QSL

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO6EX » Lun Oct 17, 2016 12:29 pm

YO3JW scrie:Remarc faptul ca exista o buna intelegere in ceea ce priveste distribuirea QSL in YO.


Daaa... o "buna intelegere" desigur... :o :o :o
La Sibiu QSL-urile ajung astfel:
1 - De la FRR la Brasov la YO6MP, nu stiu pe ce cale, unde stau pana:
2 - Prin bunavointa lui YO6XK daca are drum la Brasov, o data pe an (sau de dopua ori) si le duce la Sibiu.
3 - De la Sibiu la Medias, atunci cand acelas YO6XK are drum pe aici...

Un birou QSL de top European , ce mai... :mrgreen:
.

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO9FNP » Lun Oct 17, 2016 6:50 pm

YO6EX scrie:
YO3JW scrie:Remarc faptul ca exista o buna intelegere in ceea ce priveste distribuirea QSL in YO.


Daaa... o "buna intelegere" desigur... :o :o :o
La Sibiu QSL-urile ajung astfel:
1 - De la FRR la Brasov la YO6MP, nu stiu pe ce cale, unde stau pana:
2 - Prin bunavointa lui YO6XK daca are drum la Brasov, o data pe an (sau de dopua ori) si le duce la Sibiu.
3 - De la Sibiu la Medias, atunci cand acelas YO6XK are drum pe aici...

Un birou QSL de top European , ce mai... :mrgreen:
.


Cred ca nu ma poate banui nimeni ca as fi vreun mare fan al FRR-ului, dar cine sa va aduca QSL-urile acasa si cine sa suporte costurile? Ati incercat sa luati legatura cu YO6MP, sa ii trimiteti niste plicuri autoadresate si timbrate si sa il rugati ca din cand in cand sa va trimita direct QSL-urile?
In general munca de sortare a QSL este facuta de voluntari, este nepotrivit sa le reprosam ceva fara ca la randul nostru sa contribuim cu ceva la functionarea sistemului: cu munca voluntara sau eventual cu ceva bani (pentru acoperirea costurilor postale). Daca numai asteptam "sa se faca"... nu ajungem nicaieri.
73,
Dan YO9FNP / YR9F

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO5AVN » Lun Oct 17, 2016 8:10 pm

Vad ca lui Pit ii place sa bata campii .. pe langa!
Da asa este - 1978 = pe baza rezultatelor obtinute de mine in traffic diurn = am reslizat conditiile atat in US cat si in UUS pentru maestru al sportului. Pe vremea aceea a fost un FRR.
Se pare ca si minte dl. 3jw - eu NU am avut si nu am nici un repros la activitatea adevaratilor radioamatori sportivisau hobbysti! Am ce am cu impostorii care nu sunt nici adevarati radioamatori nici sportivi! Cam mulkti dintre ei s-au adunat in ca frr. Da atunci a fost FRR acum este un fas frr - pe care din diverse motive 3jw I-I "tine in brate".
Desi recunoaste ca pe la "Popa Tatu" nu a mai trecut de mult (probabil nu asteapta QSL-uri, nu are de platit cotizatie etc.)-tot nu ne lamureste exact care este programul acestui "club Municipal" - "de capitala" - de ce salariatul cu norma intreaga NU poate fi gasit niciodata la program! Sa nu mai vorbim de aducerea de la frr a unor eventuale QSL-uri sosite pentru hami bucuresteni!
Este un salariat platit cu norma intreaga - ce face concret pentru asta???? Poate ne spune dl. Pit daca tot I-l tine in brate!
Da- asta este problema mare a radioamtorismului actual - posturile putine care au mai ramas , salariatii bugetari angajati, NU fac treaba pentru care sunt acolo! (cu unele exceptii - demne de laudat) -atat la nivel frr cat si la judete.
Unde mai avem "sefi de club jedetean" de talia celor care au fost in anii '70-'80 la Suceava, Cluj, Timisoara, Bacau, Oradea, Constanta, Brasov, etc. (tin minte Dl. Ionica Pop venea lunar la IPRS dupa componente pentru radioamatorii bihoreni). Au fost oameni devotati radioamatorismului. Acum mai avem doar cativa - putem sa-i numaram pe degetele unei singure maini!
NU - nu banii sunt problema la primirea/distribuirea / adunarea si expedierea QSL-urilor. Pur si simplu ORGANIZARE - putina munca pentru taietorii de frunze la caini! (angajatii "sportului"). Tot ce soseste de afara trebuie cartat - transportul in tara(in sistem centarlizat) face NEMO expres (GRATUIT!!!). Poate rezolva si trimiterile din teritoriu spre Bucuresti - dar UNDE? la cine??
AM mai sugerat in AG - ca presedintele FRR si secretarul general, cu sprijinul "sportului" sa solicite o sponzorizare de la Posta Romana - respective expedierea gratis a pachetelor cu QSL din RO catre toata lumea. NU cred ca ar fi fost refuzati! - coastl ar fi fost sub 0,01% din cifra de afaceri a Postei Romane.
NU s-a cerut! De ce???? - pentru ca asta ar presupune ca cineva la FRR sa faca pachetele, sa le duca la posta - adica sa mai si munceasca putin! E greu! NU se poate!
Asta e domnilor - cand e vorba de functii si de posturi cu leafa se vrea - cand e vorba de munca, de rozolvat concret ceva......... ca la "Popa Tatu" (Radioclubul Municipal al CAPITALEI!!!!).

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO6EX » Lun Oct 17, 2016 9:41 pm

@ YO9FNP:

Eu nu l-am acuzat pe YO6MP, de nimic.
Si nu este vorba de cati-va lei.
Am aratat doar sistemul, prost organizat si prost gestionat de catre salariatii FRR, care sunt platiti de la buget, adica din taxele si impozitele noastre.
In conditiile in care firma NEMO s-a oferit sa transporte gratuit QSL-urile spre toate judetele.

Vad aici pe forum nemultumiri in ce priveste activitatea de US, de UUS, de QSL, atunci ce fac cei care iau salariu la FRR ?

P.S. YO6MP este in judetul Brasov.
De ce sa-l oblig pe el sa faca munca voluntara in plus, cand exista oameni platiti la FRR ?
.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO6EX » Mie Oct 19, 2016 1:22 pm

Iata ce e-mail am primit:

[ No Subject ]
Monday, October 17, 2016 10:07 PM Mark as Unread
-Marius Mitrut- -frr@hamradio.ro-To- yo6ex2@yahoo.com


Buna seara.
Dl.GIURGIU VASILE
As dori sa va adresez o intrebare de bun simt.
Cati angajati are FRR ???
O seara placuta.
Mitrut Marius

Federația Romana de Radioamatorism ( Romanian Federation of Amateur Radio )
Str.Nicolae Filipescu,Nr.53-55
Bucuresti - Romania -EUROPA
Tel./Fax:+40213155575
http://www.hamradio.ro
E-mai:frr@hamradio.ro


Raspunsul meu:

NU nu stiu.
Nu stiu pentru-ca pe saitul hamradio.ro al FRR nu este nici o informatie privind numarul de salariati.


Stie cineva sa raspunda la intrebarea d-lui Mitrut?

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO4BKM » Mie Oct 19, 2016 1:42 pm

Eu cred că se poate răspunde în conformitate cu statutul FRR aflat și la http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=18
CAP. XV PERSONALUL SALARIAT AL FEDERATIEI
Art.93 Componenţa personalului salariat al federaţiei este aprobată de Consiliul Director si poate cuprinde în funcţie de volumul de muncă şi disponibilităţile financiare urmatoarele functii:
Presedinte.
Secretar general
Secretar federal.
Antrenor federal.
Contabil
Instructori.
Casier.
Secretar-dactilograf.
Operatori-calculator.
Magazionier
Federatia poate utiliza pe bazå de contract civil si serviciile altor persoane (jurist, etc).

Apare în lista de mai sus o categorie definită la plural, cea de Instructori, dar care este de multi ani un mister. Din ultimile informații pe care le dețin chiar de la niște cluburi (dar vechi de cca un deceniu), mai existau cluburi cu personal plătit (instructori) de la FRR.
Așa că întrebarea trebuie să aibe sensul invers, Consiliul Director nu face cunoscut (din bun simț), măcar în cadrul intern al prominenților săi, ce anume a aprobat? Și se mai vede că din listă lipsește funcția de cartator. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO5BFJ » Mie Oct 19, 2016 4:36 pm

Cred ca de mult mai bun simt ar fi fost un raspuns de genul:" FRR are 3... angajati ( secretar general, contabil si ....), iar in fisele posturilor lor nu e prevazuta cartarea si expedierea QSL-urilor, ca sa stim si noi cei nesimtitori.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde yo5ajr » Mie Oct 19, 2016 4:49 pm

In sfarsit s-a rezolvat misterul prin "confesiunea" lui Sica. Acum inteleg ca SG al FRR de ce nu raspunde (cel putin pentru mine) la solicitari de informatii, cati MS al Sprtului are FRR, cati membri de onoare si altele, Si eu - prostul am crezut ca nu raspunde la "maidanezi", incolo - duce crucea asta grea, hotarat, cu dintii stransi si singur, ignorat si lasat singur de alesii din CA al FRR, de comisii de Presedintele, de Vicepresedinti....vai. Nini, YO3CCC pe vremuri a mai cartat QSL - urile in mod voluntar dar in ultima vreme parca nici el nu mai are timp. (sau alt motiv? Nu stiu) Acum inteleg ca uneori doar YO8WW mai ajuta cand de ex. trebuia trimis informatia la IARU ca concursul "Cupa Moldovei" se tine in 2-3 Iulie ac. Lista oficiala a angajatilor postat de Tavi pare ceva frumos dar cred ca "raii aia" din MTS vor sa duca toata greutatea FRR doar un om. Imi cer scuze public draga Marius ca p,ici colo am fost cam acidos. De acum inainte nu se va mai intampla pentru ca in sfarsit a iesit la iveala adevarul gol golut. Sanatate - 73 de Miki

YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO3ITI » Mie Oct 19, 2016 5:12 pm

n/t
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2016 9:45 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: QSL

Mesajde YO5AVN » Mie Oct 19, 2016 8:17 pm

... in toata lumea , pentru foarte nulti putin initiate in domeniu, radioamatorismul se asocieaza cu notiunea de QSL - gest de noblete dupa terminarea legaturii. Si asta de cand e radioamatorism pe lume.
La frr-ica noastra cartarea QSL-urilor sosite de pe tot mapamondu "nu este prevazut in fisa postului"! Bravos!
Si totusi:
- cine face fisele posturilor pentru salariatii "sportului" radio?? - sa stim cine e de tras de ureche pentru aceasta neprevedere !
- salariatii - cei putini care sunt - au un program de norma intreaga sau fractie dupa caz - daca fiecare salariat ZILNIC ar carta numai 30 minute - problema QSL-urilor ar fi rezolvata! - pentru ca in rest alta activitate si asa nu prea au - cel putin nu se vede!
- cine trebuie sa se ocupe de verificarea prezentei la service si a muncii desfasurate de acesti salariati????


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator