Sursa de alimentare

Discutii despre surse, probleme, defecte, remedieri...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Sursa de alimentare

Mesajde YO3AOE » Sâm Apr 08, 2017 3:24 pm

Am si folosec curent o sursa de alimentare in comutatie rapida de tipul 832 NFAR de la firma Proxel, luata de curind.Are-din fabricatie-plaja de reglaj a tensiunii de iesire intre 8 si 15Vc.c.,reglabila cu un potentiometru scos pe panoul frontal.Initial a avut exact aceasta plaja,dar intre timp-circa doua saptamini-de utilizare intensiva plaja s-a deplasat cu totul usor in jos,fiind acum intre 7,8 si 14,8Vc.c.,si probabil-posibil-inca va mai migra usor in acelasi sens,pina la stabilizarea-asezarea-valorilor pieselor noi.Acest fenomen nu este-cel putin pentru mine-un motiv de returnare si schimbare desi este inca in termenul de garantie,dar sursa respectiva fiind inclusa intr-un circuit tampon complex de "productie"-hi! home made,in care are si rolul de incarcare-mentinere a unei baterii de acumulatoare de tip deep cycle,m-ar interesa ca plaja initiala sa se pastreze cit mai precisa si constanta,fiindca prin deplasarea ei in jos imi poate afecta mentinerea complect incarcata a bateriei de acumulatoare.De aceea,rog mult pe cine are schema electrica de principiu sau a deschis si/sau reparat o asemenea sursa,sa mi-o trimita si mie sau macar sa-mi comunice daca in interior (este sigilata) exista vreun potentiometru semi-reglabil cu care sa se poate corecta aceasta deplasare.Cu multumiri! anticipate,Nelu

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Sursa de alimentare

Mesajde yo3gh » Dum Apr 09, 2017 1:55 pm

Buna. Parerea mea este sa mergeti la firma de la care ati achizitionat-o. Nu contest calitatile dvstra de depanator :) dar daca e in garantie de ce sa nu profitati de ea. Si eu am avut una similara si mi-au pocnit de 2 ori niste componente active in acelasi regim de incarcare acc. Si in garantie nu am dat niciun ban - iar aceasta "alunecare" nu e in regula. Firma de la care ati cumparat-o are sigur schema, ... si daca este si un radioamator in ea poate v-o da, in virtutea spiritului de ham si nu a businessului . Sursa e o sursa comuna, se face in China si se personalizeaza ( se scrie ce vrei pe ea ) la cererea cumparatorului sau a re-vanzatorului . Avantajul pe care il aveti fata de achizitia de pe net este chiar garantia si existenta locala a echipei de depanatori , folositi-o.
Numai bine..

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Sursa de alimentare

Mesajde YO3AOE » Dum Apr 09, 2017 3:03 pm

Da,multam! pentru raspuns,ar fi intr-adevar cel mai intelept sa urmez sfatul dat,dar sint o serie de impedimente care ma fac sa mai astept putin.In primul rind,sursa am luat-o de la LCCOM,unde patronul este si el radioamator,asa ca intii am sa incerc varianta cu schema electrica de principiu, sper s-o aibe si daca nu macar s-o procure de la firma producatoare,care este tot italiana-hi!.In al doilea rind,in ultima vreme se pare ca magazinul firmei mai sus mentionate si-a cam redus activitatea comerciala,astfel ca aduce produse mai mult la comanda ferma si deci in numar limitat, astfel ca exista posibilitatea sa nu mai aibe si/sau sa dureze foarte mult pina cind vor mai primi iarasi asa ceva,deci vorba cu "vrabia din mina pentru cioara de pe gard"-hi!.In al treilea rind,din experienta de-o viata de depanator am facut urmatorul rationament: fenomenul descris,aceasta "alunecare" a plajei de reglaj in jos pare a se datora "asezarii"-mai exact imbatrinirii-valorilor componentelor din circuitul de reglaj,ceea ce n-ar fi o prea mare nenorocire,fiind usor corectabila daca se poate "intra"-hi! in interiorul sursei.Problema este deocamdata minora si-tot deocamdata-nederanjeanta la modul serios,dar daca va continua va deveni relativ majora.Altfel sursa merge perfect,dar daca limita maxima va scadea sub 14Vc.c. nu imi va mai putea pastra tensiunea optima pe bateria de acumulatoare tampon.Desigur ca bateria asi putea s-o mentin incarcata si cu un incarcator-mentinator inteligent industrial pe care il si am,dar exact de asta am si "fugit"-hi!,fiindca introduce niste perturbatii foarte mari pe receptie,de cel putin doua-trei grade "S" in plus fata de zgomotul general al antenei si asta pe toate benzile de unde scurte.Azi e duminica,dar miine am sa-i contactez pe cei de la magazin pentru schema,vorba marxismului,Doamne-ajuta-hi! 73!,Nelu

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Sursa de alimentare

Mesajde yo3gh » Lun Apr 10, 2017 8:01 am

Ok bafta, stiu ca firma LCCOM are o echipa de depanatori buni ...


Înapoi la “Surse de alimentare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori