Parerea mea

In acest forum se discuta proiectul propus de ANCOM pentru regulamentul serviciului de amator din Romania.
Comentariile trebuie sa se refere strict la acest proiect, sa analizeze articolele propuse si eventual sa propuna modificari sau articole noi.
Fiecare topic deschis este bine sa se refere la un articol separat pentru a se putea face o analiza eficienta mai tarziu.
YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Parerea mea

Mesajde YO5BFJ » Vin Sep 16, 2016 5:53 pm

Art. 3. Alin. 2 sa se completeze cu " In cazul alocarii mai multor amplasamente fixe pentru aceeasi statie, cand aceasta va lucra in afara amplasamentului de baza, va transmite indicativul alocat, urmat de / si cifra alocata zonei judetului caruia apartine amplasamentul din care se lucreaza.
Alin. 3. sa se completeze cu"utilizand indicativele alocate urmate de prescurtarea: /M- pentru cele terestre, /MM - pentru cele maritime sau fluviale si /AM- pentru cele aeriene".
Alin. 4. sa se completeze cu"utilizand indicativele alocate urmate de prescurtarea /P".
Art. 4, alin 2.Suplimentar prefixului „YO”, pot fi acordate și indicative de apel speciale ce conțin conțin unul
dintre prefixele „YP”, „YQ”, „YR” sau „YO” urmat cifre si litere dupa caz.
Exemplu: YR 100 U cu ocazia implinirii a 100 de ani de la Marea Unire din Decembrie 1918
Art. 8 Radioamatorul care operează o staţie de radioclub va transmite obligatoriu indicativul clubului.Ocazional, operatorul statiei de club poate transmite dupa indicativul de radioclub si indicativul propriu
Art. 13. – (1) Traficul radio realizat de către radioamatori
se consemnează în jurnalul de trafic al statiei..

Art. 37. – (1) Atribuirea de indicative speciale se realizează în baza unui formular-tip
disponibil pe pagina de internet a ANCOM.
(2) Solicitarea prevăzută la alin. (1) este însoțită de:
a) o justificare privind necesitatea utilizării indicativului special solicitat, cu menƫionarea
perioadei de utilizare;
c si b dispar.
Sunt cateva pareri comune cu cele postate anterior de colegi.
Sper sa avem succes !
73 tuturor !
Adrian YO5BFJ


Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Parerea mea

Mesajde yo4lhr » Mar Sep 20, 2016 11:10 am

Marg si eu cu trenul ăsta.


Părerea mea, dom'le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram


Înapoi la “Proiectul pentru noul regulament al serviciului de amator din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori