Sursă liniară QJ1865

Discutii despre surse, probleme, defecte, remedieri...
yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Sursă liniară QJ1865

Mesajde yo8rqp » Vin Noi 25, 2022 5:09 pm

Bună seara! Dacă s-ar putea, aș dori schema electrică a sursei liniare de la Braun Group QJ1865. Dacă o are cineva, îl rog mult să mi-o trimită pe yo8rqp@gmail.com. Mulțumesc anticipat!
Fişiere ataşate
Sursa-liniara-Braun-Group-QJ-1865A_705_3.jpg
Sursa-liniara-Braun-Group-QJ-1865A_705_3.jpg (49.26 KiB) Vizualizat de 3561 ori

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Sursă liniară QJ1865

Mesajde yo8rqp » Lun Noi 28, 2022 10:59 am

Grație lui Costi, YO7FWS(căruia îi mulțumesc și pe această cale) , am reușit să-mi repar sursa liniară de 20A.Atașez aici schema sursei, poate va folosi cuiva. Mulțumesc administratorului pentru găzduire. 73s tuturor!
Fişiere ataşate
Screenshot_20221128-105743_Gallery.jpg

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Sursă liniară QJ1865

Mesajde yo7mr » Lun Noi 28, 2022 11:55 am

- poate ajuta la documentare si schema pe care incerc sa o atasez acum, schema a fost descarcata candva de pe situl Mondoplast - Succes in toate !
Fişiere ataşate
schema_qj_1865a.gif
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Sursă liniară QJ1865

Mesajde YO3FEW » Sâm Dec 17, 2022 4:12 pm

Dr OM
Abia acum am văzut postarea dumitale. Am aceiaşi sursa, din 2008.
Chiar, îi mulţumesc cui mi-a vândut-o. A mers impecabil. Dacă nu vroiam, nu trebuia să o desfac.
În prezent o folosesc la “conac”, adica în casa de la “moşie”, hi, hi..
Daca tot ai deschis sursa, permite-mi să îţi sugerez nişte mici îmbunătăţiri.
Adica adăugarea unui volt ampermetru, care m-a costat parcă 10$ prin 2010.
Corect, cea mai grea etapa e găurirea si pilirea.
Vezi că VA-metrul cere pt alimentarea lui o sursă externa. Tot aveam prin cutia cu maimuţe o dracovenie care îmi dădea 12Vcc. Si care şoma de multi ani. Asa că am pus-o la muncă....
Tot ca îmbunătăţire i-am pus pe partea de 230V~, evident dupa comutatorul de ON-OFF, un filtru LC scos dintr-o sursă de PC care avea cablajul ars. M-am gândit că e mare păcat ca totul sa ajunga la coş…
Vorba aia, cei 3 R..
Pt că la “conac” nu am surse auxiliare, şi cum de cateva ori am avut nevoie, şi cum tot deschisesem drăcovenia, nu m-am gândit prea mult. Şi-am bagat o sursă de 9V şi una de 5V.
Mai bine să fie acolo decât să lipsească şi sa mai dau mărunt din buze. Culmea e că mi-au şi folosit..
Oricum, câte un 7809 +7805, niste conzi +diodele antiparalel +led-urile nu costă deloc mult.
După un timp am văzut că, cablurile de la staţie mă cam încurca. Aşa că am cumpărat 2 mufe, 1 roşie si 1 neagră, pe care le-am pus în paralel cu cele din faţă. Evident cu alte cabluri groase, hi, hi..
2 găuri şi asta e. ..
Cam asta e marea poveste...Mai mult dactilografie decât manoperă..
Cum tot vine perioada mai libera, “cine face şi desface, toată ziua are ce face”..
Dacă IDEEA mea v-a plăcut o puteţi aplica. Gratuit moka@free.
Jur că nu o sa mă supăr dacă veţi ridica o halberă în sănatatea mea.
PS. Între timp au apărut şi VA-metre care arată şi câţi W, la un preţ convenabil..
Dar cum stiu formula PUI-ului, o aplic..
Al dumitale YO3FEW, op. Flor
Fişiere ataşate
Sursa.jpg

YO7MG
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 6:24 pm
Contact:

Re: Sursă liniară QJ1865

Mesajde YO7MG » Dum Dec 18, 2022 7:26 am

De curiozitate așa , ați măsurat vreodată ce consum are această sursă liniară , în gol ?
Am avut așa ceva la alimentarea unui repetor .
Luna următoare am înlocuit-o cu una în comutație deoarece această sursă liniară avea un consum substanțial , chiar și cu repetorul în stand-by.

yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Sursă liniară QJ1865

Mesajde yo7lhe » Dum Dec 18, 2022 7:42 am

O sursa similara pusa la IC718 imi ia pe receptie cca 48W. Sa fie cam 20-25 consumul transceiverului raman 23 -28 W pentru sursa.
Depinde insa ce iti doresti. La oras nu se mai simte diferenta, daca ai o sursa buna in comutatie.

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Sursă liniară QJ1865

Mesajde yo7mr » Lun Dec 19, 2022 3:25 pm

Salut voios de radioamator !

Dragi colegi de pasiune ( tehnica )

dupa rezolvarea solicitarii despre subiectul mentionat in postare,
avem acum si impresii despre utilizarea acestei surse liniare de tensiune.
cred ca suntem de acord cu totii si trebuie sa recunoastem
ca nu s-a pus problema compararii cu alt tip de sursa de alimentare,
indiferent care ar fi acelea, fiecare este construita pe principii diferite,
fiecarea dintre acestea prezinta avantaje si dezavantaje.

despre cele postate, observ ca nu exista masuratori ( suntem doar tehnicieni, nu-i asa ? )
doar intrebari si presupuneri, chiar de la cei care au folosit aceasta sursa, deci...?
de altfel, sunt enuntati termeni simpli care sunt amestecati si probabil neexplicati...

Daca este atat de important, eu doresc sa aflu cum se masoara consumul propiu ( tehnologic ) al unei surse liniare in gol, adica fara consumator.
Astept raspuns, numai de la cei care au postat pana-n prezent despre consumul sursei liniare mentionate.
Daca prezinta interes, cred ca ne va fi de folos tuturor * cu prietenie si pe curand * !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Sursă liniară QJ1865

Mesajde YO3FEW » Mie Dec 21, 2022 1:49 pm

DR OM,YO7MR, te contra salut
Cel mai simplu de masurat consumul e de creat o priza dedicata.
Adica la una normala tai un fir, nul sau faza, nu conteaza care.
Evident ca NU impamantarea, hi, hi.
Si ii pui bornele pe care le poti baga in orice ampermetru.
O alta metoda e cea indirecta. Pui o rezistenta de 0.1 Ohmi in serie cu o borna de 230V~.
Pe ea pui un voltmetru, evident pus pe ~. Mai departe aplici legea lui Ohm.
Sincer, eu nu mi-am testat sursa mea in gol.
Practic putin imi pasa ca 0.121A sau 0.168A. Asta e, nu am cum sa scad.
Cel mai important a fost ca imi tine in sarcina.
Am facut masuratoarea la sursa mea, cea din poza, acum peste 12 ani, cu 2 rezistente de 2, 2Ohmi la doar 10W, ca mai mari nu am gasit atunci. Acum sunt..
Cum imi era foarte clar ca dracul le va lua, pt ca din start m-am gandit sa fortez sursa cat mai mult ca timp, le-am bagat intr-in vas. In care am turnat pana la varf apa chioara, de la robinet.
Nu imi spuneti, stiu bine ca apa asta are si metale..
Si ca ar fi trebuit sa folosesc apa pura, adica distilata. Stiu si ca ar fi trebuit sa ma duc la un PECO sa imi cumpar.
Dar in Electronica e aceasi deviza ca in Legiunea Straina “Mergi sau crapa”. Si daca sursa nu se arde, bagata in apa pe care o beau.....
In sarcina tensiunea mi-a (s)cazut cu 0.1V, adica nesential.
Si a ramas batuta in cuie, circa 10 minute, pana când eu am oprit testul. Pt ca apa fiersese si se evaporase aproape toata. Nu va spun ce mi-au zis colegii.
Iar soarta unui rezistente de sarcina care debiteaza putere si e partial in apa, restul in aer, imi e clara. E foarte trista....
Deci nu prea conteaza.
PS. Poate cu ocazia asta imi fac si eu o priza dedicata…

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Sursă liniară QJ1865

Mesajde yo8cln » Mie Dec 21, 2022 4:05 pm

Pui asa ceva in priza iar sursa o pui in el ... Pe urma te uiti voios si vezi o gramada
de parametrii ! Sarbatori fericite ! 73 .
Fişiere ataşate
contor priza.jpg

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Sursă liniară QJ1865

Mesajde YO3FEW » Mie Dec 21, 2022 4:08 pm

YO7MR
Iti multumesc pt idee.
De fapt pt "ghiontul" pe care mi l-ai dat pt realizare.
Am realizat ca dau altora sfaturi, ca popa. Dar ca tocmai eu nu mi le urmez...
Asa ca dupa ce am terminat de postat mesajul anterior, m-am uitat imprejur. Si am vazut ca de fapt aveam tot ce imi trebuia. Dar si o LENE.
Asa ca m-am ridicat de pe oo, am luat problema in mana, scuze in maini si in sa zicem 15 minute...
Acum am "masuratorul"..
Asa ca ridic si inchin un condensator cu dilectric lichid in sanatatea si pt BAFTA ta.
Deci mersi, 73', GL si BST DX de la YO3FEW, op. Flor(entin).
PS. Sper din suflet ca nimeni nu ma va intreba de cati ani ma gandeam sa imi fac asa ceva. Pt ca, jur, nu stiu ce sa raspund.
+20, +22, ..sa sarim peste ...Sa nu fim indiscreti..
Fişiere ataşate
Vin.jpg
Masutator.jpg


Înapoi la “Surse de alimentare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori