QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo2mtg » Sâm Apr 07, 2012 8:20 pm

YO2DFA scrie:Nu stiu cum este la Timisoara!
La noi la Resita, acum vre-o 2 ani pe fiecare cutie postala scria ca imprimatele nu se mai depun in cutie, ci se predau la ghiseu!
M-am conformat si nu am probleme, deci ar trebui sa incerci si varianta aceasta!
S-ar putea sa fi intrebat ce contine plicul. Raspunsul corect ar fi .... pliante, HI!!!
Succes!
Ovidiu - YO2DFA


Pai draga Ovidiu, cam tot asa speram sa fie si in TM
Problema este ca acum 1 saptamana mi-au fost acceptate plicurile chiar si inchise la ghiseu.
Vineri seara, adica ieri , am mers cu o alta transa de plicuri la ghiseu dar la un alt oficiu postal si am fost refuzat. Motivul ca trimit CARTI POSTALE si nu fac obiectul regimului de IMPRIMATE.
De aici si nedumerirea mea, cum fac altii si ce rezolvare este la problema la urma urmei.
Multumesc, de acum inainte PLIANTE e cuvantul cheie.

73 de YO2MTGigi

YO2NAA
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 06, 2010 10:53 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO2NAA » Sâm Apr 07, 2012 8:38 pm

In ce priveste tarifele si posibilitatea de a trimite imprimate in regim neprioritar pe situl postei scrie asa:


Imprimate internaţionale
Serviciul neprioritar (Scutit de TVA)

- 0-20g 0,8 lei
- 21-50g 1,2 lei
- 51-100g 1,7 lei
- 101-250g 3,1 lei
- 251-500g 5,5 lei
- 501-1000g 9,2 lei
- 1001-2000g 13,0 lei


Serviciul prioritar Europa (Scutit de TVA)

- 0-20g 1,3 lei
- 21-50g 1,8 lei
- 51-100g 2,4 lei
- 101-250g 4,1 lei
- 251-500g 7,0 lei
- 501-1000g 15,2 lei
- 1001-2000g 24,3 lei

Serviciul prioritar Restul Lumii (Scutit de TVA)

- 0-20g 2,3 lei
- 21-50g 3,2 lei
- 51-100g 5,9 lei
- 101-250g 9,1 lei
- 251-500g 14,5 lei
- 501-1000g 45,2 lei
- 1001-2000g 87,5 Lei

Nu rezulta ca serviciul neprioritar ar fi restrictionat la anumite tari. Iar serviciul prioritar are 2 variante, Europa si restul lumii.
Si eu am trimis de multe ori imprimate (QSL-uri) in plic cu coltul taiat si scris de mana IMPRIMATE, cu timbru de 80 bani in tari din afara EU si am confirmari ca au ajuns.

73 Ady YO2NAA
Ultima oară modificat Sâm Apr 07, 2012 8:57 pm de către YO2NAA, modificat 1 dată în total.

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo2mtg » Sâm Apr 07, 2012 8:54 pm

pentru YO8RAA

Stimate domn, cred ca tonul sau modul de expunere folosit de dumneata nu este cel pe care l-am asteptat din partea unui coleg caruia i-am cerut parerea si ajutorul.
Ajutorul pe care doream sa il primesc era mai mult din experienta capatata de-a lungul timpului in care poate ca simplu radioamator sau ca si QSL MANAGER la club, sau asociatie sa primesc raspunsuri pertinente.
Multi am gresit, dumneata ai dreptate si ne-ai explicat unde, dar oare e chiar asa ?

EU am trimis in JAPONIA plic cu coltul taiat si cu inscrisul IMPRIMATE cu 80 BANI
acum 1 saptamana, plic care l-am depus , inca am putut face acest lucru, la ghiseu.

EU am trimis plic cu coltul taiat si cu mentiunea IMPRIMATE colegului nostru roman, care acum e stabilit in NOUA ZEELANDA cu 80 de BANI.

Am primit si confirmarea de la el, si poate ca si el e printre cei care citesc aceste postari si iti poate confirma acest lucru.
Deci plicul pleaca in regim de imprimate cu coltul taiat cu 80 de bani din YO.

Imi cer scuze daca nu m-am facut inteles de la inceput si nu am stiut sa cer corect informatia care o doream.
Prefer sa pastram totusi un cadru cat mai amical in discutii si sa dovedim ca suntem o COLECTIVITATE, neseparata de numere sau orgolii.
Nu mi-am dorit sa activez polemici si cuvinte mari, ci din contra, sa gasim o solutie IMPREUNA, in cazul in care exista. Prefer sa multumesc aici celor care mi-au raspuns si sa ma opresc aici in caz ca deviem de la subiectul initial.

In special pentru ca un numar insemnat dintre noi sarbatoresc si au si motive de sarbatoare alaturi de cei dragi, profit sa le urez si eu SARBATORI linistite si masa imbelsugata, precum si La multi ani celor cu nume de FLOARE.

73 de YO2MTGigi

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo2msb » Dum Apr 08, 2012 11:52 am

yo2mtg scrie:Aceeasi poveste cu alti actori a patit-o si un alt amic din TM, el deja a fost la o intalnire cu un sef din cadrul directie de posta , care si-a notat cele spuse si cel putin pana vine un raspuns oficial i-a dat dat dreptate. Adica ca nu ar trebui sa se intample astfel de lucruri.

Dragii mei,
Acel amic de care vorbea Gigi sunt eu. Sa incercam sa privim lucrurile dintr-o alta perspectiva. De mult timp, aproape saptamanal, ma prezint la ghiseele OP1 din Timisoara cu un pachet de plicuri in mana, intocmite conform tuturor regulilor in vigoare pentru expeditia de imprimate, si cer sa cumpar timbre pentru ele. Fiind un oficiu mare cu multe ghisee, de multe ori atunci cand cer timbre pentru imprimate, functionara fiind mereu alta, introduce solicitarea mea in calculatorul ei si - invariabil - rezultatul comunicat este acelasi: pentru imprimate neprioritare pana in 20g trebuie sa platesc la intern 50 de bani iar la extern 80 de bani. Subiect inchis.
Insa in ultimele 3 saptamani, chiar inaintea lui Gigi, am avut surpriza sa gasesc in posta mea de acasa imprimatele timbrate si nestampilate, returnate fara nici o justificare. Din toate eforturile mele de documentare nu a reiesit de niciunde faptul ca ar fi aparut o lege/reglementare/dispozitie interna a Postei, legal emisa, care sa mentioneze faptul ca aceste QSL-uri nu ar fi imprimate sau sa schimbe regimul lor de expediere. DE FAPT, eu cred ca aici este problema. Ca ale noastre QSL-uri NU apar niciunde in reglementarile postei, pentru ca pana acum conducerea FRR nu a reusit sa poarte un dialog de succes cu Posta Romana astfel incat sa avem niste reguli clare de expediere, oricare ar fi acelea. Si cred ca un astfel de demers din partea FRR este urgent si absolut necesar.
Revin la initiativele mele. Vazand ca nu exista nici o modificare a legislatiei cunoscute de mine anterior, a devenit evident ca refuzul de a executa un serviciu solicitat si achitat este urmarea unui abuz in serviciu din partea vreunui conducator incompetent al postei locale. Prin urmare, m-am adresat Directiei Judetene de Posta in persoana unui inspector de exploatare care, in organizarea interna a Postei, este insarcinat cu preluarea reclamatiilor de la clienti. Acest inspector fiind jurist de meserie, a inteles speta inca inainte de a termina eu de prezentat reclamatia mea si mi-a dat dreptate ca suntem intr-un caz de abuz. Prin urmare, am depus o reclamatie scrisa si acum astept raspuns, incadrand acest demers in categoria rezolvarii pe cale amiabila a problemei. In situatia in care raspunsul nu va veni in termenul legal sau in cazul in care Posta nu va fi capabila sa motiveze printr-un document legal emis refuzul de a expedia aceste imprimate imi rezerv dreptul de a sesiza ulterior toate institutiile cu drept de control asupra activitatii Postei Romane. Subiect inchis.
Ceea ce am aflat insa din intalnirea mea cu inspectorul de la Posta este ca la nivel national se discuta in acest moment in interiorul Postei Romane un proiect de modificare a regulilor de expediere pentru diferite trimiteri, inclusiv regimul imprimatelor. De aceea, revin si solicit inca o data FRR sa se implice urgent in a negocia cu Posta Romana oficializarea trimiterii QSL-urilor prin serviciul de imprimate. Acum este momentul potrivit daca tot se discuta schimbarea regulilor, ar fi pacat sa ratam o astfel de ocazie.
De asemenea, solicit tuturor radioamatorilor din Timis care au probleme similare sa depuna si ei cate o reclamatie, pentru a se vedea ca nu este doar un caz izolat si ca suntem multi cei care suntem hotarati sa nu lasam lucrurile la discretia vreunui functionar de posta incompetent si care nu-si merita functia si salarul platit din banii nostri.
Inchei urandu-va tuturor un Paste Fericit si mult succes in activitatea de radioamatori.
73 de YO2MSB
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 147
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: QSL-uri " IMPRIMATE "

Mesajde yo7mr » Dum Apr 08, 2012 1:07 pm

Salutare !

Regimul de posta pentru expedierea in regim " IMPRIMATE "
a fost dintotdeauna acceptat - chiar daca nu este bine cunoscut deoarece este foarte rar folosit
si trebuie sa stim ca nu este dedicat radiomatorilor - poate fi folosit de oricine care respecta urmatoarele reguli acestea fiind trecute in baremele postale iar pentru a beneficia de reducere si expediere, trebuie sa indeplineasca urmatoarele reguli :

- continutul nu trebuie sa faca obiectul unei corespondente postale obisnuite
continutul acceptat trebuind sa includa formulare, etc. tiparite ca atare
- plicul respectiv trebuie sa fie inchis si decupat in partea stanga de regula cu mentiunea
imprimate sau chiar deschis - nelipit , pentru a se putea verifica continutul plicului,
aceste 2 regului se gasesc in baremurile de expediere, unde este trecuta si greutatea maxima acceptata pe plic expediat - cred ca maximum 2 Kg - trebuie verificat.
- daca nu se face trimiterea in aceste specificatii - nu este acceptat la tarif de imprimate,
evident trebuiesc timbrate corespunzator - dupa verificarea masei fiecarei trimiteri.
Daca ceva din cele de mai sus nu corespunde, se returneaza - caz fericit !

SUCCES ! - Marian, Targu Jiu
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO6EX » Dum Apr 08, 2012 1:36 pm

Inainte de 1989, a existat o prevedere in Regulamentul postal privind expedierea de QSL-uri cu tarif ca imprimat. (In urma cererii FRR catre DGPT, cam prin anul 1973-74).
La una din intrevederi cu Directorul General al DGPT, alaturi de dl. Paolazzo si Andy Giurgea, am fost si eu.

Una din reguli:
nu se admitea nici-un fel de corespondenta scrisa , pe QSL, cu exceptia datelor de QSO si a semnaturii.
Greutatea maxim admisa era de 500 gr.


Pe la inceputul anilor '90, prevederea privind expedierea de QSL-uri, a disparut.

Am incercat de nenumarate ori, sa conving pe Vasile YO3APG, sa reia discutiile cu Posta Romana
privind expedierile de QSL cu tarif de imprimate.
Nu am reusit absolut de loc.
Pe fostul presedinte fantoma YO7FT l-a durut in cot de problemele noastre.

Am ferma convingere ca nici actuala conducere a FRR nu va face absolut nimic in aceasta privinta.
Pe ei ii intereseaza expeditii in locuri exotice, nu un ajutor destinat comunitatii de radioamatori.
Ultima oară modificat Dum Apr 08, 2012 5:42 pm de către YO6EX, modificat 1 dată în total.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: QSL-uri " IMPRIMATE "

Mesajde YO8RAA » Dum Apr 08, 2012 4:06 pm

YO7CEG scrie:Salutare !

Regimul de posta pentru expedierea in regim " IMPRIMATE "
a fost dintotdeauna acceptat - chiar daca nu este bine cunoscut deoarece este foarte rar folosit
si trebuie sa stim ca nu este dedicat radiomatorilor - poate fi folosit de oricine care respecta urmatoarele reguli acestea fiind trecute in baremele postale iar pentru a beneficia de reducere si expediere, trebuie sa indeplineasca urmatoarele reguli :

- continutul nu trebuie sa faca obiectul unei corespondente postale obisnuite
continutul acceptat trebuind sa includa formulare, etc. tiparite ca atare
- plicul respectiv trebuie sa fie inchis si decupat in partea stanga de regula cu mentiunea
imprimate sau chiar deschis - nelipit , pentru a se putea verifica continutul plicului,
aceste 2 regului se gasesc in baremurile de expediere, unde este trecuta si greutatea maxima acceptata pe plic expediat - cred ca maximum 2 Kg - trebuie verificat.
- daca nu se face trimiterea in aceste specificatii - nu este acceptat la tarif de imprimate,
evident trebuiesc timbrate corespunzator - dupa verificarea masei fiecarei trimiteri.
Daca ceva din cele de mai sus nu corespunde, se returneaza - caz fericit !

SUCCES ! - Marian, Targu Jiu

Corect Marian
Serviciul de IMPRIMATE este reglementat de UPU, este folosit de toti membrii ei si nu este la latitudinea unei administratii postale de expeditie, tranzitare sau destinatare.
Intre timp s-a scos prevederea cu taierea coltului, de aici si necesitatea de a te prezenta la ghiseu intrucat functionarul iti poate cere dovada ca depui imprimate.
Treaba decurge cumva in mod tacit pentru ca functionarul nu poate verifica direct ce contine plicul sau coletul de imprimate. Acest lucru a fost confirmat si de YO4PX si altii dar ptr carcotasi dau si un mic extras din legislatia in vigoare (ca sa nu fie doar asa de can-can).
"5-1-4. - Obligatia de a conserva trimiterile postale si de a nu viola secretul corespondentei
5.1.4.1. - CNPR are obligatia de a nu utiliza, pe întreaga perioada în care se afla în posesia trimiterii postale, metode de manipulare a trimiterilor postale care pot altera/deteriora, prin interventia unor factori externi, trimiterea postala ori continutul acesteia.
5.1.4.2. - CNPR are obligatia de a nu deschide trimiterea postala, si de a nu conditiona prestarea serviciilor postale de deschiderea trimiterii postale depusa inchisa.
5.1.4.3. – CNPR are obligatia de a nu utiliza metode de manipulare a trimiterilor postale care pot da oricaror persoane, inclusiv angajatilor proprii, posibilitatea de a cunoaste continutul
trimiterii postale.
5.1.4.4.– CNPR are obligatia de a nu divulga si de a nu oferi tertilor posibilitatea de a lua cunostinta, în orice mod si în orice moment al prestarii serviciilor postale, de informatii referitoare la identitatea sau la alte date cu caracter personal ale deponentului, expeditorului
sau destinatarului trimiterii postale ori de continutul trimiterii postale, cu exceptia cazurilor
prevazute de lege.
5.1.4.5.- CNPR are obligatia de a asigura securitatea postala, în special în ceea ce
priveste securitatea retelei postale publice si a instalatiilor postale. "

Incidentul din Timis nu are nici o legatura cu situatia financiara a CNPR.
La Timisoara cred ca este vorba de un abuz care se poate rezolva pe cale amiabila (sau in cel mai rau caz in baza Legii 554/2004), dar cred ca e si o lipsa de abilitatea a celor implicati in a argumenta si dovedi ca qsl-lul lor indeplineste conditia de a fi considerat imprimat.
Nu orisice qsl indeplineste aceasta conditie (mai ales cand il intrebam pe Lica din VK ce-i mai face familia si cand mai vine in YO).
In general cine indeplineste conditiile legale(forma, continut, tarif,etc.), cerute de CNPR nu are probleme cu acest fel de trimiteri.
In rest multa "lume buna" si oameni simpatici pe aici.
73' si La Multi Ani daca ai sarbatoriti in familie.

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: QSL-uri " IMPRIMATE "

Mesajde yo2msb » Dum Apr 08, 2012 6:41 pm

YO8RAA scrie:cred ca e si o lipsa de abilitatea a celor implicati in a argumenta si dovedi ca qsl-lul lor indeplineste conditia de a fi considerat imprimat.
Nu orisice qsl indeplineste aceasta conditie (mai ales cand il intrebam pe Lica din VK ce-i mai face familia si cand mai vine in YO).
In general cine indeplineste conditiile legale(forma, continut, tarif,etc.), cerute de CNPR nu are probleme cu acest fel de trimiteri.

Aceasta este o simpla parere subiectiva, care insa nu are legatura cu realitatea. Si o spune unul care practica saptamanal sportul asta si care n-are timp de pierdut cu scrisorele de amor chior. Din contra, se pare din relatarile de aici ca ceea ce se contesta este in primul rand asa-zisul caracter de "carte postala" al QSL-ului propriu-zis.
Ca si Gigi YO2MTG, as prefera ca discutia sa ramana in limitele obiectivitatii.
crocodil de munte

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: QSL-uri " IMPRIMATE "

Mesajde YO8RAA » Dum Apr 08, 2012 7:32 pm

yo2msb scrie:
YO8RAA scrie:cred ca e si o lipsa de abilitatea a celor implicati in a argumenta si dovedi ca qsl-lul lor indeplineste conditia de a fi considerat imprimat.
Nu orisice qsl indeplineste aceasta conditie (mai ales cand il intrebam pe Lica din VK ce-i mai face familia si cand mai vine in YO).
In general cine indeplineste conditiile legale(forma, continut, tarif,etc.), cerute de CNPR nu are probleme cu acest fel de trimiteri.

Aceasta este o simpla parere subiectiva, care insa nu are legatura cu realitatea. Si o spune unul care practica saptamanal sportul asta si care n-are timp de pierdut cu scrisorele de amor chior. Din contra, se pare din relatarile de aici ca ceea ce se contesta este in primul rand asa-zisul caracter de "carte postala" al QSL-ului propriu-zis.
Ca si Gigi YO2MTG, as prefera ca discutia sa ramana in limitele obiectivitatii.

Bineinteles ca fiind o parere emiterea ei se face pe baza datelor detinute sau comunicate. Doar nu am fost noi acolo sa stim ce s-a intamplat.
Am spus foarte clar "pare un abuz la prima vedere sau cei interesati nu au fost capabili sa dovedeasca ca qsl-ul este imprimat".
Ce nu este clar? Ce anume ti se pare a fi subiectiv? Taie una din variante si vezi daca ramane realitatea sau altceva.
Chiar trebuie sa scriu cu lux de amanunte de ce se poate trage aceste concluzii?
Nu stiu de cand esti radioamator dar o sa-ti explic mai pe larg atunci ca sa intelegi fara sa te ofensezi.
Pe vremuri existau la FRR niste qsl-uri tipizate care se distribuiau gratis.
Fiecare radioamator isi punea pe el propria stampila , datele legaturii si semnatura peste 73.
Pe deasupra acele qsl-uri erau tiparite pe o singura parte verso ramanand culoarea cartonului.
Nu putea nimeni sa nu recunoasca ca acele tipuri de QSL-uri nu erau imprimate.
Din acest motiv FRR nu a trebuit sa faca prea multe eforturi ca sa fie recunoscute ca atare.
Acum situatia este cu totul alta.
Fiecare are qsl personalizat. Multe din ele arata mai mult a ilustrate decat a qsl. E destul de greu astazi sa deosebesti la prima vedere daca nu cumva e vorba de ilustrata mai ales ca pe verso se tiparesc poze, peisaje, cabane, vederi ale oraselor. etc..
E normal ca si acel functionar postal sa fie derutat si sa aiba tendinta de a refuza trimiterea.
Si atunci trebuie o anumita abilitate si putere de convingere sa-i demonstrezi ca este un imprimat in sensul in care cere posta .
Deci ori este abuz ori o comunicare proasta.
Nu cred ca ar trebui sa te simti ofuscat din acest motiv. E problema voastra locala acolo in Timis.
La nivel national merge bine. Din cand in cand mai apare cate un mic abuz pe ici pe colo. Va merge bine si la voi cand o sa apara raspunsul la sesizarea ta. Crezi ca se poate mai obiectiv dacat atat?.
Rezolvare usoara si grabnica. Nu e nevoie sa-ti ceri scuze ptr impertinenta.
Recunosc ca m-ati pacalit. Chiar am crezut ca aveti probleme.
73'

YO2NAA
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 06, 2010 10:53 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO2NAA » Dum Apr 08, 2012 7:36 pm

@YO8RAA

YO8RAA scrie:Pai nu ma contraziceti pe mine ci contraziceti Posta Romana.
Nu eu am stabilit nici regula si nici tariful de 2.30 lei/imprimat in afara Europei.
Ce spune Posta Romana este prevazut aici :
http://www.posta-romana.ro/services/tar ... tionale_66
Veti vedea ca nu exista serviciu neprioritar ptr imprimate in afara Europei.



V-ati lamurit cu tarifele si destinatiile la imprimate externe neprioritare (0.8 lei in orice tara) sau inca sustineti ca nu exista serviciul imprimate neprioritar in afara Europei?

73 Ady YO2NAA


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori