SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Discutii despre surse, probleme, defecte, remedieri...
YO9IOE
Mesaje: 15
Membru din: Lun Ian 30, 2012 2:19 pm
Contact:

SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Mesajde YO9IOE » Mar Dec 29, 2015 6:08 pm

Buna seara si LA MULTI ANI!
Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat referitor la o sursa in comutatie pe care am folosit-o aproape 2 ani la ICOM 726 fara probleme ,insa acum cateva zile am vrut sa o " modernizez " in sensul ca i-am facut o cutie in care am montat un voltmetru +ampermetru cu sunt adecvat ( 30 A ) . Dupa montaj a aparut o problema :
-fara consumator sursa debiteaza 13.8 V fara zgomot
-daca cuplez o sarcina ( am pus un bec auto 12V/50 W ) se aude un " tiuit " ,nu brum.
-am pus un TX-RX- FTL 2011 pentru 2 m si in emisie apare acelasi tiuit .
Cu stima TAVI

YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Re: SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Mesajde YO4DEQ » Mar Dec 29, 2015 7:09 pm

Buna seara,am si eu o asemenea sursa. Precizez ca o am de vreo 3 ani la care am mai adaugat un ventilator si un montaj Watt-meter care imi arata -tensiunea,curentul,puterea consumata...etc,si multumesc domnului ca functioneaza f. bine.Am mai cumparat una la fel (tot de la Mivarom)pentru TRX in 144Mhz,am facut comanda zilele trecute pentru un Voltmetru-ampermetru 0-100V si 50 A+shunt la Dragos Ghinea ,si cand vine o montez la sursa si o sa va informez cum merge.Daca anulati shuntul cu ampermetru ,se mai aude tauitul ? ,sunt curios si interesat ca am acelasi surse .73 Peter YO4DEQ -yo4deq@yahoo.com,adresa mea de e-mail unde pot primi ,eventual un mesaj. La multi ani

YO9IOE
Mesaje: 15
Membru din: Lun Ian 30, 2012 2:19 pm
Contact:

Re: SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Mesajde YO9IOE » Mar Dec 29, 2015 7:54 pm

Buna seara si LA MULTI ANI DE SF .STEFAN ( nici o data nu e tarziu .HI )
Si fara instrumentele de masura ,in sarcina , se aude acel " tiuit"
Sursa e achizitionata tot de la MIVAROM .
73' TAVI

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Mesajde YO3AOE » Mar Dec 29, 2015 7:57 pm

Conexiunile exterioare sursei,deci implicit si cele care merg-in cutie-la grupul voltmetru/ampermetru trebuie facute cit mai scurte si cu conductor cit mai gros-pentru a diminua caderile de tensiune la curenti mari-,in paralel pe/cu bornele voltmetrului trebuie pus un capacitor placheta sau multi-strat de circa 0,1uF,unul identic la ampermetru,iar de la bornele suntului la minus/masa deasemenea cite un capacitor identic.In plus,cit mai scurt chiar pe bornele de iesire un capacitor electrolitic special (cu e.s.r. cit mai mic) de minimum 4700uF/25Vc.c.,cu cit mai mare cu atit mai bine,pe bornele caruia in paralel un capacitor cu tantal de circa 1uF/35Vc.c. si unul placheta sau multistrat de 0,1uF.De asemenea,cit mai aproape chiar linga bornele/mufa de alimentare ale statiei un capacitor electrolitic de valoare mare-dar tot cu e.s.r. mic!-ajuta.Succes! si 73!

YO9IOE
Mesaje: 15
Membru din: Lun Ian 30, 2012 2:19 pm
Contact:

Re: SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Mesajde YO9IOE » Mar Dec 29, 2015 8:19 pm

Multumesc mult pentru raspuns.
Necazul este ca sursa scoate acel "tiuit" si fara ca instrumentele de masura sa fie conectate. Am temerea ca nu cumva ceva sa fie defect in ea ( electrolitic, tranzistor ,etc ).

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Mesajde yo2dno » Mar Dec 29, 2015 8:42 pm

@9ioe: Inainte de "modificare" aveai sau nu tiuitul ? Cutia de care vorbesti contine doar instrumentele adaugate sau ai bagat in ea si montajul original, care in cutia lui avea legaturi la carcasa prin suruburile de prindere ? Daca montajul e in carcasa originala ai putea sa incerci sa "impregnezi" componentele care au miezuri de ferita (trafo, bobine filtru iesire) cu superglue, lac de trafo, ceva in stare lichida, care sa poata patrunde si opri miezurile din miscare.

YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Re: SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Mesajde YO4DEQ » Mar Dec 29, 2015 8:55 pm

Tavi tiuitul dupa parerea mea este dat de transformatoarele din montaj,respectiv sursa ,care se afla pe miez de ferita (diferite forme). Trebuie verificat audio-vizual,vezi daca masori tensiunea cu un voltmetru analogic in sarcina ai mici variatii de tensiune,sau daca acul tremura ritmic . Peter

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Mesajde YO3AOE » Mar Dec 29, 2015 9:05 pm

Tiuitul respectiv este-posibil-o sub-armonica pur mecanica a frecventei de lucru,care este de-probabil-citeva zeci sau chiar sute de KHz,produsa de un bobinaj sau miez din ferita care vibreaza,nefiind bine sau complect impregnate cu rasina siliconica,ceea se poate face destul de usor.Problema este daca tiuitul se aude direct din sursa sau din difuzorul echipamentului alimentat cu ea...

YO9IOE
Mesaje: 15
Membru din: Lun Ian 30, 2012 2:19 pm
Contact:

Re: SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Mesajde YO9IOE » Mar Dec 29, 2015 9:12 pm

YO3AOE scrie:Tiuitul respectiv este-posibil-o sub-armonica pur mecanica a frecventei de lucru,care este de-probabil-citeva zeci sau chiar sute de KHz,produsa de un bobinaj sau miez din ferita care vibreaza,nefiind bine sau complect impregnate cu rasina siliconica,ceea se poate face destul de usor.Problema este daca tiuitul se aude direct din sursa sau din difuzorul echipamentului alimentat cu ea...

Zgomotul se aude direct din sursa iar can o conectez la TX -ul FTL 2011 se aude si in difuzor si o aud si corespondentii

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: SURSA COMUTATIE 12V/29A SMPS 350-12

Mesajde YO3AOE » Mar Dec 29, 2015 10:23 pm

Am inteles,deci exista suprapus peste tensiunea de iesire si patrunde si este redat si de aparatura alimentata.Mai am o singura intrebare,daca sursa are parametrii normali,respectiv tensiunea nominala de 13,8Vc.c. si mai ales daca ea se pastreaza relativ constanta si la consumuri mari de ordinul amperilor,iar daca raspunsul este afirmativ,este foarte posibil sa se fi intrerupt in interior sau sa nu faca contact una sau ambele terminale ale capacitorului electrolitic de filtraj de la iesire,deci cel mai apropiat de bornele/contactele de iesire.Ar trebui localizat si refacute cu atentie lipiturile respective,iar daca nu se rezolva asa trebuie scos si masurat preferabil cu un multi-tester care masoara si e.s.r.,si daca are ceva in neregula de schimbat cu unul nou de cel putin aceeasi capacitate-preferabil chiar mai mare-si cel putin la aceeasi tensiune, dar si aici-daca este suficient loc-de tensiunea urmatoare mai mare,adica daca originar a fost de 16Vc.c.,de pus unul de 25Vc.c.


Înapoi la “Surse de alimentare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori