logXchecker

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

logXchecker

Mesajde yo5pjb » Joi Iul 19, 2018 1:22 am

Acum 2 ani am inceput un proiect care lipsea (si observ ca inca lipseste) radioamatorilor pasionati de concursurile UUS.
Acest proiect se adreseaza atat participantilor cat si celor care arbitreaza concursurile de UUS.

Este vorba de o aplicatie open-souce de verificare si arbitrare a concursurilor UUS cu un suport cat mai generic si flexibil astfel incat sa poate fi cu usurinta adaptata oricarui concurs UUS.

Pe scurt repository-ul se afla la urmatorul link : https://github.com/ciorceri/logXchecker
Iar dat fiind ca este scris in Python ca sa usurez folosirea aplicatie vor genera periodic build-uri (binare) pentru Windows si MacOS care se pot downloada de la adresa : https://github.com/ciorceri/logXchecker/releases.
Mai pe intelesul tuturor in al 2-lea link se gaseste executabilele, iar in primul link doar codul sursa.


Mai jos o sa ofer cateva detalii minimale despre aplicatie si cum este structurata:

Pe primul link se gaseste manualul de utilizare si exemplele de folosire a aplicatiei. Atentie este o aplicatie care se poate folosi doar in consola.

Aplicatia este impartita in 2 parti:
1. Validarea unuia sau mai multor loguri in format .edi.
Aceasta validare poate fi generica sau pe baza unui fisiere de reguli.
2. Arbitrarea (cross-check) mai multor loguri (+checkloguri) de concurs pe baza unui fisier de reguli (adica regulamentul concursului) pe care l-am gandit sa fie cat mai simplu de scris (sau modificat, deoarece exista exemple pe site)

Rezultatele obtinute pot fi afisate in 3 moduri:
1. Un mod numit 'human friendly', adica un format usor de citit de catre oricine.
2. In format JSON, mod care poate fi folosit de cei care vor sa automatizeze folosirea acestei aplicatii.
3. In format XML (la fel ca si la JSON).

Diferente intre validarea generica si cea pe baza unui fisier de reguli:

Validarea generica verifica ca logul de concurs este in formatul potrivit (formatul edi) si se poate considera ca fiind minimul de validare care trebuie facuta de oricine inainte sa trimita logul de concurs.
De ce ai vrea sa faci validarea asta ? Din 2 motive:
1. Poti sa verifici ca logul contine datele minime astfel incat sa poata fi folosit la arbitraj (exemplu: un log in care ai uitat sa specifici QTH locatorul este inutil)
2. Din experienta ultimilor ani am observat ca exista aplicatii care inca nu genereaza logurile corect.

Validarea pe baza fisierului de reguli este cea mai complexa si iti garanteaza nu doar ca formatul fisierul log este corect, dar te poate ajuta sa aflii daca ai facut greseli in timpul concursului cand ai introdus datele in aplicatia care ti-a generat logul.
Fisierul de reguli specific fiecarui concurs contine urmatoarele lucruri : data si ora de inceput/final al concursului, detalii despre etapele concursului, detalii despre benzile si modurile de lucru, detalii despre categoriile acceptat in concurs (single operator, multi operator, ...).

Avand acest set de reguli aplicatia poate determina daca au aparut greseli la redactarea logului in format electronic (de pe hartie sau in timpul operarii in concurs).

Sa intelegem, nu poate detecta orice greseala, dar din experienta anilor trecuti in care am arbitrat concursuri in UUS am avut ocazia sa vad nenumarate greseli banale de genul:
- concursul e sambata, dar la redactare operatorul a introdus data de vineri
- loguri in 'Cupa FM Nasaud' unde legaturile erau marcate ca legaturi in SSB
- QTHLocatoare invalide : KN16SZ chiar nu exista
- indicative care contin caractere invalide (.,) care evident este o greseala de tehnoredactare.

Ma opresc aici cu prezentarea in speranta ca am deschis apetitul celor pasionati de concursurile UUS (si celor din US, dar despre partea aia vorbim alta data si in alt loc) si astept cu placere feedbackul dumneavoastra si evident implicarea.
Fiind un proiect open-source doar cerul este limita.

73 de yo5pjb

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: logXchecker

Mesajde yo5er » Joi Iul 19, 2018 1:40 am

Abia astept sa-l vad cum merge cu logurile ce vor veni anul asta la Cupa FM Nasaud :D :P

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: logXchecker

Mesajde yo5pjb » Lun Iul 23, 2018 3:14 pm

Salutare.

Fara a cere permisiunea moderatorilor, fac un singur UP la acest topic. Poate sunt totusi radioamatori interesati de acest subiect care au fost in concediu saptamana trecuta :)
Pana acum nu am primit nici un feedback (pe Septy il exclud intentionat) ceea ce ma suprinde, deoarece validarea logurilor si arbitrajul inca prezinta probleme si in 2018, dat fiind solicitarile care le-am avut inainte sa fac oficial acest proiect.

73,
Sorin

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: logXchecker

Mesajde YO3JW » Vin Iul 27, 2018 4:51 am

Salut Sorin
Remarc cu bucurie ca intre timp copilul a mai crescut si astfel ai mai mult timp sa te ocupi de aceasta problema.
Iti doresc succes!

"Din experienta ultimilor ani am observat ca exista aplicatii care inca nu genereaza logurile corect."

Din punctul meu de vedere, a ununia care foloseste programe realizate de altii. precum si remarca ta referitoare la faptul ca exista unele ce nu respecta corect formatul EDI, vin cu ideea de a realiza si un program de logare care sa faca un EDI corect si dedicat concursurilor YO organizate de diferite organizatii.
Poate chiar unul care sa fie permanent, pentru perioadele dintre concursuri, la care sa se poata adauga diferite moduri de lucru folosite in aceste benzi(pentru CW, SSB, FM, MS, EME, JT9, JT65, FT8, etc),
astfel ca toate sa fie intr-un singur program.
Cat priveste "cerul este limita". Aici ca sa ajungi la "cer" este nevoie de un "mecanism" care sa te ridice, adica sa stii sa faci programare. Noroc ca mai avem si programatori printre noi!
73
Pit YO3JW

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: logXchecker

Mesajde yo5pjb » Mie Aug 01, 2018 9:33 pm

Salut Pit.

Multumesc pentru idee, este buna, dar pentru mine nu prezinta o prioritate, deoarece prin munca mea incerc sa acopar partile unde oferta de aplicatii software este deficitara.
Programe de logare sunt multe, eu personal il recomand pe acesta pentru UUS : http://minos.sourceforge.net/

Urmeaza sa mai vin si cu alte proiecte, dar la timpul lor.

73,
Sorin


Înapoi la “VHF/UHF/SHF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator