Repetorul R0 Charlee Babele va fi dezafectat

yo3gdi
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iul 19, 2010 10:09 pm
Contact:

Repetorul R0 Charlee Babele va fi dezafectat

Mesajde yo3gdi » Mar Oct 20, 2020 12:52 pm

Datorita dezinteresului crescut al marii mase a radioamatorilor repetoarele de radioamatori (VHF si UHF) ce functionau in locatia eolienei de la Babele (vf Cocora) vor fi oprite si dezafectate deoarece s-au adunat facturi la energie iar proprietarul a pus in vedere ca echipamentele sa fie luate. Repetorul Charlee este cel mai vechi repetor vocal din YO, datand din 1990.

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Repetorul R0 Charlee Babele va fi dezafectat

Mesajde YO8SDE » Mar Oct 20, 2020 3:36 pm

Imi pare rau sa aud de o astfel de decizie!
Am participat cu placere la un upgrade al repetorului de UHF din aceea locatie la un firmware compatibil cu WIRES-X si s-a adus repetorul in reteaua Wires-X.
Iarasi la vreme de weekend, eu cel putin, am gasit corespondenti pe aceea frecventa cand am mai fost fost in portabil. Si nu conta ca eram in Bucegi, Ciucas, Crai, Iezer-Papusa sau chiar Fagaras. Si tot prin intermediul lui am primit informatii utile legate prognoze meteo pe termen scurt, in functie de care ne-am reconfigurat traseul pe munte. Si eram in zone in care semnalul GSM era poate la ore de mers distanta, culmea Mezea-Oticu spre exemplu.

Ne puteti spune cam cat e de mare suma acelor facturi?

yo3gdi
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iul 19, 2010 10:09 pm
Contact:

Re: Repetorul R0 Charlee Babele va fi dezafectat

Mesajde yo3gdi » Mie Oct 21, 2020 9:03 am

Salut, ideea e ca proprietarul e suparat pentru avizul de deconectare primit si ne-a pus in vedere ca intr-un timp rezonabil sa luam echipamentele deoarece nu doreste sa le mai tina in locatie, persoana imi este amic si legatura s-a tinut prin mine. Facturile au fost platite ieri de Cristi YO3GWM, ideea e ca la momentul asta asta e situatia si sincer nici nu vreau sa ma complic. Daca exista o asociatie/entitate care doreste sa preia chiria locului pe baza de contract as putea incerca sa vorbesc cu proprietarul, altfel cu prima ocazie ma voi deplasa la locatie si voi da jos echipamentele. Cu stima.

Avatar utilizator
YO3IBW
Mesaje: 47
Membru din: Lun Sep 06, 2010 8:38 am
Contact:

Re: Repetorul R0 Charlee Babele va fi dezafectat

Mesajde YO3IBW » Vin Oct 23, 2020 9:37 am

De ce nu-l adopta FRR, cred ca este singura entitate de radioamatori cu buget de la stat, recursiv...
Icom IC-7610 | AH4 + Long Wire| Verticala 5/8 pentru 10m | Rode Procaster.

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Repetorul R0 Charlee Babele va fi dezafectat

Mesajde YO9GJX » Vin Oct 23, 2020 4:29 pm

Problema e rezolvata. Am vorbit cu Cristi, YO3GWM si va fi preluat de campineni, mai concret de catre fundatia Zamolxes - YO9KXR

"ideea e ca proprietarul e suparat" - si eu as fi in locul lui. Facturile mari la energie se datoreaza incursiunilor unor nepoftiti pe acolo. Trebuie pusa la punct treaba si izolat accesul. Repetorul de 70cm a fost dat jos, deoarece un binevoitor a urcat sus si intrand prin podea (podul de cabluri)_ a scos sigurantele si a taiat cu un fierastrau cablul de alimentare. Oricum a fost cineva care a stiut. Explicatia halucinanta a fost ca l-au taiat turistii. Chiar ma uitam de pe pasarela si vedeam o mare de turisti inarmati cu bomfaiere indreptandu-se spre eoliana.
Oricum o sa se rezolve.

73!

yo3ixw
Mesaje: 18
Membru din: Vin Noi 20, 2015 12:26 pm
Contact:

Re: Repetorul R0 Charlee Babele va fi dezafectat

Mesajde yo3ixw » Dum Oct 25, 2020 3:33 pm

Facturile mari la energie se datoreaza incursiunilor unor nepoftiti pe acolo. Trebuie pusa la punct treaba si izolat accesul. Repetorul de 70cm a fost dat jos, deoarece un binevoitor a urcat sus si intrand prin podea (podul de cabluri)_ a scos sigurantele si a taiat cu un fierastrau cablul de alimentare. Oricum a fost cineva care a stiut. Explicatia halucinanta a fost ca l-au taiat turistii.


Salut Florian ,
Asta-i din categoria povesti nemuritoare , capitolul: "o grupare radioamatoriceasca ticaloasa incearca si planuieste sa fure reteaua RoLink ... poate si APRS ca sa o vanda la straini " :lol: :mrgreen:

Ontopic, frumos gestul vostru si al asociatiei Zamolxes - YO9KXR, era pacat ca cel mai vechi repetor din YO sa fie dezafectat din motive ...

73!
Bogdan ( YO3IXW )

YO4ISC
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:58 pm
Contact:

Re: Repetorul R0 Charlee Babele va fi dezafectat

Mesajde YO4ISC » Dum Oct 25, 2020 8:39 pm

YO9GJX scrie:Explicatia halucinanta a fost ca l-au taiat turistii. Chiar ma uitam de pe pasarela si vedeam o mare de turisti inarmati cu bomfaiere indreptandu-se spre eoliana.


Chiar asa a fost. Turistii mama lor... Ca un "deja vue" din prin anul '90.

Daca nu ai postat tu poze, o fac eu...
Fişiere ataşate
12.jpg
11.jpg
10.jpg
'73 de YO4ISC
Cristel TEODORESCU,

Imagine
YO3KXL/RoLink Team
http://www.rolink-net.ro

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Repetorul R0 Charlee Babele va fi dezafectat

Mesajde yo3hjv » Mar Oct 27, 2020 12:34 am

YO4ISC scrie:
YO9GJX scrie:Explicatia halucinanta a fost ca l-au taiat turistii. Chiar ma uitam de pe pasarela si vedeam o mare de turisti inarmati cu bomfaiere indreptandu-se spre eoliana.


Chiar asa a fost. Turistii mama lor... Ca un "deja vue" din prin anul '90.

Daca nu ai postat tu poze, o fac eu...


"Magnetii" din Moroieni.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “VHF/UHF/SHF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator