QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo9ceb » Joi Feb 11, 2016 6:13 pm

Ce are posta romana cu FRR?
Nu am inteles!?
Poate dati dv o lege in care posta romana, cind maresc tarifele sa anunte intai FRR.Dupe aceea acuzam.
Acuzam, acuzam dar nu facem nimic.
Din gura santem cei mai tari ,fapte LULU
73 SI SA AUZIM DE BINE.








.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo3hjv » Joi Feb 11, 2016 6:22 pm

Este eficient de trimis in pachete de 2 kg.
O imprimata/trimitere de corespondenta are tarif de 0.17 lei/gram "la bucata" in timp ce, la 2 kg, tariful este de 0,059 lei/gram!
De ce fugiti de solidaritate si de facut ceva in comun?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO6EX » Joi Feb 11, 2016 6:34 pm

@ yo3hjv: de aceea este nevoie de un birou QSL national ! ...
Exact ce refuza tov . presedine cu incapatinare, sa faca.

@ yo3aoe & yo9ceb: v-ati trezit vorbind, fara sa pricepeti despre ce este vorba.

pentru cei care nu stiu:
Inainte de 1989, FRR a avut o intelegere cu Posta Romana, scrisa si parafata, privind expedierea de QSL-uri in strainatate privind pretul, adica tarif redus.
Intelegerea a fost valabila pina spre anul 2000, cand s-a pierdut in modificarile facute regulamentului postal.
Asta deoarece FRR nu s-a mai implicat in discutii cu Posta Romana, de frica sa nu cerem iar birou national de QSL.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO3AOE » Joi Feb 11, 2016 7:17 pm

Pentru YO6EX: in general-deci si in acest caz!-nu intervin decit dupa ce citesc cu mare atentie TOT continutul rubricii respective,asa ca ar fi mai bine sa va abtineti de la consideratii fara consistenta ca cea pe care ati facut-o la adresa mea si ca cele pe care le faceti in general pentru a va afla in treaba.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo3hjv » Vin Feb 12, 2016 2:11 pm

Cu riscul de a fi sanctionat, imi exprim profunda indignare fata de atitudinea multora vis-a-vis de subiect! Atat de rupti in fund sa fie radioamatorii romani incat sa nu isi permita sa dea pe un serviciu de transfer vreo 50 de lei pe an? Atat de puturosi sa fie incat sa nu catadicseasca sa voluntarieze o ora pe saptamana? Mai ales cei pensionari... Atat de nesimtiti incat sa se foloseasca de Transfer QSL pus pa dispozitie gratuit de Nemo, ca sa isi trimita pachetele personale? Citesc si ma minunez! "Muiti-s posmagii" nu a murit, traieste in multi dintre radioamatorii Romaniei. Din pacate, unii mai si scriu pe forumuri, placandu-le si fudulia pe deasupra!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO6EX » Vin Feb 12, 2016 2:58 pm

@ yo3hjv:
Daca te-ai adresat mie, atrunci ai gresit.
Eu am facut referire numai la OUTGOING QSL bureau...

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo3hjv » Vin Feb 12, 2016 7:40 pm

Nu.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO5BFJ » Mar Feb 16, 2016 10:49 am

Asociatia Judeteana de Radioamatorism Alba
Alba Iulia, str. Dr. Ioan Ratiu, nr. 34
Nr.________ din __________





CATRE
COMPANIA NATIONALA POSTA ROMANA


Aflam cu regret ca Posta Romana va majora substantial tarifele postale incepand cu data de 1 Martie anul acesta.
Radioamatorii sunt beneficiari ai acestor servicii prin care expediaza in toata lumea carti postale de confirmare, ca dovezi a stabilirii unor legaturi radio cu corespondenti de pretutindeni. Radioamatorismul este o activitate nonprofit, cheltuielile generate de acesta indiferent de natura lor, fiind suportate de catre fiecare radioamator din veniturile proprii.
Pana acum am efectuat expeditiile cartilor postale de confirmare prin tariful IMPRIMATE, care prevedea reduceri pentru corespondenta de acest gen si care erau suportabile financiar.
Radioamatorii romani, in marea lor majoritate, au venituri mici, cei mai multi dintre ei fiind pensionari si elevi , fapt care nu le permite sa cheltuiasca sume mari pentru activitatea de radio.
Intelegem ca Posta Romana are nevoie de venituri mai mari pentru imbunatatirea activitatii proprii, va rugam totusi, tinand seama de cele aratate mai sus, sa reveniti asupra tarifelor IMPRIMATE, sau sa introduceti o noua categorie de serviciu denumita pur si simplu “Carti postale radioamator” pentru care sa stabiliti tarife prioritar si neprioritar pentru Europa si pentru restul lumii, separate.
Anexam un model de carte postala de confirmare pentru radioamatori.
Cu speranta ca veti analiza si rezolva doleanta noastra va multumim.


Cu deosebit respect


Presedinte A.J.R. Alba

Adrian Stoicescu
Am trimis aceasta cerere pe mail si o vom trimite si pe hartie. Ar fi foarte bine daca toate asociatiile ar trimite scrisori catre CNPR
73 !
Ultima oară modificat Mar Feb 16, 2016 9:59 pm de către YO5BFJ, modificat 1 dată în total.

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO5BFJ » Mar Feb 16, 2016 11:12 am

Revin si spun ca puteti prelua textul, il puteti modifica cum doriti , dar trimiteti cat mai multe asociatii sau chiar in nume personal si trimiteti-l si pe hartie, mai repede pana nu vine 1 Martie.
Succes !

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO6EX » Mar Feb 16, 2016 12:01 pm

O initiativa buna, formulata rău.

"Carti postale de confirmare" exprimare gresita.
Daca se va aproba va treziti ca va trebui sa trimiteti fiecare QSL individual!...
Exprimarea corecta este: "carti de confirmare pentru radioamatori"
Exact asa aparea in primul protocol de dinainte de revolutie.

Refaceti textul si corectati prima trimitere... (sfatul meu)
Dar face cum vreti...
73
YO6EX


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori