Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Discutii despre surse, probleme, defecte, remedieri...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde YO3AOE » Vin Mar 03, 2017 9:41 pm

Am posibilitatea sa iau destul de ieftin (circa 150 de lei) o sursa de alimentare noua in comutatie industriala incasetata,de 12Vc.c./30A cu toate protectiile necesare.Nu are nici un fel de documentatie tehnica,deci nici vorba despre schema electrica de principiu.In aceste conditii, intrebarea mea ar fi daca s-ar putea face o mica modificare in sensul de a-i creste usor (pina pe la 13,5-13,8Vc.c.) tensiunea de iesire livrata,fiindca am auzit ca s-ar putea face acest lucru,dar nu am avut inca ocazia,si daca raspunsul este afirmativ,daca aceasta operatie nu afecteaza restul parametrilor pre-stabiliti,si mai ales cam in ce ar consta?.Cu multumiri anticipate,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde YO3AOE » Sâm Mar 04, 2017 10:19 am

Da,excelent!,buna treaba,multam! frumos,am sa iau de-acolo,este si partial reglabila si ceva mai ieftina.73!,Nelu

yo8cgr
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:59 am
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde yo8cgr » Dum Mar 05, 2017 2:27 pm

Surse industriale incepand cu 87 lei - 12v/30A in Bucuresti . Vizualizati OLX.ro - surse in comutatie. Sunt surse la diverse magazine, cam in toate sectoarele. Au si surse si de 40A. Cu cat se mareste tensiunea din semireglabil, scade putin si curentul.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde YO3AOE » Lun Mar 06, 2017 10:38 pm

Multumesc! YO8CGR,am sa caut si pe-acolo.73!,Nelu

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde yo4hgx » Joi Mar 09, 2017 11:42 am

Sper ca stiti deja ca aceste surse sunt foarte zgomotoase in HF, in special in benzile joase?

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde yo5oft » Joi Mar 09, 2017 1:51 pm

nu numai ca-s zgomotoase in HF (frecventa de comutatie de 25KHz), dar o si iau razna (tensiune mai mare de iesire sau intra in protectie) daca simt un pic de radiofrecventa la bornele de 12 volti.
Adevarul e ca-s vandute ca surse de alimentat LEDuri, nu ca surse de alimentare pentru aparatura sensibila.

yo9bcm
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 20, 2010 7:55 pm
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde yo9bcm » Joi Mar 09, 2017 1:57 pm

Foarte buna sursa: MPS-52350,de la MIVAROM ,am 2 buc. de 5 ani si functioneaza ireprosabil

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde yo3gh » Joi Mar 09, 2017 3:31 pm

Am si eu 2 bucati , nicio problema cu ele cam de 3 ani - dar am pus filtre si pe AC si pe DC sa nu am probleme cu zgomot si RF . Cu filtre , receptia s-a " linistit " foarte mult , apreciind la ureche ptr nu am masurat zgomotul lor niciodata. Numai bine !

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde YO5VAE » Joi Mar 09, 2017 4:26 pm

@YO3GH Ce fel de filtre ai pus? Poti detalia te rog putin? Vreau sa fac si eu acelasi lucru, cu toate ca nu simt ca ma "incurca" sursa. Sunt convins totusi ca se va mai linisti receptia.
73 de YO5VAE - Edy

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde yo3gh » Joi Mar 09, 2017 4:44 pm

Buna , pe AC am pus filtru de retea clasic ( un exemplu , dar sunt si mai ieftine http://www.conexelectronic.ro/ro/retea- ... 1-5-A.html ) iar pe DC am pus toruri recuperate dintr-o sursa veche de la un server vechi care le avea pe iesire . Practic am bobinat cam 8-10 spire pe 2 toruri ( fiecare tor si pe 'plus' si 'minus' ) . Ca sa detaliez : eu practic am echipamentele in 'serviete' de AL unde am sursa , echipamentele , swr metrul , conexiunile, interfata date , etc - 3 serviete : una dedicata HF cu FT857, una mai mica cu FT817 ptr portabil si una ptr VHF/UHF . Am pus la fiecare si un V si A de masura digital, asa am de exemplu si la echipamentul de VHF si UHF, cu APRS si totul se conecteaza cu un cablu la 230 V sau la acc intern daca sunt in camp si la antena cu cablul de la antena cu baza magnetica , ... , pe pervazul metalic la geam sau in portabil la munte . Fara aceste toruri , la emisie, RF-ul ajunge si la sursa si practic asa cum spunea un coleg mai sus si influenteaza dramatic si masurarea V si A. Cu toruri totul se linisteste si din acest punct de vedere . La echip de HF am in plus si un 'ugly balun' la antena, un RF choke ;) si RF-ul este oprit de tot - un ex este aici: http://www.hamuniverse.com/balun.html ,
Numai bine.

LE

Atentie , la filtrul de AC , daca priza nu e schuko , deci impamantarea sa existe cu adevarat , el nu functioneaza !!!! - banuiesc ca se cunoaste schema lor - intern sunt C la masa , la carcasa metalica care este conectata la impamantare !


Înapoi la “Surse de alimentare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori