Proiect Transponder - Balon

YO5OMT
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:17 am
Contact:

Proiect Transponder - Balon

Mesajde YO5OMT » Vin Aug 12, 2011 3:23 pm

Salutari tuturor radiaoamatorilor.
Cu speranta ca am postat la sectiunea potrivita a forumului, vreau sa va prezint un proiect pe care il am impreuna cu un amic, proiect ce se afla aproape de final.
Este vorba despre lansarea unui balon care ar urma sa ridice la o inaltime considerabila cateva echipamente radio :)
Zborul nu se preconizeaza a fi foarte lung (probabil cateva ore in cel mai fericit caz), balonul ridicandu-se la inaltimea de 30,000 - 40,000 metri (cel putin asa speram :) .
In ceea ce priveste partea mai interesanta, radio, vom avea urmatoarele echipamente "la bord" :

- Transponder FM one-way UHF->VHF prin intermediul caruia speram sa se realizeze cat mai multe legaturi intre radioamatori
- Emitator video (dotat cu o camera video analogica) in banda de 2.4Ghz
- Un modul de transmisie date pentru a cunoaste pozitia si altitudinea balonului.

Lansarea o vom face din apropierea orasului Cluj-Napoca si speram noi sa se intample saptamana viitoare.

Frecventele folosite pentru transponder sunt:
Up-link : 433.450 Mhz
Down-link : 145.225 Mhz
Puterea la emisie in VHF va fi in jur de 1W, suficienta pentru a acoperi distante mari, avand in vedere altitudinea...

Stiu ca exista si alte proiecte de acest gen, probabil nu foarte multe ce implica la acest nivel radioamatorii de la sol, insa eu sper sa fie cu noroc si sa avem parte de DX-uri interesante .

Voi posta update-uri aici, in acest topic. Sa ne auzim cu bine! Voi reveni cu mai multe detalii tehnice.

73s!

YO8STB
Mesaje: 90
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Proiect Transponder - Balon

Mesajde YO8STB » Vin Aug 12, 2011 4:24 pm

Cu scuzele de rigoare, poate ati pus in calcul deja problema asta, contactati neaparat autoritatea aeronautica din zona respectiva.
Succes , este o idee f faina.
73's de Bogdan

YO5OMT
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:17 am
Contact:

Re: Proiect Transponder - Balon

Mesajde YO5OMT » Vin Aug 12, 2011 4:44 pm

Multumesc pentru atentionare!
Am luat in calcul si acest aspect.
73!


YO8STB scrie:Cu scuzele de rigoare, poate ati pus in calcul deja problema asta, contactati neaparat autoritatea aeronautica din zona respectiva.
Succes , este o idee f faina.
73's de Bogdan

YO5PJH
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Proiect Transponder - Balon

Mesajde YO5PJH » Vin Aug 12, 2011 4:54 pm

Ma bucur sa vad ca se materializeaza proiectele ce mi le-ai povestit. Sper sa pot prinde si eu o farama de discutii daca sunt liber in aceea zi!
Asteptam sa ne precizezi si data si ora exacta ca sa fim pe frecventa!
YO5PJH

YO5OTH

Re: Proiect Transponder - Balon

Mesajde YO5OTH » Vin Aug 12, 2011 8:01 pm

Bravo pentru initiativa ! Abia astept sa vad si eu cum o sa mearga. Ar fi interesant daca s-ar face un pic de publicitate acestui eveniment si in QTC ul de miercuri de la Bucuresti, poate asa se aduna mai multa lume.

Succesuri :mrgreen: si 73!

YO5OMT
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:17 am
Contact:

Re: Proiect Transponder - Balon

Mesajde YO5OMT » Dum Aug 14, 2011 2:35 pm

Multumesc pentru gandurile bune din partea voastra!
Tot ceea ce sper este sa avem parte de vreme buna la momentul lansarii. Cel mai probabil vom face lansarea Sambata, 20 August.
Legat de partea tehnica, semnalul receptionat pe downlink va fi continuu (fara oprire), pe frecventa mentionata. Tot pe aceasta frecventa, pentru aprox 10 secunde la fiecare minut se va auzi transimisia digitala cu datele telemetrice - modulatie AFSK la 300 bps. Prioritatea va fi pentru aceste transmisii digitale, iar la momentul respectiv, va fi intrerupta retranslatia din banda UHF.
In ceea ce priveste echip. de emisie in 2.4Ghz, acesta este similar cu echip. folosite la linkurile video pentru "home use", canalul 1.
Dau aceste detalii pentru oricine e interesat si are dotarea tehnica si interesul de a face receptie digitala sau video (de la camera on-board). Oricum, vom incerca sa inregistram semnalul video transmis de-a lungul zborului, pentru ca ulterior sa poata fi vizionat de catre toti cei interesati.

Toate cele bune !
73s!

YO3BPF
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 14, 2011 3:52 pm
Contact:

Re: Proiect Transponder - Balon

Mesajde YO3BPF » Dum Aug 14, 2011 6:34 pm

In atentia lui Mihai-YO5OMT si a celor care au in pregatire proiecte care implica BALOANE:
Toate reglementarile legate de lansarea baloanelor trebuie citite si aplicate cu maxima atentie.
Ele pot fi gasite in link-ul <http://www.aeroclubulromaniei.ro/manuale/REGLEMENTARI%20AERONAUTICE.pdf?phpMyAdmin=63982fc33ede955e32948e822b10ff2d>
Rog pe toti cei interesati sa citeasca cu maxima atentie reglementarile si legislatia(inclusiv ANEXELE) inainte de a lansa orice AERONAVA(balonul intra in aceasta categorie clasificata!).
Securitatea spatiului aerian cat si posibile dispute diplomatice in cazul pierderii controlului balonului sunt mai importante decat pasiunea noastra pentru a pune in practica un proiect.
Daca toate procedurile standard definite in reglementari si legislatie sunt indeplinite, va urez succes in lansarea planificata! George/yo3bpf
p.s.Tks Cipi/N2YO pentru rapida autentificare, si posibilitatea plasarii comentariului inainte de plecarea din YO3.

YO5OTH

Re: Proiect Transponder - Balon

Mesajde YO5OTH » Dum Aug 14, 2011 6:48 pm

A-ti face bine sa i anuntati si pe rusi :mrgreen: n'as vrea sa creada ca testam scutul anti racheta

YO5OMT
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:17 am
Contact:

Re: Proiect Transponder - Balon

Mesajde YO5OMT » Dum Aug 14, 2011 8:50 pm

Revin cu doua simulari ale propagarii, respectiv nivelele la receptie pentru conditiile date:
Inaltime balon : 10,000m
Putere emisie : 1W
Ant : GP (0dBi)
In imagini se poate vedea acoperirea cu semnal pentru doua situatii, nivel la receptie S3 (0.6uV/50ohmi) si respectiv S9 (5uV/50ohmi), acoperire pentru o altitudine de 10,000 metri.
http://img710.imageshack.us/img710/1503/s3coverage.jpg
http://img534.imageshack.us/img534/1091/s9coverage.jpg

:)

YO5OMT
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:17 am
Contact:

Re: Proiect Transponder - Balon

Mesajde YO5OMT » Joi Aug 18, 2011 8:30 pm

Buna seara,
Revin cu o veste nu foarte buna, suntem blocati din cauza autorizarilor necesare lansarii, lucru care se pare ca dureaza mai mult decat ne asteptam.
Voi reveni aici cu amanunte in momentul in care avem ceva clar si sigur.
Toate cele bune, 73!


Înapoi la “VHF/UHF/SHF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori