-o cameruta din cadrul ambasadei undeva pe langa, se desfasura activitatea), evident mi-au spus ca nu sunt bune pozele (eu venind de la 300km) dar foarte intelegatoare domnisoara de acolo mi-a spus, ca este un fotograf la cateva strazi mai departe unde face si poze cum se cere si ca pot sa revin cu ele dupa ce le fac. Am mers la acel fotograf si i-am spus, pentru CI Romanesc. Stiti ce mi-a spus, Romania este singura tara din EU care mai are tipul asta de poza pentru CI. Stiti ce cere in poza , sa se vada umeri si sa fie backgroundul alb, deci nu fata sa fie mare si vizibila, umerii :). Asadar acelasi lucru este si in HAM eu asa il vad. Nu vreau sa supar pe nimeni si sper sa se opreasca aici discutiile inflamatoare.

Daca se poate sa se raspunda la subiect la fel cum a spus si yo6rk.

Multmesc pentru intelegere

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde YO8SDE » Mar Ian 04, 2022 12:00 am

@F4JAF / Y02CAZ
Ce insemna mare diferenta? Cati (K)Hz? Esti sigur ca aveai setat pe acelasi mod de lucru?
Comunicatiile se pot realiza si in fonie din YO in F, Alex(YO9HP) a pus o lista cu cei care au fost receptionati si anuntati, cu indicative, frecvente, zi din YO. De acolo poti trage ceva concluzii, care banda a fost favorabila si pe intervale orare.

Pentru cheia/stick-ul SDR poti deschide un topic nou cu numele ei/lui, programul testat si ce eroare ti-a dat. Si asa am amestecat lucrurile aici si sunt mai multe variante si sitckuri SDR, dar si de programe ce le pot folosi.

--------------------------------------------
OFF-TOPIC: si cu rugaminte pentru Marius(YO6RK) poate decupezi si deschizi un topic nou cu un nume precum: Opinii despre probleme de radiotehnica din examenul pentru obtinerea certificatului de radioamator

@YO3FEW Eu din postarile lui YO3ITI am inteles ca fizica de liceu este suficienta pentru clasa a 3-a si a 2-a . Si da, pentru unii absolventii de Electronica si Telecomunicatii si legile lui Kirchhoff sunt grele.

@YO3ITI Asa cum nu mi-ati raspuns la cine a numarat cei maxim 100 de radioamatori activi in YO , asa nu mi-ati spus din care manual de fizica de liceu ati invatat notiunile enumerate de mine.

Dar puneti un material cu antentul unei institutii e nu mai exista de multi ani. Confundati sau nu intelegeti o propozitie subliniata [Intrebarile notate cu A si B sunt doar pentru clasa a III-a] si faceti referire la cele de clasa I-a, despre care nu se aminteste deloc in acel material. Mai ales cand numele materialului si titlul sugereaza destul de clar ca sunt pentru clasa III-a si II-a, adica orice intrebare de acolo poate ajunge pe subiectul de examen al probei de radiotehnica pentru clasa a II-a.
Continuati cu un softism de tipul generalizare pripita si completati cu parerii proprii, alegand de acolo cateva capitole si intrebari sa va sustina concluzia ca examenul e caraghios de usor. Promiteti ca le luati pe toate si totusi din 40 de capitole, treceti prin 4 si doar pentru intrebarile de clasa III-a (marcate cu A si B), mai alegeti din cateva capitole cateva intrebari potrivite si gata, ati obosit.
Imi pare rau sa va scriu, dar demonstratia nu este valida pentru mine, mai incercati si poate gasiti manualul ala de fizica de liceu, ceea ce v-am rugat sa imi scrieti in sustinerea afirmatiilor d-voastra.

Iar lista actualizata cu subiecte pentru proba de radiotehnica penru clasa III -a si a II-a este pe site-ul oficial al celor de la ANCOM, adica aici

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde YO3FEW » Mar Ian 04, 2022 9:10 am

Domnu' YO8SDE propun sa nu se mai dea examen.
Sa vina cine doreste, cu 2 kile de apa de gura prima I si sa i se dea autorizatia si indicativul.
Ce a aia valoare?
yo2caz De ce in Romania mai sunt clase si nu titluri ca: novice... expert, ca in SUA, sincer, putin imi pasa. Eu trebuie sa promovez examenul aici. De aia invat ce se cere in YO.
Ma rog, am invatat. Acum nu mai invat, hi, hi....
Hai sa fiu mai clar. In Anglia circulatia auto si legea specifica este usor diferita fata de cea din Ro. Ma refer la volanul pe dreapta, prioritate, etc.
Cand veti ajunge acolo, o veti respecta pe cea de acolo, sau pe cea din tara in care ati dat si luat examenul?
Ca radioamator acolo am folosit shiftul de +4.5MHz , nu -7.6 ca la noi..

PS. M-am enervat in traficul auto. De aia raspund. Stiu ca ...dar ..
Sunt convins ca o sa regret si prima intrerventie si asta...

Avatar utilizator
yo2caz
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36 am
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo2caz » Mar Ian 04, 2022 10:03 am

Pentru mine opinia fiecaruia mi se pare importanta, singurul lucru in general ce ma deranjeaza intr-o discutie de genul inflacarat este cand cineva ironizeaza mesajul altuia.

Eu cred ca este suficient sa-ti spui punctul de vedere si atat fara a ironiza (nu ma refer la cineva anume ci ma refer la modul general). Eu am fost implicat in tot ce este internet de cand a aparut acesta in Romania, de pe vremea cand exista BBS(avand si unul popriu), unii probabil stiu despre ce vorbesc. Am fost si sunt administrator de forumuri/siteuri de cand au aparut acestea in Romania si stiu cat de greu este sa fi impartial intr-o conversatie (asta fiind o paranteza legata de partea cu discutiile inflacarate pe forum).

Acum reveniind la tine Y03FEW, exemplul ce l-ai dat tu este clar si normal legat de regulile tarii in care traiesti, fi sigur ca traiesc in astfel de reguli :). Ideea nu era ca asa trebuie sa fie in Romania, ci "de ce nu" este asa si la noi; aici nu ma refer la legislatia din examen, este absolut normal sa fie in fiecare tara altfel, ma refer strict la cum se desfasoara acest examen, si in special la partea tehnica care este unica(legile fizici nu se schimba). Pentru mine a fost mai usor examenul din punct de vedere tehnic pentru ca am stiut d'inainte deja electronica de la tatal meu, dar pentru cei noi din afara domeniului tehnic este derutant si greu. Daca mai si complici examenul cu 5 probe, care trebuie sa fie finalizate cu nota 9 sa zic asa , ca daca ai face o comparatie intre 15 puncte din 20, ar fi cam nota 9 la examen, atunci normal ca sunt 5 noi radioamatori si acestia in mare parte avand deja pachet de cunostinte de d'inainte stiute fiind din domeniul tehnic.

Acum legat de cei care sunt mai batrani sau veterani in acest hobby, parerea mea este ca acestia trebuie sa promoveze, sa ajute si sa contribuie la pastratea acestui hobby in Romania si nu a fi de partea celor care ingreuneaza situatia posibililor noi radioamatori.

Motivul pentru care sunt aici si nu acolo este acesta, de la revolutie lucurile se schimba cu incetinitorul si motivul este golbal in Romania, nu numai sistemul trebuie sa fie schimbat, dar si mentalitatea oamenilor.

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo3fff » Mar Ian 04, 2022 12:08 pm

Salut YO2CAZ si La multi ani!

Vad ca subiectul a degenerat in alte discutii.

Daca totusi mai esti interesat sa aflii cum poti sa asculti si eventual sa faci legaturi cu statii din Romania, iti sugerez sa verifici propagarea F - YO in banda de 80m.
QSO-urile SSB YO-YO (si nu numai - aproape in fiecare seara OE3CCE, statii din ER si din cand in cand DL, EA cu operatori vorbitori de limba romana) se desfasoara in ecartul 3700 - 3710kHz cu frecvente de intalnire 3705 si 3710kHz.

In conditiile actuale de propagare, cel mai probabil poti sa realizezi QSO-uri F - YO in intervalul orar 17UTC - 06UTC.
Poti sa vezi daca este propagare F-YO 80m monitorizand activitatea balizei WSPR YO3FFF receptionata de F4FRQ. Acest lucru este posibl accesand site-ul:

https://wspr.live/gui/d/wGA9A63ik/path- ... -2d&to=now

Pentru a evita lipsa ta de experienta, iti recomand urmatorul experiment.
1. asculta websdr-ul yo3ggx sau yo3wl pe frecventele 3707 sau 3710 dupa ora 14UTC.
Odata ce auzi un QSO YO-YO incearca sa asculti si pe receptorul tau. Daca auzi atunci poti sa si chemi.
De retinut ca iti trebuie 100W putere de emisie.
Din cate stiu transceiver-ul tau scoate cam 20W.
Nu este imposibil sa faci legaturi SSB F-YO in 80m cu aceasta putere insa cu siguranta ca este dificil. Asa ca fi pregatit pentru esecuri, cel putin la inceput!
Primul pas este receptia. Daca reusesti sa auzi statii YO, atunci stii ce ai de facut mai departe.

Sper sa ajute acest mesaj.
Daca ai intreprins ceva din cele sugerate mai sus, frumos ar fi sa vi cu feedback. Nu de alta dar poate fi util si pentru alti incepatori.

Mult succes!

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
yo2caz
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 12, 2021 9:36 am
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo2caz » Mar Ian 04, 2022 12:33 pm

Salutare,

Mesajul tau ma ajuta chiar foarte mult si mi-ai raspuns exact la subiect. Asta am asteptat de la inceput sa aud. Multumesc pentru acest mesaj voi studia tot ce mi-ai scris mai sus.

Da stiu ca doar 20W are statia si nu mi-am imaginat ca nu voi putea utiliza aceasta statie la conexiuni de la distanta. Am tot auzit de QRP si asa mai departe si incerc sa inteleg cum acei radioamatori cu niste statii sub 5W pot avea conexiuni la distante mari. In viitor voi vrea sa-mi cumpar o statie fixa mai complexa gen icom sau yaetsu, dar cum sunt la inceput nu am vrut sa investesc bani in ceva foarte scump. Statia actuala o voi folosii ca statie mobila in viitor.
Nici nu stiu daca ununl/balun sau cum ii mai spune(transformator la 50ohm) meu de la antena va face fata la 100w fiind din china, el scrie ca suporta dar na ... de la zis si la realitate este mult.

Multumesc inca odata yo3fff si 73

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo3fff » Mar Ian 04, 2022 2:59 pm

Salut YO2CAZ,

Ca o completare la mesajul tau referitor la puterea utilizata pentru legaturi radio.

Se pot face legaturi radio cu puteri de 5W sau mai putin insa nu in orice conditii si nu in toate modurile de lucru!
Personal fac in mod curent legaturi radio cu 5W in telegrafie CW 7MHz atat YO cat si DX (Australia, Noua Zeelanda, USA, etc.) si asta folosind doar antea INV.V pe bloc.
Insa nu la orice ora si nu cu orice corespondent!
Daca incerci sa faci legaturi SSB QRP in 80m cu statii care opereaza din zone urbane mari (perturbatii locale puternice), nu o sa reusesti asa usor.
Temerar in acest sens este YO6OSU care frecvent cheama in SSB 80m cu 10W insa foarte frecvent se intampla sa nu fie auzit.
Pe de alta parte, legaturile cu putere mica sunt succinte. Se transmite strictul necesar. Nici pe de parte nu poti sa duci o conversatie cat de cat asa, "ca la telefon" pentru ca receptia este foarte dezagreabila iar inteligibilitatea uneori scade sub 50%.

In concluzie, nu fi dezamagit de cei 20W ai statiei tale pentru ca in SSB ar fi cam minim. Si da, cu perseverenta poti sa ajungi cu ei si in YO in banda de 80m. Dar pentru asta trebuie sa petreci mai mult timp ascultand la statie decat stand de vorba pe WEB sau cu amicii la o cafea HI! Doar asa prinzi experienta. Altfel nu vad cum te poate invata cineva "tainele" astea.

Succes!

73 de YO3FFF
Cristi

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Care sunt benzile/frecventele utilizate de radioamatorii din Romania

Mesajde yo8vet » Mar Ian 04, 2022 11:13 pm

YO3FEW scrie:Dar atunci de ce vreti clasa a III-a? Doar ca sa ne umflam in pene?


De exemplu, ca să putem lucra cu 100W, cât ne oferă un transceiver obișnuit. Clasa a IV-a e limitată la jumătate din puterea permisă pentru cl. a III-a.

YO3FEW scrie:Si ce ar dori sa fiti intrebati la examenul pt a III-a? Daca faceti nudism la 2Mai?


Problema nu e că examenul e greu (nu e greu), ci că proba de radiotehnică, așa cum este ea concepută în YO, este inutilă și nu face decât să-i sperie pe puținii rătăciți începători în acest hobby. Conform proastei tradiții a școlii românești, ești pus să memorezi pe de rost și apoi să reproduci niște chestii pur teoretice pe care – dacă vei avea vreodată nevoie de ele – le vei putea găsi oricum pe internet sau într-o carte.

Necazul e că nimeni în România – nici ANCOM, nici FRR – nu și-a bătut capul să facă o programă de examen, un "manual al radioamatorului începător" adaptat anilor în care trăim și destinat a-i învăța pe începători nu rezolvări de probleme de electricitate și magnetism, ci chestii practice esențiale pentru un radioamator, precum:

• Cum se folosește un transceiver, ce înseamnă ALC, PBT, RIT, VFO, CTCSS, repetor etc.
• Tipurile de bază de antene folosite de radioamatori; caracteristici principale; cum alegi o antenă în funcție de bandă, NVIS, DX, etc.
• Tipuri de feederi și conectori pentru antene.
• Cum faci ca sistemul radio > linie de transmisie > antenă să radieze optim. Ce-s alea tuner de antenă, ATU, transmatch, dummy load, balun, SWR.
* Noțiuni de bază despre propagare. Cum faci să alegi banda potrivită de emisie în funcție de frecvență/zi/noapte/anotimp/distanță.
• Noțiuni despre interferențe radio. Cum faci să nu arunci cu RF prin cameră/prin alte device-uri electronice/pe la vecini. Cum îți afectează recepția perturbațiile RF din mediul urban.
• Noțiuni practice despre siguranța utilizatorului. Unde apar tensiuni mari, cum să te ferești de ele. Cum faci o împământare. Cum te protejezi (tu și echipamentele) de descărcări electrice.


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori