YO3FCA/M - vf Omu

YO3FCA
Mesaje: 30
Membru din: Lun Mar 17, 2014 11:13 am
Contact:

YO3FCA/M - vf Omu

Mesajde YO3FCA » Joi Iul 14, 2022 7:33 am

14 iulie 2022
Activ de pe vf Omu 145.500, până la aprox 10am, Kenwood TH-D72 5W

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: YO3FCA/M - vf Omu

Mesajde YO8SDE » Joi Iul 14, 2022 5:35 pm

Ați ajuns/lucrat cu /M, adica mobil pe vf Omu, cel din Munții Bucegi?
Din ce știu era in parc natural, iar accesul auto era limitat pana la Piatra Arsa, cel puțin pentru oamenii de rând.

YO3FCA
Mesaje: 30
Membru din: Lun Mar 17, 2014 11:13 am
Contact:

Re: YO3FCA/M - vf Omu

Mesajde YO3FCA » Vin Iul 15, 2022 8:32 pm

Salut. Am lucrat cu un HT 5W, traseu la picior, nu mobil în sensul 'la volan'. Pe APRS a apărut un vehicul pt că am uitat să schimb icon-ul... :(
M-am auzit prin YO7 și YO6. APRS digipeated direct de prin LZ. Primeam stații din SV cu numai un hop via LZ digi. Interesant. Din păcate nu am putut lucra pt f mult timp din locație și nici nu am avut timp să post-ez mai devreme un QRV.

73 de Iulian.

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: YO3FCA/M - vf Omu

Mesajde YO8SDE » Sâm Iul 16, 2022 12:20 pm

Am fost dus in eroare de /M pus in titlu si am crezut ca ati operat mobil. Cu anumite masini 4x4, se mai ajungea acolo, chiar pe varf. Conditiile de cabana Omu nu cred ca s-au schimbat in bine?

Felicitari pentru QSO-uri! De pe platoul Bucegi e deschidere buna radio. Uneori e dificil sa "strecori" un pachet cu pozitia ta pe 144.800MHz. Daca mai aveti log-ul cu legaturile facute, daca credeti ca va incadrati in regulamentul SOTA de aici (legaturile sunt pe simplex) si vi se pare interesant programul, puteti sa va faceti cont si sa trimiteti log-ul sau data viitoare, daca nu aveti log.

YO3FCA
Mesaje: 30
Membru din: Lun Mar 17, 2014 11:13 am
Contact:

Re: YO3FCA/M - vf Omu

Mesajde YO3FCA » Dum Iul 17, 2022 11:27 am

Mulțumesc pt info etc.
Sincer să fiu nici nu prea mai țin minte exact în ce circumstanțe se folosește /M în YO. Eu locuiesc în UK de ceva ani și e posibil să fi fost indus în eroare de recomandările de acolo (/M mobil - fără adresă fixă - mobil la picior, cu vehicul etc, /P portabil adresă fără cod poștal, /A adresă cu cod poștal).
La Omu nu există electricitate, camera (camerele) de 4 paturi presupun că este folosită/sunt folosite de personal (sub lacăt), deci se doarme numai la prici, condiții precare in general, totul făcut după ureche cum se spune. Ușa de la dormitor scârția îngrozitor - a trebuit să o scot eu din balamale și să-i adaug niște praf de gaviscon (pe bolțurile de la aceleași balamale, ca să nu mai "scârț scârț") - aici se obs cam cât de interesați sunt cei de acolo de afacerea respectivă etc - un fel de foaie verde și-o lalea...
Se folosește un mic 4x4 cu "cauciucuri de tractor" pt aprovizionare etc.
De menționat că nu eu sunt cel lovit ieri de fulger lângă cabana O.m.u... :?

73 de Iulian.

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: YO3FCA/M - vf Omu

Mesajde YO8SDE » Dum Iul 17, 2022 9:24 pm

Daca aveti indicativ alocat de ANCOM, presupun ca stiti si articolul 5 din regulament ce precizeaza:
-----------
Indicativele de apel ale radioamatorilor care lucrează pe staţii mobile sau portabile pot fi constituite din indicativele de apel atribuite, urmate debară de fracție(„/”)şi de următoarele litere:
a)MM -pentru staţiile mobile maritime sau fluviale;
b)AM -pentru staţiile mobile aeronautice;
c)M -pentru staţiile mobile terestre;
d)P -pentru staţiile portabile terestre
-------------
Eu zic ca e mult mai simplu, fata de ce e in UK.

Am folosit si eu acum cativa ani serviciile de cazare de la cabana Omu, dupa aceea experienta am preferat sa merg cu cortul si sacul meu de dormit.
Daca ati apucat sa scrieti aici, cu siguranta nu sunteti victima acelui accident.

YO3FCA
Mesaje: 30
Membru din: Lun Mar 17, 2014 11:13 am
Contact:

Re: YO3FCA/M - vf Omu

Mesajde YO3FCA » Dum Iul 17, 2022 10:29 pm

Păi eu n-am mai citit regulamentul de prin '85. Presupun că acuși e pe undeva pe Internet. De acord că în UK se complică aiurea. Mai mult am menționat pt interes general.
De acord și cu cortul, dar numai pe unde se poate. Pe platou mi se pare că e ilegal. Mă rog, și așa e periculos, după cum s-a obs și cu portughezul (parcă de pe acolo era). Mi-a mai spus un ghid că și urșii frecventează partea alpină (în Bucegi) foarte des și nu e deloc recomandată camparea.
N-o mai lungesc pe acest thread.
73 și cuagn de Iulian


Înapoi la “VHF/UHF/SHF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori