Lista repetoare YO

YO8BCA
Mesaje: 21
Membru din: Mie Iun 20, 2018 12:26 pm
Contact:

Lista repetoare YO

Mesajde YO8BCA » Sâm Mai 15, 2021 12:12 am

Astazi imi verificam portabila (un Baofeng UV62) si descoperind ca mai am setat doar un repetor in memorie zic hai sa incarc o imagine mai veche cu tot ce am pe aici prin zona. Cum Murphy tine mortis sa-si faca simtita prezenta, buneinteles ca nu am mai gasit fisierul .img pe care il cautam. In dorinta de a cauta o lista cu repetoare YO din zona am ajuns sa citesc cateva subiecte mai vechi de pe aici de pe forum si am ajuns la surprinzatoarea {sau nu} concluzie ca nu exista o lista consolidata cu repetoare active din Romania care sa poata fi salvata usor in memoria unei portabile. De multe ori sunt doar frecvente, fara tonurile de deschidere, sau repetoare inactive. Oricum ar fi, eu nu am reusit sa gasesc un fisier usor de utilizat care sa simplifice lucrurile.
Intr-una din discutiile de aici de pe forum, sau poate de pe vre-un blog de radioamtor am retinut un mesaj ce facea referire la dificultatile prin care trece un radioamator incepator sau chiar doritor de a se initia in ale radioamatorismului si mi-am amintit cat de complicat am avut impresia ca va fi sa imi programez portabila de vhf/uhf.
Asa ca m-am decis sa incerc sa incerc sa fac un fisier cu repetoarele de la noi, usor de importat cam in orice portabila. Bineinteles ca singur nu am cum, asa ca apelez la sprijinul tuturor care doresc acelasi lucru. La consolidat lista cu YO repeaters ma voi inhama eu, dar listele locale le astept de la cei care vor sa ajute ideea.
Formatul la care ma gandesc sa apelam e .CSV intrucat vad ca e usor de importat cu CHIRP ( si probabil si alte softuri de fabricant).
Formatul standard este:

Name-Nume repetor ( baofengul accepta doar 7 cractere) dar de preferat e cat mai scurt
Frequency-Frecventa in Mhz
Duplex-None, +, -, Split
Offset-Shiftul de emisie sau frecventa in cazul modului Split
Tone-uzual Tone daca se deschide cu ton sau necompletat daca e fara
rToneFreq-tonul de deschidere
ToneSql-*
DTCS Code-*
DTCS Rx Code-*
DTCS Pol-*
Mode- uzual FM sau NFM
Comment-Comenatriu scurt (Zona, admin sau altceva legat de canal)

*AIci mai multe detalii in engleza despre campurile din CHIRP:https://chirp.danplanet.com/projects/chirp/wiki/MemoryEditorColumns

Trebuie sa mentionez ca in fisierul .csv unele campuri sunt denumite putin diferit fata de ce e in CHIRP, iar ordinea nu e aceeasi, dar sunt importate unde si cum trebuie.
Datele pot fi trimise ca mesaj privat, sau chiar ca mesaj aici. De preferat text simplu cu campurile separate de virgule si cu punct ca separator zecimal, dar asta doar pentru a usura importul in fisierul final. Nu e nevoie ca textul sa contina si "capul de tabel". O simpla insiruire a datelor necesare e suficienta. Un mic exemplu:
TOACA R0,145.600,-,0.6, , , , , , .FM,Repetor Toaca R0
Forma si formatul in care ajung la mine e mai putin important. Important e sa reusim sa le adunam pe toate (sau cat mai multe)
Sper ca, daca demersul va fi unul "cu finalizare", fisierul cu lista repetoarelor din YO sa isi gaseasca locul pe undeva ca "sticky", dar asta e treaba de admin. Poate daca reusim sa facem unul mare, il facem si bucati mai mici pentru zone restranse.
PS. Poate ar trebui trecute si frecvente utilizate local in anumite zone nu doar repetoare.
Cu drag,
73 de YO8BCA
Daniel

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Lista repetoare YO

Mesajde YO8SDE » Sâm Mai 15, 2021 12:44 am

O sursa de inspiratie si nu doar, ar putea fi datele din fisierul Callbook_repetoare_16_04_2021 disponibil pe site-ul ANCOM.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Lista repetoare YO

Mesajde YO8RAA » Sâm Mai 15, 2021 8:13 am

Nu vad utilitatea unui asemenea fisier dar daca totusi doresti sa faci asa ceva(dupa cateva luni devine inutil), in afara de sursa oficiala indicata de Florin poti folosi datele afisate aici: https://www.radioamator.ro/misc/amplasamente.php?t=EC
Succes, 73 Mircea YO8RAA

YO8BCA
Mesaje: 21
Membru din: Mie Iun 20, 2018 12:26 pm
Contact:

Re: Lista repetoare YO

Mesajde YO8BCA » Sâm Mai 15, 2021 9:42 am

Sunt convins ca pentru cei mai multi un asemenea fisier pare inutil din simplul motiv ca au deja programate statiile conform nevoilor lor. Asa cum am spus deja, pentru cineva proaspat in domeniu provocarea de a gasi toate informatiile necesare pentru a utiliza o portabila poate fi descurajanta. Si spun asta din propria experienta. Cred ca abia dupa vre-un an de radioamatorism am reusit sa inteleg si sa-mi programez portabila pe canalele din zona mea (realitatea e ca nici acum, dupa vreo 4 ani nu imi sunt toate clare).
E cumva amuzant ca cele doua link-uri puse de voi nu fac decat sa intareasca necesitatea unui asemenea fisier. Linkul ANCOM nu functioneaza, dar asta nu e problema principala. Aici gasim repetoare autorizate de ANCOM, iar astea nu sunt toate functionale. In cel de aici de pe site, informatiile sunt oarecum incomplete pentru un incepator. Sau pentru un nepriceput. Nu sunt specificate tonuri de deschidere, mod de lucru,etc.
Ne plangem intr-una ca ne imputinam, dar nici nu incercam sa facem ceva sa usuram accesul noilor veniti. Pentru cei mai multi, cu zeci de ani de activitate, sau pentru cei pasionati de comunicatiile vhf/uhf e extrem de usor sa gaseasca informatiile si sa le utilizeze. Puneti-va in situatia unui copil de 6-7 ani care nu stie sa scrie. Ar avea cum sa invete a scrie fara ajutorul sau indrumarea cuiva? Posibil da, dar cel mai probabil nu. E mai simplu sa abandoneze.
E mult mai simplu sa gasesti motive sa nu faci ceva decat sa te mobilizezi sa faci ceva.
Eu m-am oferit sa ajut. E evident ca n-am sa ma apuc sa ma plimb prin tara sa caut care frecvente de pe lista de la ancom sunt cu adevarat folosite. De asta am solicitat ajutorul comunitatii.
73 de YO8BCA
Daniel

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Lista repetoare YO

Mesajde YO8SDE » Sâm Mai 15, 2021 10:59 am

Linkul la mine functioneaza, l-am mai verificat acum. Ca unele browsere se plang cu certificatul SSL, ca nu poate fi verificat, e adevarat. Daca este nevoie il pot atasa aici. Iarasi e adevarat nu contine si tonurile de acces. Dar sunt statii care au functia de a cauta acel ton sau mai bine cum a scris dl Mircea exista pe acest portal sectiunea Altele(dreapta sus) -> Amplasamente si repetoare YO , iar acolo sunt pe benzi de frecventa si tipuri de modulatie, dar si tonul necesar pentru a fi deschis repetorul, e trecut in descriere.
Pentru ca ma mai plimbam prin munti, de unde ar fi trebuit sa pot accesa multe repetoare analogice, eu mi-am scos o lista cu repetoarele folosind doar informatiile de pe radioamator.ro disponibila atunci in 2009. Iar fiecare canal l-am salvat in memoria Wouxungul la mana, nu aveam cablul de programare sau Chirp atunci. Pe VHF e destul de simplu, R0, R0x, R1, R1x si tot asa. Iar unde exista ton, spre exemplu R7, il salvam cu ton direct. Acolo unde nu e nevoie de el tot se deschidea chiar daca aveam ton, iar pe langa numarul canalului salvam si zona in care "bate" repetorul, spre exemplu R1xIsMh (R1x in Iasi dar si Mehedinti)
In 2021 cu CHIRP care suporta destul de multe statii, cabluri de programare se gasesc/imprumuta, lucrurile sunt mult mai simple in opinia mea.
Iar asteptarile mele, chiar si de la un proaspat radioamator ar fi sa fie stie/inteleaga cum functioneaza un repetor, de ce are 2 frecvente si mai ales shiftul negativ folosit la emisia statie sale.
Altfel, mai ales cu unele statii deblocate, poate emite in afara frecventelor alocate traficului nostru. Si se intreaba de ce nu raspunde nimeni pe repetor si bate ANCOM-ul la usa:)
Inainte existau radiocluburi, reviste, acum exista internet, youtube, forumuri si alte metode pentru documentare. Si da, nimeni nu s-a nascut invatat!
Despre functionarea repetoarelor s-ar putea ca nici macar cei care au grija de ele sa nu stie la minut. De accea mai facem cate un apel, QSO, mai raportam "administratorilor" daca ceva nu functioneaza. Unele sunt alimentate din surse de energie verzi, precum cele de pe vf Lacauti/Vrancea sau vf Retitis/Calimani, dar e posibil sa nu se reuseasca tot timpul mentinerea alimentarii, desi s-au facut si se fac eforturi extraordinare de cei care le intretin. Cinste lor! Iar cele alimentate din reteaua nationala de energie electrica, mai pot avea si ele probleme, mai mici sau mai mari.
Daca credeti ca ajuta, am sa revin cu xls-ul de la ANCOM si un export din lista mea cu canale din CHIRP.

YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Lista repetoare YO

Mesajde YO3ITI » Sâm Mai 15, 2021 2:29 pm

YO8SDE scrie:Linkul la mine functioneaza, l-am mai verificat acum. ...

De acord cu OP (YO8BCA): informațiile referitoare la repetoare sunt VARZĂ !

M
Fişiere ataşate
ancom_xls.png
====================
73 de YO3ITI

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Lista repetoare YO

Mesajde YO8SDE » Sâm Mai 15, 2021 2:50 pm

Nu stiu ce ISP-uri sau browsere folositi. La mine Chrome-ul si Opera il aduce, asa ca il atasez aici.
Callbook_repetoare_16_04_2021.xlsx
(27.7 KiB) Descărcat de 257 ori

YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Lista repetoare YO

Mesajde YO3ITI » Sâm Mai 15, 2021 5:58 pm

YO8SDE scrie:Nu stiu ce ISP-uri sau browsere folositi. La mine Chrome-ul si Opera il aduce, asa ca il atasez aici.
Callbook_repetoare_16_04_2021.xlsx

Le am pe toate cele importante (Safari, FF, Opera, Chrome, Vivaldi etc). Pe Chrome și Opera îmi face redirect către pagina principală a ANCOM, nicidecum către fișier. ISP este RDS. E o problemă la ANCOM.

Oricum, am făcut testul ăsta mai mult de fun. Nu mă interesează.
Repetoarele din YO reprezintă un drum închis, entități muribunde. Puțini cei care le mai folosesc.

M
====================
73 de YO3ITI

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Lista repetoare YO

Mesajde YO8RAA » Sâm Mai 15, 2021 6:52 pm

Pagina ancom nu are nimic
Se deschide normal cu opera, chrome, etc..
73 Mircea YO8RAA
Fişiere ataşate
captured.jpg

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Lista repetoare YO

Mesajde yo3gfh » Sâm Mai 15, 2021 7:14 pm

Link-ul direct nu functioneaza nici la mine, face redirect catre pagina principala. Dar se poate merge la https://www.ancom.ro/radioamatori_2899 si descarca fisierul de acolo (al doilea item de pe pagina).


Înapoi la “VHF/UHF/SHF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator