Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Discutii despre surse, probleme, defecte, remedieri...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde yo3fhm » Joi Ian 18, 2018 6:08 pm

YO3AOE scrie:Ar trebui sa fie deja un lucru bine stiut
Interesant. Dvs. de unde o cunoasteti?
YO3AOE scrie:trebuie pus un grup suplimentar format din 100uF-tantal+1uF+10nF plachete multi-strat de cea mai buna calitate
Arși, frige. Initial, n-am vrut sa postez, dar tocmai ce vorbeam cu Dan YO3GGX despre asta - si va putem transmite ca tăntălăii ăia crapă mai repede la supratensiune, iar multristratu' cam tot pe-acolo (risc mai mare de strapungere la varfuri, in comparatie cu ceramicii).
V-ati facut o parere prea buna despre ei! 8-)
YO3AOE scrie:rezistenta/ inductanta inerenta si intrinseca a cablului de alimentare-mai ales cind este mai lung-formeaza un filtru PI extrem de eficient pentru toate situatiile
Pentru unele filtre pe care le-am desfacut, am masurat inductanta socurilor dispuse in circuit si am descoperit ca este in jurul a 30mH (la altele poate fi diferita, dar tot in zona asta).
Oare ce inductanta ar putea oferi conductorii cablului de alimentare (mai ales multifilarul) ?
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde YO3AOE » Joi Ian 18, 2018 11:24 pm

Alimentarea exterioara a unei statii radio de putere normala/medie (100W) este extrem de asemanatoare-daca nu chiar identica!-cu alimentarea unui amplificator de mare putere audio auto cu toate difuzoarele acelea mari puse peste tot prin masina si in special prin port-bagaje,care se aud duduind foarte tare cind trec pe linga noi pe strada,in sensul consumului unor curenti mari la virfuri-de sunet la ele,de modulatie la statiile h.f..Circuitul de alimentare cu capacitoare electrolitice de valori mari distribuite pe traseul cablului nu l-am inventat eu,este impus de realitatile consumului ridicat de curent,pentru a se putea atenua efectele nedorite ale caderilor de tensiune pe lungimi mai mari de cablu,mai ales daca este si ceva mai subtire decit necesarul.Capacitoarele electrolitice cu tantal,mai ales dupa o stocare mai indelungata,inainte de montare necesita-conform instructiunilor fabricii,nu ale mele-sa fie supuse timp de cel putin 1/2 ora la 50% din tensiunea inscrisa pe ele,si-apoi inca cel putin 1/2 ora la 80% din acea tensiune,daca se procedeaza asa nu vor fi probleme de strapungere.Singura precautie care trebuie luata este ferirea de temperaturi mai ridicate,la asta sint intr-adevar sensibile,fiindca le scade tensiunea limita.La capacitoarele multi-strat calitatea depinde strict de provenienta,eu nu folosesc chinezarii,cine o face o face pe riscul sau.Rezistenta/inductanta intrinseca-evident! mica-a unui cablu de alimentare este compensata de valoarea mare sau foarte mare a capacitoarelor electrolitice respective...

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde yo3hjv » Sâm Ian 20, 2018 3:44 pm

Multe din aceste sfaturi ar trebui sa poarte un banner mare, scris cu rosu prin care sa fie instructati novicii sa evite punerea in aplicare.
Sau si mai simplu, un moderator cu minime cunostinte tehnice sa opreasca dizertatiile acestea extrem de periculoase daca sunt puse in practica.
Referitor la ultima postare, cea cu analogia intre alimentarea amplificatoarelor auto si cea a statiilor radio, trebuie sanctionata rapid si ferm. Este o mare prostie, nu au nicio legatura!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modificari in sursa de alimentare in comutatie

Mesajde YO3AOE » Sâm Ian 20, 2018 11:06 pm

Doresc-si insist!-sa specific ca aplic in practica de zeci de ani cele descrise mai sus,si nu am avut absolut niciodata nici un fel de problema din aplicarea lor,dimpotriva!,totul mi-a functionat foarte bine.De asemenea,doresc sa mentionez ca nu oblig pe nimeni-si nimeni nu este obligat-sa aplice in practica cele descrise decit eventual doar dupa ce le verifica si/sau se sfatuieste cu cine doreste. Astfel,celor interesati le recomand cu "caldura" sa apeleze cu cea mai mare incredere la "luminile" lui YO3HJV,care se pare ca le stie pe toate,inclusiv a denigra in mod gratuit si inainte de a verifica ceea ce i se pare indoielnic sau gresit.In orice caz,incepe sa-mi para rau ca m-am inscris ca participant pe/la acest forum si chiar ma indoiesc ca voi mai continua...


Înapoi la “Surse de alimentare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori