Seriozitate qsl manager???

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
yo2lhd
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:43 pm
Contact:

Seriozitate qsl manager???

Mesajde yo2lhd » Vin Oct 29, 2010 8:51 pm

Am o intrebare: in 2010 a reusit cineva sa primeasca QSL de la 5B4AIF, ce are manager pe EB7DX???
Am trimis deja 2 plicuri cu verzisorii in directia lui, l-am bombardat si cu mailuri, rezultat 0!
Plicurile nu au fost sparte la posta, am trimis mai multe in acea expeditie si 90% au venit confirmarile.
Pare c-am neserios spaniolul!!!
73 si s-auzim numai de bine!

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Seriozitate qsl manager???

Mesajde yo5ld » Vin Oct 29, 2010 11:55 pm

Eu am avut o intamplare ciudata cu acest "manager"
Am citit ca fratele lui colectioneaza timbre, si i-am oferit pe mail un numar mare de timbre vechi. Asa zis, asa si facut, ziua urmatoare la posta, si i-am trimis QSL-ul. peste aprox 3 saptamani ii scriu un mail daca a primit sau nu QSL-urile. A zis ca da si ca "vinerea trecuta" mi-a expediat qsl-urile. Peste aproximativ vreo 2 saptamani primesc plicul. Eu il primesc intr-o joi, dar plicul era stampilat in Spania in ziua de marti, deci cu 1 saptamana dupa ce a zis ca "l-am trimis"
iti doresc mult noroc, 5B4 in 2m e rar, merita QSL-ul.
73''
Dani
YO5PLD

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Seriozitate qsl manager???

Mesajde YO6EX » Sâm Oct 30, 2010 8:10 am

Individul EB7DX nu prezintă încredere.
Am trimis o singură dată un plic SASE la el şi mi-a răspuns după 14 luni, doar după ce l-am bombardat cu mailuri, inclusiv pe saitul URE...
Tot acest individ EB7DX este QSL manager pentru 8Q7CE alt individ neserios adică YO8TLC...
Sunt curios daca vre-un YO care a lucrat cu 8Q7CE a primit QSL.

YO8TLC promitea cu gura plină QSL-uri de la expediţiile lui de pe insula Inelul de Piatră.
N-am vazut nimic pînă acum...

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Seriozitate qsl manager???

Mesajde YO4BKM » Dum Oct 31, 2010 8:12 am

Din moment ce suntem organizati in asociatii subordonate diverselor autoritati nationale si internationale, la care platim pentru a beneficia inclusiv de apararea drepturilor noastre in raport cu astfel de intamplari, aceste cazuri ar trebui mediatizate rapid si sa constitue subiectul unui demers de genul "toti pentru unul" care sa determine autoritatile competente sa aplice sanctiuni. Desigur, numai daca indisciplinatul este si el membru al unei asociatii pastorite de autoritatile de la care cerem rezolvarea problemei, daca nu, pune-i sare pe coada. Trebuie luata in considerare o inasprire a sanctiunilor discipinare, imi amintesc ca pe vremuri puteai fi chiar suspendat pe durata limiatata daca nu trimiteai un contest-log iar acum libertatea prea a devenit libertinaj. 73 de YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Seriozitate qsl manager???

Mesajde yo8rqp » Dum Oct 31, 2010 7:37 pm

Pt Vasile,YO6EX:stiu ca Cezar,YO8TLC,este din nou plecat in afara.Dupa cum il cunosc stiu ca se tine de cuvant si nu arunca vorbe in vant.Pe plan local,in YO8,este foarte activ si activitatea sa in slujba radioamatorismului este net superioara,ca prestatie,fata de multi dintre noi,cei de aici,din Suceava.Inainte de a-l "eticheta" pe acest forum era mai bine daca ati fi discutat cu cei de la YO8KGA care sunt in masura sa va dea mai multe info vis-a-vis de domnia sa.Cu onor,Dani,Falticeni.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Seriozitate qsl manager???

Mesajde YO6EX » Dum Oct 31, 2010 9:52 pm

YO8RQP:
Nu am nevoie să discut cu nimeni.
Am discutat direct cu YO8TLC.
De la promisiune au trecut vre-o 4 ani.
Sunt lămurit.
A fost prima lui expediţie pe Insula Inelul de Piatră.
Atunci aveam nevoie de QSL. Acum nu.

Iar alegerea lui EB7DX ca QSL-manager spune multe.

yo2lhd
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:43 pm
Contact:

Re: Seriozitate qsl manager???

Mesajde yo2lhd » Mie Feb 02, 2011 10:41 pm

Revin cu noutati!!!
Dupa inca o runda de mailuri si inca 3$ cheltuiti(total 5$) , din 21 Decembrie 2010 sint fericitul posesor al unui QSL de la 5B4AIF-144 si 50MHz, pe care scrie indicativul meu! Ufff!Ce greu a fost!
Scump, dar merita, pentru sufletul meu!
73 si s-auzim numai de bine!
P.S. Azi am primit confirmare ER in 50 Mhz!


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori