Schema sursa liniara (revista radioamator)

Discutii despre surse, probleme, defecte, remedieri...
YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: Schema sursa liniara (revista radioamator)

Mesajde YO6OMD » Sâm Dec 31, 2011 3:20 pm

Sunt interesat de un schimb.Ofer 2n3055 pentru (MJ15024/MJ15022).
Este pacat sa ramana la stabilizare cand mj straluceste in audio.
Pentru fiecare bucata mj ofer 2 bucati 2n3055 noi sau 3 utilizate.Toate fabricatie IPRS.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Schema sursa liniara (revista radioamator)

Mesajde yo4hgx » Sâm Dec 31, 2011 9:27 pm

Salut si "la multi ani"!

Intr'adevar, e cam pacat sa folosesti tranzistori dedicati aplicatiilor AF hi-fi pentru stabilizare de tensiune...

Cate bucati anume te intereseaza si pentru ce? Unde lucrez acum am cateva amplificatoare audio profesionale pe care le'am folosit pe post de "donatoare de organe" pentru altele... si de la care as putea incerca sa recuperez finalii (nu am nevoie de nimic la schimb).

73
Marius

YO5FYI
Mesaje: 17
Membru din: Vin Mar 28, 2014 4:21 am
Contact:

Re: Schema sursa liniara (revista radioamator)

Mesajde YO5FYI » Dum Feb 20, 2022 9:26 am

Scriu acest mesaj pt.cineva ca mine care cauta documentatie pt. surse liniare cu "batrinul" 723.Poate ca pare perimat dar sa nu uitam ca sursele liniare "ASTRON" au fost utilizate cu succes multi ani.In revista "RADIOCOMUNICATII SI RADIOAMATORISM" Nr.7/2007este o schema preluata dupa revista Radiotechnika,schema pe care am executato si merge perfect,inclusiv protectia la supratensiune.(releul decupleaza la 15,85V) La un consum de 21A (100Wpe Cw la Kenwood 850) a scazut tens.250mV.Sa auzim de bine 73.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Schema sursa liniara (revista radioamator)

Mesajde YO3AOE » Mar Sep 20, 2022 7:10 pm

Daca mai este de actualitate,cea mai buna sursa liniara pentru o statie standard mediu (100W iesire r.f./consum 18-20A) care poate fi facuta acasa cu o minima dotare este cea realizata si publicata de Emil Matei in fosta/vechea revista Tehnium,se poate gasi destul de usor.Spun/scriu ca este cea mai buna fiindca schema electrica de principiu este optimizata la maximum-ul posibil,nu este deloc complicata/"stufoasa"-hi! si foloseste chiar tranzistoare de tipul 2N3055 din care ai multe,dar care-totusi!-trebuie riguros imperecheate la curent mare (1-2A),chiar daca in circuit sint prevazute rezistoare de egalizare a disipatiei/buc..Cu speranta ca am putut fi de ajutor,spor! la lucrare si 73! de la Nelu-YO3AOE


Înapoi la “Surse de alimentare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori