QSL-uri T32C si TX7M

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

QSL-uri T32C si TX7M

Mesajde YO4PX » Vin Feb 03, 2012 7:11 pm

[*] Au început să sosească primele confirmări directe pentru activitatea T32C pe Kiribati de est (Kiritimati sau ins. Christmas), care s-a desfăşurat între 25 septembrie şi 26 octombrie 2011 şi care a înscris în loguri un număr record de 213.006 legături.
[*] Eugen RZ3EC, managerul activităţii TX7M de pe insulele Marquesas, anunţă că primele 1000 de scrisori directe cu confirmări au fost deja expediate. Activitatea s-a desfăşurat între 19 octombrie şi 1 noiembrie 2011 şi a realizat 81.744 de legături.
[*] Activitatea de pe insula Pitcairn s-a încheiat la 1 februarie, cu o zi mai devreme decât se prevăzuse din cauza unor previziuni meteo nefavorabile navigaţiei. În loguri s-au adunat 56.300 de legături.
[*] Activitatea de pe insula Malpelo va mai continua până la 8 februarie în caz că nu intervine ceva neprevăzut. Operatorii au anunţat că vor opera de acum chiar şi două staţii pe aceeaşi bandă şi în acelaşi mod de lucru pentru a mări numărul legăturilor.

[*] Saitul HK0NA se găseşte la http://www.t32c.com/ Din logul online unele QSO-uri lipsesc. Se lucrează la remedierea situaţiei.
Saitul VP6T este la http://www.vp6t.org/
Saitul TX7M/TX5A/TX3T este la http://www.tx7m.com/

[*] Imaginea QSL-urilor TX7M şi T32C (faţă şi verso) mai jos.
Succes în pailapuri!
YO4PX
http://yo4px.blogspot.com
Fişiere ataşate
TX7M_qsl.jpg
TX7M_qsl.jpg (111.38 KiB) Vizualizat de 10602 ori
T32C QSL 1.jpg
T32C QSL 1.jpg (118.85 KiB) Vizualizat de 10717 ori
T32C QSL 2.jpg
T32C QSL 2.jpg (119 KiB) Vizualizat de 10717 ori
Ultima oară modificat Vin Feb 03, 2012 11:42 pm de către YO4PX, modificat de 5 ori în total.

Avatar utilizator
yo2mhj
Mesaje: 41
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: QSL-uri T32C si TX7M

Mesajde yo2mhj » Vin Feb 03, 2012 7:16 pm

Din pacate si din motive obiective ,TX7M l-am rata dar QSL-ul de la T32C a sosit ieri,prin confirmare electronica,TNX YO2LAN.

Avatar utilizator
yo2mhj
Mesaje: 41
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: QSL-uri T32C si TX7M

Mesajde yo2mhj » Vin Feb 03, 2012 10:51 pm

Imi cer scuze...in graba am scris prea putine...confirmare electronica=plata online a trimiterii QSL-lului,parca OQRS ii zice.
E mai simplu si mai sigur si rapid...si nu in ultimul rand mai ieftin decat sa trimiti plic autoadresat +$$$.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: QSL-uri T32C si TX7M

Mesajde YO8TK » Sâm Feb 04, 2012 8:43 am

Eu ma pot lauda cu un QSL de carton,primit prin posta.Dupa cum se vede.
Fişiere ataşate
100_4858.JPG
cartonul meu....
100_4858.JPG (83.14 KiB) Vizualizat de 10568 ori
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo2mhj
Mesaje: 41
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: QSL-uri T32C si TX7M

Mesajde yo2mhj » Sâm Feb 04, 2012 8:58 am

Pai acelasi QSL l-am primit si eu...tot in plic prin posta,HI,dar nu a mai trebuit sa trimit plic autoadresat +$$$+costul trimiterii postale.
Apropo de trimiteri postale,dupa o "intaplare" de acum doi ani cand am trimis aproximativ 10 plicuri simultan si nu a ajuns nici unul nu mai trimit nimic fara a fii recomandat.
Mi-a soptit mie o "pasarica" ca pe traseu se mai pot "ratacii" scrisorile simple pe cand recomandatele se pot urmarii electronic.
73!

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: QSL-uri T32C si TX7M

Mesajde YO4PX » Sâm Feb 04, 2012 7:41 pm

Pentru YO8RAA:OQRS este prescurtarea de la Online QSL Request System (sistemul de solicitare a QSL-urilor online). A intrat în uz de câtiva ani. L-am remarcat cu ocazia expediţiei de mare succes VP6DX pe insula Ducie din 2008, s-ar putea să fi fost prima ocazie când a fost folosit. Prezintă marele avantaj că nu trebuie expediat nimic managerului, nici QSL, nici plic de răspuns autoadresat, nici $$$. Pe saiturile marilor expediţii OQRS figurează de obicei printre opţiunile de solicitare respectiv de obţinere a QSL-urilor, care la rândul ei are două sub-opţiuni. Mai nou pentru acest serviciu este folosit cunoscutul Club Log. Procedura este simplă: se completeaza online un formular, în care se înscriu indicativul propriu, datele QSO-urilor (data, ora, banda) şi eventual comentarii. Mai departe se optează fie pentru primirea răspunsului prin birou (în acest caz perioada de aşteptare este mai lungă, pentru că întotdeauna sunt onorate în primul rând solicitările directe), fie pentru răspuns direct. În acest al doilea caz trebuie completată şi adresa exactă pe care se aşteaptă primirea răspunsului, iar pentru acoperirea cheltuielilor de tipar, efortul de scriere a plicului şi francarea sa poştală se solicită o donaţie (de pildă pentru QSL-urile ZL8X s-a solicitat minim 5 USD sau 3 Euro), care poate fi trimisă prin căile indicate de organizatori (PayPal, Visa, cont bancar etc.) Desigur, cine doreşte şi îşi permite poate face şi o donaţie mai consistentă. Este important ca indicaţiile să fie consultate pe saiturile oficiale ale DXpediţiei respective, care pot diferi de la caz la caz.
Ca opţiune personală: dacă aveam entitatea respectivă deja confirmată şi doream QSL-ul doar pentru a obţine confirmarea pe o bandă nouă sau într-un mod nou am optat pentru OQRS cu răspuns prin birou - şi am primit astfel de confirmări. Dacă DX-ul era o entitate absolut nouă am preferat să trimit pe cale tradiţională, prin poştă, cu QSL, plic de răspuns şi $$$ sau IRC conform indicaţiilor în această privinţă. Această variantă e şi mai economicoasă comparativ cu donaţia solicitată pentru răspuns OQRS direct, chiar şi ţinând cont de cheltuielile poştale proprii de expediere. Momentan o scrisoare în regim de imprimat pentru Europa trebuie francată cu 1,30 lei, iar pentru restul lumii cu 2,30 lei. În 30+ ani de vânătoare DX mi s-a întâmplat extrem de rar să nu primesc confirmările solicitate. Marile expediţii au de obicei oameni serioşi şi corecţi ca manageri.
Iată un exemplu de pagină OQRS: http://ducie2008.dl1mgb.com/oqrs/index.php
Sper că v-am răspuns la întrebare. Vă doresc succes.
YO4PX
http://yo4px.blogspot.com

Avatar utilizator
yo2mhj
Mesaje: 41
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: QSL-uri T32C si TX7M

Mesajde yo2mhj » Dum Feb 05, 2012 7:23 am

YO4PX scrie: Pentru YO8RAA:OQRS este prescurtarea de la Online QSL Request System (sistemul de solicitare a QSL-urilor online). A intrat în uz de câtiva ani. L-am remarcat cu ocazia expediţiei de mare succes VP6DX pe insula Ducie din 2008, s-ar putea să fi fost prima ocazie când a fost folosit. Prezintă marele avantaj că nu trebuie expediat nimic managerului, nici QSL, nici plic de răspuns autoadresat, nici $$$. Pe saiturile marilor expediţii OQRS figurează de obicei printre opţiunile de solicitare respectiv de obţinere a QSL-urilor, care la rândul ei are două sub-opţiuni. Mai nou pentru acest serviciu este folosit cunoscutul Club Log. Procedura este simplă: se completeaza online un formular, în care se înscriu indicativul propriu, datele QSO-urilor (data, ora, banda) şi eventual comentarii. Mai departe se optează fie pentru primirea răspunsului prin birou (în acest caz perioada de aşteptare este mai lungă, pentru că întotdeauna sunt onorate în primul rând solicitările directe), fie pentru răspuns direct. În acest al doilea caz trebuie completată şi adresa exactă pe care se aşteaptă primirea răspunsului, iar pentru acoperirea cheltuielilor de tipar, efortul de scriere a plicului şi francarea sa poştală se solicită o donaţie (de pildă pentru QSL-urile ZL8X s-a solicitat minim 5 USD sau 3 Euro), care poate fi trimisă prin căile indicate de organizatori (PayPal, Visa, cont bancar etc.) Desigur, cine doreşte şi îşi permite poate face şi o donaţie mai consistentă. Este important ca indicaţiile să fie consultate pe saiturile oficiale ale DXpediţiei respective, care pot diferi de la caz la caz.
Ca opţiune personală: dacă aveam entitatea respectivă deja confirmată şi doream QSL-ul doar pentru a obţine confirmarea pe o bandă nouă sau într-un mod nou am optat pentru OQRS cu răspuns prin birou - şi am primit astfel de confirmări. Dacă DX-ul era o entitate absolut nouă am preferat să trimit pe cale tradiţională, prin poştă, cu QSL, plic de răspuns şi $$$ sau IRC conform indicaţiilor în această privinţă. Această variantă e şi mai economicoasă comparativ cu donaţia solicitată pentru răspuns OQRS direct, chiar şi ţinând cont de cheltuielile poştale proprii de expediere. Momentan o scrisoare în regim de imprimat pentru Europa trebuie francată cu 1,30 lei, iar pentru restul lumii cu 2,30 lei. În 30+ ani de vânătoare DX mi s-a întâmplat extrem de rar să nu primesc confirmările solicitate. Marile expediţii au de obicei oameni serioşi şi corecţi ca manageri.
Iată un exemplu de pagină OQRS: http://ducie2008.dl1mgb.com/oqrs/index.php
Sper că v-am răspuns la întrebare. Vă doresc succes.
YO4PX
http://yo4px.blogspot.com


Perfect de acord cu cele spuse de dumneavoastra.
O singura exceptie-trimiterea postala;asa cum am spus,uneori onestitatea celor de la Posta Romana lasa de dorit si nu sunt singurul patit.
Asa ca am renuntat sa mai trimit plicuri simple,iar din punctul asta de vedere(strict personal) prefer OQRS-ul.
73!

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: QSL-uri T32C si TX7M

Mesajde YO4PX » Dum Feb 05, 2012 11:32 am

Eu am avut probleme mai mult cu plicurile care vin, decât cu cele expediate de mine. Reclamaţii repetate la conducerea locală a PTTR se pare că au remediat situaţia, deşi nu am niciun control asupra scrisorilor care îmi sunt adresate în urma traficului de rutină. Nefiind expediate recomandat nici nu pot fi urmărite. Oricum, reproşuri nu am mai primit demult, deci pot trage concluzia că cel puţin aici în CT lucrurile au intrat deocamdată în făgaşul legal.
73
Francisc


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori