YO3JX si QSL-uri

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: YO3JX si QSL-uri

Mesajde YO5BFJ » Vin Ian 11, 2013 8:46 am

Draga Sica, NemoExpress QSL Transfer functioneaza foarte bine inca de anul trecut. YO5GHA a facut o intelegere cu nea Vasile Capraru prin care acesta , cu diferite ocazii,a adus qsl-uri YO5 la intalnire cu GHA. GHA le-a adus la noi la club, noi le-am cartat, impachetat si expediat catre destinatari prin Nemo. Am expediat si cu alte ocazii prin Nemo si a functionat excelent. Daca FRR se va hotari sa foloseasca NEMOEXPRESS, ar fi o hotarare inteleapta, nimeni de la Nemo nu cred ca se va opune. Eu ma voi inscrie cat de curand la Nemo pentru expedieri internationale.
73 si un an bun !

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: YO3JX si QSL-uri

Mesajde yo3jx » Vin Ian 11, 2013 9:33 am

Exista o vorba din batrani, mai mult o gluma dar uneori foarte adevarata:
"NICIO FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA"
Am mai relatat ca dl. Capraru Vasile (Sile) YO3AAJ la cei aproape 81 ani (La multi ani!) de mult timp ridica corespondenta (de fapt kilogramele de QSL) de la posta externa si le cara la sediul FRR intrucat secretarul federal Dragulescu este in imposibilitate fizica de a o face, iar altii nu sunt agreati, din motive greu de descalcit. E foarte posibil ca Sile sa nu mai deserveasca mult timp cu voluntariatul sau, ideea e de a alacatui un colectiv de cel putin 10 oameni cu bunavointa, 7 "titulari" pentru districtele 2, 4, 5, 6, 7, 8 si 9 si trei "rezerve", un spatiu suficient si o urmarire prin intenet al intregului flux. Pentru moment imi place sa cred ca "dezghetarea" neincrederii FRR la serviciile Nemo incepe sa se intrevada. Trebuie insa spus ca FRR are o comisie centrala de diplome si QSL unde presedinte a fost ales dl. Mihai Malanca seful de la club Petrolul Ploiesti si acolo se poate decide cum sa se procedeze. Am observat ca de multe ori initiativele sunt criticate daca nu chiar respinse, hulite de unii pe motiv ca "cine e asta Dan-Liviu Voiculescu, YO3JX, de ce are intentia de a fi secretar general al FRR, de ce insista si nu se supara la "atacuri", cate si mai cate. "La noi" e ceva normal sa credem mai intai zvonuri rele inventate, ireale, iar dupa ce "taiem" capul candidatului ne pare rau, din fericire ne trece repede. Alternativa e sa nu functioneze normal FRR, de aici si votul covarsitor de NESATISFACATOR acordat conducerii FRR, stiti la ce ma refer. Chiar cei din MTS opineaza ca ar fi mai bine ca FRR sa se DESFIINTEZE, cei de acum fiind prea batrani si orgoliosi ca sa se mai poata salva ceva. Posibil peste timp, cativa ani, sa apara o noua generatie care sa reia organizarea de la ZERO. Asta ne dorim? O FI BINE domnule "interimar"? ca sa parafrazez pe cineva.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: YO3JX si QSL-uri

Mesajde YO6EX » Vin Ian 11, 2013 10:16 pm

În CA al FRR a existat şi există o opoziţie cel puţin ciudată, în privinţa funcţionării corecte a unui Biroul QSL. Fie el şi doar, pentru QSL-urile sosite din afara ţării.

Clasificările sportive, cu excepţia goniometriei şi telegrafiei sală, se fac pe baza confirmărilor QSL. Fără acestea nu pot exista clasificări sportive.

Privind (reaua) voinţa celor din CA-ul FRR, se poate trage concluzia, că tocmai ei pun piedică obţinerii de clasificări sportive de către radioamatori.
Practic, tocmai ei neagă scopul principal al existenţei acestei federaţii sportive pentru radioamatori.

Se pune întrebarea, atunci dece să mai existe o federaţie sportivă?
Cui foloseşte?

Cred că ANST-ul ar trebui informat privind această situaţie.

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: YO3JX si QSL-uri

Mesajde yo3cen » Vin Ian 11, 2013 11:17 pm

YO6EX scrie:În CA al FRR a existat şi există o opoziţie cel puţin ciudată, în privinţa funcţionării corecte a unui Biroul QSL. Fie el şi doar, pentru QSL-urile sosite din afara ţării.
Clasificările sportive, cu excepţia goniometriei şi telegrafiei sală, se fac pe baza confirmărilor QSL. Fără acestea nu pot exista clasificări sportive.
Privind (reaua) voinţa celor din CA-ul FRR, se poate trage concluzia, că tocmai ei pun piedică obţinerii de clasificări sportive de către radioamatori.
Practic, tocmai ei neagă scopul principal al existenţei acestei federaţii sportive pentru radioamatori.
Se pune întrebarea, atunci dece să mai existe o federaţie sportivă?
Cui foloseşte?
Cred că ANST-ul ar trebui informat privind această situaţie.


Domnule YO6EX,
Dvs. ati deschis un subiect despre QSL-uri incercand sa-l criticati pe Dan (3JX).
Dan a explicat pe topic/subiect cum este cu munca voluntara de cartare si expediere QSL-uri.

Nu inteleg de ce extrapolati discutia aiurea de pe tema stricta deschisa chiar de dvs. "3JX si QSL-uri".
Ce legatura au comentarile dvs. tip "CA", "FRR", "federatie sportiva", "clasificare sportiva"... etc, cu munca voluntarilor care carteaza QSL-uri :?:

Doriti sa creati impresia ca "3JX si QSL-uri" sunt de vina de orice se intampa in zona radioamatorilor YO?
Nu este mai normal sa deschideti un subiect/topic separat ?

Cu stima,
3CEN
==========
P.S.: Consider ca 3JX (Dan) a raspuns nedumeririlor domnului YO6EX, deci subiectul se poate inchide de catre administratorul forumului.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: YO3JX si QSL-uri

Mesajde YO6EX » Vin Ian 11, 2013 11:56 pm

@yo3cen

daca ai fi citit atent ai fi observat ca eu vin in sprijinul lui YO3JX.
Pentru-ca eu stiu cine pune betre in roate, spre deosebire de dta.

Iar politica pumnului in gura arata cam cum esti:
"subiectul se poate inchide de catre administratorul forumului".


Eu nu cred ca YO3JX are nevoie de avocat...

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: YO3JX si QSL-uri

Mesajde yo3hjv » Sâm Ian 12, 2013 3:01 pm

Am impresia ca unii muncesc in tacere si fac treaba sa mearga iar altii fie se fac ca plaoua fie fac ceva pe munca.
De un an si ceva maruntis, se face cartare si expediere QSL la YO3KSR prin Transfer QSL. Chiar nu inteleg care este aportul FRR si cum devine problema cu "voluntarii lui YO3JX".
Poate sa ne explice cineva? Ca aseara la YO3KSR ne innodam neuronii sa intelegem care e manevra! :lol:
Deci, de Transfer QSL se ocupa de un an YO3JX??? Ca nu a trecut pe la club! Sa stim, sa ne luam si noi o mica pauza!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: YO3JX si QSL-uri

Mesajde yo3gh » Sâm Ian 12, 2013 5:42 pm

Buna Adi . Eu am inteles pana acum din post-uri urmatoarele :

- FRR nu a folosit Nemo si nu a colaborat cu 3ksr. De ce ar face-o daca 3ksr nu este in FRR si nu are nicio legatura cu radiocluburile federatiei ? Vrea sa aibe propriul serviciu qsl , daca se poate tot prin Nemo daca e free si e pentru toti prin bunavointa patronului Nemo.

- 3jx-ul incearca sa sensibilizeze FRR si comunitatea sa revigoreze serviciul qsl al FRR , deci ptr qsl care ajung pe adresa / cutia federatiei . Bravo lui , probabil ca daca ajunge SG o sa mai aibe si alte initiative , poate si o apropiere FRR si de alte societati / cluburi de radioamatori neafiliati la FRR. Eu il sustin , sigur ca daca o sa fie SG , insa nu am cum sa votez nefiind in FRR , fiind profesionist in electronica / management o sa faca destule .

- daca sunt in paralel 2 servicii , unul al vostru ptr un grup mic si altul al FRR ptr toti radioamatorii din tara , sa ii zica QSL Delivery sa nu se confunde cu al vostru :) e rau ? De ce sa fie ca in comunism monopol ? Acum cu 4 operatori GSM nu e mai bine :) :) ?? Alegi cu cine vrei sa colaborezi , vezi cu cine " rezonezi " :)... Daca este acelasi transportator poata sa fie utilizat de oricine , probabil si individual daca mergem nu o sa fim refuzati :). Nici eu nu stiam f multe despre Transfer qsl , am vorbit acum cateva zile la telefon cu Vlad de el si apoi am citit cateva detalii dar nu sunt prea clare pe site , sau merg direct la Nemo sa aflu conditiile si sediile .

-inteleg ca este o initiativa acum si ptr FRR , a lui 3jx si se cauta voluntari , e un inceput . D-ne ajuta .. Deci se doreste folosirea Nemo si de catre federatie ptr distributie qsl-uri care ajung la federatie , catre districte si cluburile FRR. Poate iese .... daca este sustinuta , daca nu , iarasi fiecare se descurca iar cum poate :)
Am inteles bine ?

Seara deosebita tuturor ...
Ultima oară modificat Sâm Ian 12, 2013 6:40 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: YO3JX si QSL-uri

Mesajde yo3hjv » Sâm Ian 12, 2013 6:29 pm

Dane, nu era vorba de monopol, nu era vorba de "paralel" si ce s-a facut la KSR nu era destinat "unor grupuri mici".
E o chestie de finete, nu stiu daca ai inteles-o.
E vorba de punere la punct a unor proceduri, de achizitia unor materiale si de o activitate de voluntariat care deja era adresata comunitatii TUTUROR radioamatorilor.
Problema cu expeditia la extern s-a facut si se face pentru cei care cotizeaza pentru ca, din acele cotizatii se acopera CHELTUIALA cu timbrele. Nu salarii si nici "mici atentii" pentru "voluntari" cum am auzit la Dan, YO3JX.
Singura problema de care sufera serviciul de qsl infiintat de SRR este ca imprimatele adresate "Birou YO" nu se vor introduse in circuitul deja existent.
Infiintarea acestui serviciu a demarat pentru ca FRR avea sun serviciu care lipsea cu desavarsire. Erau niste activitati disparate si care au starnit nemultumire.
Ei bine, peste acest sistem functional, vine cineva si incepe sa se bata cu pumnii in piept despre cum a facut ce a facut si alte alea. Ma rog, poate ne spune cat au costat macar cutiile instalate la NEMO :P daca tot face si drege.
Mai bine s-ar concentra domnul care vorbeste mult pe cum sa convinga FRR sa introduca QSL-urile care vin in sistem decat sa reinventeze voluntariatul contra cost!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: YO3JX si QSL-uri

Mesajde yo5ld » Sâm Ian 12, 2013 6:42 pm

Bună seara!

Teoretic FRR trebuie să trimită QSL-urile la cluburile/asociațiile județene, nu? Aici nu cred ca trebuie voluntari, căci deja sunt. Teoretic în unele locuri plătiți.
Dacă nu și nu, atunci sper ca FRR și YO3JX "să coboare" la nivelul unde este serviciul "Transfer QSL" și să colaboreze cu ei. Nu cred că KSR sau NEMO nu ar fi de acord. Ei vor o reprezentare a activității ham-radio română cât mai bună în străinătate, adică Birou QSL funcțional. FRR are doar de dat sacul cu QSL la KSR și eventual ajutat la cartarea lor. Că în rest Nemo rezolvă totul gratuit. Nimeni nu a zis că ei vor un cerc restrâns, dimpotrivă se pare ca ei luptă să primească "sacul" de la federație. Așa da!
FRR a scăpat de o povară deja, de trimisul QSL-urilor în străinătate.. Românii au văzut că nu merge și s-au descurcat altfel: ba biroul din YO2, ba YO8, ba YO3KSR..
73,
Dani

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: YO3JX si QSL-uri

Mesajde yo3gh » Sâm Ian 12, 2013 6:50 pm

Ok abia acum am inteles , cu scuze , inginerii pricep mai greu ... :) deci nu trebuie sa se faca nimic nou sau in paralel cu acelasi Nemo , ... , se propune sa se faca actiunea de distribuire a qsl-urilor FRR prin radioclubul YO3KSR, o solutie ... Bafta !
Numai bine ....


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator