eQSL-uri pentru obtinerea de diplome

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: eQSL-uri pentru obtinerea de diplome

Mesajde yo8rqp » Dum Iul 04, 2010 5:11 pm

Nea Sica matale ai trait vremuri cand birourile de QSL mergeau brici...Acum lucrurile s-au schimbat.Ca vrem,ca nu vrem,eQSL-ul reprezinta cea mai la indemana modalitate de confirmare a unei legaturi.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: eQSL-uri pentru obtinerea de diplome

Mesajde YO6EX » Dum Iul 04, 2010 6:15 pm

@ YO8RQP

România este singura ţară din UE care nu are un birou naţional QSL pentru expediţii.
Că nu merge, (nu brici - nici măcar melc) putem mulţumi tovarăsului preşedinte :evil: al FRR - YO7FT, pe care-l doare-n cot de doleanţele radioamatorilor.

Dar nici radioamatorii YO nu dau dovadă de cine ştie ce interes pentru înfiinţarea unui birou,
care poate funcţiona foarte bine înafara FRR. :roll:

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: eQSL-uri pentru obtinerea de diplome

Mesajde yo8rqp » Dum Iul 04, 2010 9:12 pm

In privinta unui birou independent de FRR ,sunt perfect de acord cu dvs.Ideea pare facila,dar,din pacate,nu exista vointa suficienta chiar din partea celor ce ar fi beneficiarii acestei initiative.Tocmai de aceea,revin cu ideea ca, in aceste conditii,eQSL-ul este cea mai la indemana metoda a tanarului radioham YO de a-si confirma legaturile.

YO7NE
Mesaje: 22
Membru din: Vin Iun 18, 2010 11:56 pm
Contact:

Re: eQSL-uri pentru obtinerea de diplome

Mesajde YO7NE » Lun Iul 05, 2010 11:14 am

QSL cards printing, filling out, sorting and sending! http://www.globalqsl.com/

73 Gigi

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: eQSL-uri pentru obtinerea de diplome

Mesajde YO6EX » Lun Iul 05, 2010 5:34 pm

@ YO7NE:
TKS. Ne arunci aşa de sus o adresă... 8-)
Spunene şi nouă mai multe...
De cînd foloseşti, cît costă?... :cry: etc...

Veteran
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 20, 2010 2:35 pm
Contact:

Re: eQSL-uri pentru obtinerea de diplome

Mesajde Veteran » Lun Iul 05, 2010 7:35 pm

Hai ca e ... tare !!! :lol:



yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: eQSL-uri pentru obtinerea de diplome

Mesajde yo2lsp » Mar Iul 06, 2010 12:50 am

E-QSL -ul e bun, LOTW-ul e bun, cartonul e bun, si lacatele sunt pentru oameni cinstiti nu pentru hoti. La fel de bine se poate intra in YO DX si cu "ajutorul" unei imprimante bune si putina fantezie. Depinde ce doreste fiecare.... Cine vrea sa-si fure singur caciula, n-are decat....

In privinta biroului national QSL e un tam tam pentru nimik. Ele exista la nivel local mai peste tot (cel putin in YO2 fiecare judet are).

La noi la ultima expeditie s-au trimis 7,6 KG. Si nu e atata bataie de cap cat crede lumea, atata timp cat expeditorii respecta niste reguli . http://www.yo2kqt.ro/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=70

73!
YO2LSP, Emi.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: eQSL-uri pentru obtinerea de diplome

Mesajde YO6EX » Mar Iul 06, 2010 1:26 pm

"@YO2LSP:
Dacă vei citi mai atent postările mele anterioare, vei vedea că nu îndemn pe nimeni să nu utilizeze e-qsl.
Am spus doar ce părere am eu despre acest "serviciu"...
(Pe mine m-a înscris cineva, fără să-mi ceara acordul, în urmă cu mulţi ani).
Cam bănuiesc eu despre cine este vorba...

Din punctul meu de vedere un e-qsl este egal cu sexul virtual... hi

Referitor la vorbele "tam tam pentru nimik"
iti aduc aminte de proverbul românesc: "sătulul nu crede flămîndului".
Sau: "dacă eu mi-am văzut sacii în căruţă, ceilalţi pot muri, mie nu-mi pasă".

Existenţa în 8-9 judeţe a unor radiocluburi care expediază QSL-urile membrilor lor,
nu scuză inexistenţa unuia naţional.
Expediţiile la nivel naţional se fac en-gros, şi costă mai puţin decît făcute individual.

Eu nu am nevoie de un birou de expediere, pentru-ca QSL-urile pe care le-aşi aştepta, vin direct, cu procedura de rigoare. Am şi posibilităţi materiale să trimit QSL-urile direct la birourile naţionale din străinătate. Deci nu vorbesc pentru mine.

Dar există o mulţime de radioamatori, care nu au acces la expediere de QSL-uri, în special din cauza costurilor.


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori