Birou QSL in YO

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Birou QSL in YO

Mesajde YO5BFJ » Sâm Sep 24, 2011 11:26 pm

Cam alambIcata propunerea de a crea un birou QSL. De ce trebuie sa faca altcineva decat NOI. Stie cineva cum functioneaza , a incercat cineva?. Dumneata YO5OSF ai incercat ?
Eu cred ca TREBUIE SA NE UNIM TOTI SA IL FACEM, asta cred ca este ideea dupa care trebuie sa ne ghidam si sa discutam. Noi facem la Alba pentru noi si merge expeditia foarte bine, receptia este prin FRR, dar se poate schimba si receptia daca NOI TOTI vrem cu adevarat. Discutiile tehnice cred ca sunt binevenite pe acest forum, pentru a informa pe cei doritori, ce ii asteapta daca vor un QSL bureau national.
Adica conditii , costuri , drepturi , obligatii, etc.
Merge si chestia aia cu "Primaru", dar tot unul( sau mai multi ) dintre noi trebuie sa il faca sa AUDA , nu vine nimeni din afara sa ii spuna ce "frumosi si destepti " suntem ca sa ne dea ceva ( bani de expeditie, tiparit QSL-uri, etc. )
In aceasta privinta , parerea mea sincera este ca nu trebuie sa ne mai plangem atat ci sa actionam. Aici nu functioneaza chestia aia cu "copilul care nu plange...............!!!
Daca doriti va pot sta la dispozitie cu amanunte despre ceea ce facem noi la tel. 0740180420 ( in limita timpului )
Cu stima
Adrian

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Birou QSL in YO

Mesajde YO4BKM » Dum Sep 25, 2011 4:30 pm

Problema este simpla, dar numai daca se vrea. E clar ca cine are nevoie de un serviciu trebuie sa-l plateasca iar FRR nu a aratat pana acum ca poate sa rezolve aceasta problema. La YO4KAK (de care apartin) avem asigurata odata pe an axpedierea de QSL, inclusa in cotizatia de membru, primirea se face prin FRR doar ca gazda, aducerea lor la Braila se face prin delegati ocazionali. Altii, mai prolifici, isi creaza propriile birouri de expediere de unde trimit pachete pe tari. Ar mai fi o posibilitate, aceea de a te afilia ca persoana ori club la un club strain. Personal sunt membru DARC iar directiunea sectiunii careia ii apartin are obligatia (conform art. 4.5 din statut) ca de 8 ori pe an sa trieze si sa trimita la centrala DARC QSL-urile primite de la membrii cotizanti, ceea ce ma face sa trimit in afara tarii numai un pachet, indiferent cate tari am lucrat. Infiintarea unui birou privatizat de QSL in YO - sau mai mute, pentru concurenta - in afara structurilor FRR mult prea birocratice si anchilozate, care sa presteze acest serviciu pe baza de abonament incheiat cu cluburi sau cu persoane fizice ar rezolva problema, avantajul ar fi si de partea beneficiarului care scapa de obligatiile postale in schimbul unei taxe dar si de partea clubului care are de castigat de pe urma prestarii unui serviciu legal, castigul permitand inclusiv stimularea unui cartator-expeditor care va munci doar cateva ore pe luna. Nu inteleg ce anume se opune initiativei ca un club sau altul sa faca oferte catre cei interesati, chiar daca asta duce la desfiintarea unui post din FRR, vorba romanului "atata paguba sa avem!". 73 de YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Birou QSL in YO

Mesajde yo3hjv » Dum Sep 25, 2011 11:31 pm

Ca multe alte probleme in YO, realizarea unui proiect de amploare este indoielnica intrucat fiecare vrea "al meu" si nu accepta sa devina o rotita care sa functioneze intr-un mecanism mai mare. Individualismul asta pagubos poate fi intalnit oriunde privesti in jur.
Cred ca, pana la eradicarea acestui egocentrism, nu va fi posibila realizarea unui Birou QSL central cu mai mult de un om.
Iar cand acesta va fi realizat, se va gasi intotdeauna o masa de nemultumiti :D
Cate cluburi, atatea birouri pare a fi deviza iar din parcurgerea mesajelor postate reiese ca nimeni dintre cei care au facut deja un Birou local nu va accepta sa trimita prin altcineva; daca se doreste un Birou central, pai musai sa fie "al meu" sau "al nostru".
Nu-i asa?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Birou QSL in YO

Mesajde yo2mtg » Lun Sep 26, 2011 11:54 pm

Sorin, iti multumesc pentru aprecierile spuse vizavi de activitatea de la YO2KQT.
Suntem un "colectiv" tanar si sper eu deschis la idei, tehnologie si uneori si la "gura".

Antena de la WEBSDR a fost FURATA, da, asa e si asa s-a intamplat in Timisoara, caz tipic in YO.
Este si pentru noi o prioritate si in timpul cel mai scurt va fi repus in functie, analizam o locatie si linistita si sigura. Multa "lume" s-a plans de acest lucru asa ca... nu mai dureaza mult refacerea antenei.
Dupa cum am mai spus ai atins un punct sensibil si ai deschis un subiect delicat. Avem o alternativa la ce se intampla in YO, nu o fi cea mai buna, dar cel putin TRIMITEM qsl-uri si primim ori la PO BOX 100 in TM, ori la FRR, caz in care ne straduim sa le aducem pe diverse cai la noi in targ. De ce? Pentru simplu motiv ca nu sunt bani cu care sa se faca acest lucru de catre federatie si cu siguranta nu poate fi vorba de multa doar a unui om.

As fi dorit sa ii adresez o intrebare lui YO4BKM, Cat costa sa fii membru DARC, sau cat costa sa se trimita prin biroul lor qsl-urile trimise de membri? Ma gandesc ca nu e o munca "MOCA", nu ?
Oare la noi in Yo se poate asa ceva ?
E mai usor sa faci un singur colet si sa il trimiti , dar nu cresc prea mult costurile?
Si cele pe care le primesti ? Le trimit ei la adresa din YO ? Sau nu ai specificat "VIA DARC BUREAU" ?

Concurenta uneori e buna si nu inseamna neaparat dezbinare, mai ales ca istoria ne-a aratat ca nu intotdeauna sistemul "centralizat" a functionat bine, in mod general vorbind. Caz special cu qsl-urile era ca ele veneau de la FRR, pe diverse cai si lumea le primea fara sa plateasca ceva. Acum lucrurile stau putin diferit, se plateste pentru trimitere si in viitor, cine stie, si pentru primire.

Aspectul important e sa nu uitam sa completam QSL-ul si sa ne bucuram cand primim confirmarea unui QSO. Sper sa iasa ceva constructiv de aici , dupa cum a mai spus cineva.

73`s de YO2MTGigi


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori