QSL

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde yo3hjv » Dum Oct 16, 2016 7:47 pm

Pai, radioclubul este una si FRR este alta... Adica, sunt "pravalii" separate. Am trecut si eu pe acolo si am avut impresia ca sediul din Popa Tatu e nitel abandonat...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: QSL

Mesajde yo3gfh » Dum Oct 16, 2016 8:04 pm

O fi separate, nu zic, da' (pe vremea aia) QSL-urile erau aduse la radioclubul municipal dupa ce se ridicau de la casuta postala a federatiei. Nu stiu cum se mai procedeaza azi.

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO5AVN » Dum Oct 16, 2016 8:34 pm

Da - fluxul normal, este - si asa fost multa vreme (cata vreme ca frr era CA FRR) - biroul central de QSL de pe langa FRR (cu radioclubul central - daca o mai fi asa ceva) - unde se prelua de la posta, se cartatpe districte si pe mun. Buc. si se expedia (sau se ducea personal cu ocazia venirii unor delegate in Buc.). In fiecare district a fost cate un club judetean care se ocupa de cartare pe judete si transmitere. Acelasi flux si pe linia expedieri.
Ulterior acest sistem bidirectional, care functiona perfect, a fost distrus -in primul rand datorita neglijentei celor angajati pentru "indrumare si control" atat la nivel central cat si la nivel de districte/judete.
Da - sediul radiclubului municipal este in paragina, nefunctional. Are angajat cu norma intreaga care numai de "indrumare si control" NU se ocupa. Poate sa nu se achite de obligatiile elementare (pentru care ia salariu si va lua si pensie) pentru ca sefii lui atat de la Clubul sportive Municipal Buc. de care apartine, dar si cei de la frr PERMIT ACEST LUCRU! Se pare ca este adevarat ca "cum e turcu e si pistolu".
Pe de alta parte se pare ca nu numai la radioamatorism este asa - boala chiulului si a neperformantei celor salariati la "sport" este mult mai grava = dovada: rezultatele CATASTROFICE de la Rio!
S-a dovedit ca politizarea excesiva a "sportului", numirile/alegerile (dirijate/manipulate) de presedinti si secretari generali + instructori de specialitate la federatii de persoane FARA DARUIRE, fara professionalism si fara experienta + o lege a sportului care NU are in plin plan interesul national a dus la aceasta situatie!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO3JW » Lun Oct 17, 2016 2:19 am

Se pare ca subiectul este interesant.
Indraznesc sa spun ca "babele" aveau memorie buna!
Apoi distribuirea QSL sosite se face conform http://www.hamradio.ro/comisii/qsl-diplome-si-clasificari-sportive/harta-qsl de vreo 2 ani !Poate unele indicative s-au mai schimbat, dar schema a ramas.
Trimiterea QSL in strainatate a fost descentralizata de pe vremea lui YO3JP!
Restul e doar ca sa ne prezentam doleantele si alte nazdravanii. Daca ar fi campanie electorala pentru ceva alegeri, poate ar fi de inteles. Dar prinzand din zbor o idee, o dezvoltam, pentru ce?
Se tot da vina pe FRR ca nu face.
Poate venii FRR, de exemplu, la clubul din care faci parte, tu Joska, si sa iti dea dispozitii. Nu cred!
La fel, CSTA Bucuresti are un director si care il are in subordine pe seful de la sectia de radioamatorism. Acesta din urma raspunde in fata lui, nu al FRR. Daca ii aduce rezultate totul este OK!
La fel si in multe alte parti !
Dar probabil ca este mai usor sa dai in FRR, decat in propriul club.
Da mai bine.
Uite ce viguros si plin de sange o are el! Ce comentarii are! Si in rest nimic....
Hai cu "tzutzeri" ca suna exotic! Si.... ceva concret?

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: QSL

Mesajde yo3gfh » Lun Oct 17, 2016 7:49 am

YO3JW scrie:Stii ca sunt statii care nici nu-si iau QSL de la club? Oare si ei se plang!


Intrebarea ramane: in YO3, unde pot verifica daca au venit QSL-uri prin buro? Nu ma intereseaza sa tin partea cuiva, dar din schema nu reiese unde ajung cele din YO3.

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO5AVN » Lun Oct 17, 2016 9:17 am

Schema din linkul dat nu doresc sa o comentez. Are o serie de vicii /trasee suplimentare care o fac greu functionabila. Problema cea mai mare este ca NU se specifica:
- la nivel central - cine ridica corespondenta/pachetele, cine le carteaza pe directiile principale si IN CAT TIMP le expediaza spre directiile respective! Adica RESPONSABILITATE/SERIOZITATE.

Pe de alta parte, este clar ca nici macar in Bucuresti - local- NU functioneaza treaba, atata vreme cat radioclubul municipal NU este functional - asa cum specifica YO3GJH!

Da, asa este, administrativ seful de la radioclubul municipal precum si cei de la judete sunt subordonati ADMINISTRATIV unor cluburi sportive locale. CUm ramane cu rolul de coordonare si indrumare a frr??????

Ref. Bucuresti - radioclubul municipal face parte din CS al Mun. Bucuresti - foarte frumos, dar asa cum reiese din postari, din cauza actualului salariat (cu norma intreaga) NU functioneaza! - nici macar la cap. prezenta, pentru preluarea QSL-urilor! Poti indica vre-un concurs organizat de frr in ultimii 10 ani la care radioclubul municipal YO3 a scos in competitie concurenti cu performanta - la nivelul potentialului uman (nr. de autorizati) existenti in capitala?????? Poate - foarte slab/anemic participarea YO3 - si asta fara nici o contributie organizatorica si/sau logistica a salariatului preslavit de tine!

La ce ne putem astepta????? Conform stirilor din media, dupa rezultatele catastrofice de la Rio, presedintelui Comitetului Olimpic Roman I s-a facut de duca si........ urmeaza sa fie numit director la CS mun. Buc. !!!!!! BRAVOS!

Si atunci ce sa ne miram, ca in urma actiunilor de indrumare si control sustinute (HI) a ca frr, nici macar in YO3 radioamatorii nu au sprijin logistic in desfasurarea activitatii lor - nici macar in ceea ce priveste stabilirea/afisarea/RESPECTAREA unui program in care se pot VEDEA cu salariatul trantor al CS al Mun. Buc. si macar QSL-urile sa le ridice!!!!!
Concluzie: "schema NU functioneaza" nici in ceea ce priveste QSL-urile - dar nici in rest ("indrumare si control"). Si asta, in primul rand, datorita incompetentei presedintelui, vicepresedintilor si MAI ALES a SALARIATILOR "sportului" (cu foarte mici exceptii - care intaresc regula) atat la nivel central cat si in teritoriu.

NU UITATI - pestele de la cap se inpute!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: QSL

Mesajde yo3gh » Lun Oct 17, 2016 9:30 am

Asa e cum zice yo5avn , dupa ce Vasile a facut SK :( nu mai este aceeasi preocupare ptr QSL-uri, spus elegant. Desi formele moderne e-Qsl sau altele au intrat puternic , colectionarii cauta inca "hartia". In Popa Tatu am pierdut sute de QSL-uri :(..... In YO3 parca intr-un timp yo3ccc se mai preocupa, daca nu ma insel ...eu am incercat via Nemo sa vad ce si cum, insa a fost un fiasco total, corespondenta cu ei a fost greu inteligibila ( nu stiau de nici un transport ptr radioamatori! ) si nu am reusit nimic! Acum folosesc Posta Romana f bine ( nu am cantitati mari ) si adresa home, ptr cele exotice , restul via eQSL.
Numai bine,
Dan

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO9FNP » Lun Oct 17, 2016 9:57 am

In data de 12.04.2016 am solicitat prin sistemul OQRS cardul QSL pentru expeditia VK0EK si acesta a venit in data de 14.06.2016.
Referitor la calitatea serviciilor Postei Romane, sunt de parere ca serviciile de care beneficiem sunt strict legate de constiinciozitatea lucratorilor postali locali. Personal, de cca 4 ani primesc toata corespondenta (atat cea legata de radio, cat si cea legata de afaceri) la un oficiu postal de la tara (comuna Daia, judetul Giurgiu), unde postarita este foarte constiincioasa si nu s-a intamplat sa mi se piarda vreun plic... O data pe saptamana trec pe la sediul postei si toata corespondenta mea este pusa deoparte.
In legatura cu QSL-urile primite prin birou, responsabilul pe districtul 9 - Mihai YO9BPX isi face bine treaba, eu primesc prin Nemo Express, in mod frecvent (la 2-3 saptamani) QSL-urile venite prin birou atat pentru mine cat si pentru indicativele pe care le manageriez (inclusiv cele ale ARR!) ...
73,
Dan YO9FNP / YR9F

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO3JW » Lun Oct 17, 2016 10:56 am

Sa speram ca e de bine!
Observ cateva reactii dupa ultima postare
1. YO5AVN
Clubul din Bucuresti nu este CS al Mun. Buc ci CSTA Bucuresti
Daca nici denumirea corecta nu o stii, apoi ce alte comentarii sa zic!
Dar tot ii da inainte cu pestele de la cap se impute... dar de la coada se curata!
Acest onorabil Domn a obtinut in decursul anilor rezultate ca sportiv, ca urmare este Maestru al Sportului la Radioamatorism. Nu la pacanele. Acum are numai reprosuri la adresa sportivilor din FRR. Poate ar trebui sa i se retraga titlul! Doar ca nu se poate!
In rest clasica reprezentatie a lui...
2. YO3GH
Sa sti ca nici eu nu am mai trecut pe la Popa Tatu, la club. Dar stiu ca acum au o zi de activitate si sambata (09-13).
Via Nemo, din cat mai tin minte este o intelegere intre FRR si ei. Nu persoane fizice. Imi pare rau.
Pentru intern, la Posta Romana, mai exista tariful de imprimate. La extern, adio....
3. YO9FNP
Un raspuns care este realist!
Remarc faptul ca exista o buna intelegere in ceea ce priveste distribuirea QSL in YO.
4. Pentru cei care au probleme cu primirea QSL prin distribuirea prin cluburi afiliate la FRR.
Intrebari:
Stiti de unde, pe plan local, se pot ridica QSL Dvs.?
Cand ati fost sa ridicati ultima data QSL Dvs.?
Aveti alta solutie pentru a primi QSL Dvs.?

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: QSL

Mesajde yo3gh » Lun Oct 17, 2016 12:05 pm

De acord cu Dan , orice serviciu depinde de "calitatea" oamenilor .
E tarziu Pit, acum sunt membru la Palatul Copiilor :) , nu mai trec prin Popa Tatu , am incercat , am vrut :) dar a fost mult mai amabil si mai rapid YO3GOD :):), deci calitatea oamenilor :)
Cu Nemo m-am lamurit , nu au treaba cu persoanele fizice ref radioamatorism. Posta Romana ptr extern , pa ! asa e ...:(
Numai bine


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori