QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO5BFJ » Mar Feb 16, 2016 12:44 pm

S-au dus deja. Sa corecteze cei care vor mai trimite ,daca asa e bine !

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO5BFJ » Vin Feb 19, 2016 7:20 pm

Reiau topicul. Cu adunarea generala cred ca treaba e deja aranjata si nu are rost sa va mai consumati energia. A mai scris cineva la CNPR. Acusica vine 1 martie cu tarifele afisate si ne baga mana in buzunar, iar cine trebuie sa intervina se ocupa numai de SPORT si AG. Daca nu ne batem noi toti pentru noi , nimeni nu ne va ajuta.
Sa aveti o seara buna !

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo3gh » Vin Feb 19, 2016 8:04 pm

Buna ziua ,eu am verificat la Nemo , au raspuns partial dupa ce email-ul s-a plimbat prin firma pana a ajuns la persoana care stie , dar la ultimul e-mail in care am intrebat daca ptr radioamatori este free nu au mai raspuns din pacate.
Aveti corespondenta mea mai jos , dar trebuie citit de la ultimul email in sus :


Buna ziua multumesc . De ex ptr un pachet de 1 kg ptr Europa , practic cu imprimate/tiparite de format carte postala , care este tariful va rog ?
Ptr exteriorul EU faceti servicii va rog ? Alte continente ?
Am vazut o discutie pe un forum unde se afirma ca ptr radioamatori este serviciul free la Nemo . Era vorba de transport gratuit doar in tara sau nu exista asa ceva va rog ?

Numai bine,

Dan



Sent from my iPhone

On Feb 12, 2016, at 15:14, Dana Tecucianu <dana.tecucianu@nemoexpres.ro> wrote:


Buna ziua , pentru expeditii externe nu avem tariff fix de prêt , acesta difera in functie de dimensiuni colete ( lungime latime inaltime ) , kg reale si tara destinatara .
Livrarea externa este door-to-door.

Va stau la dispozitie pentru alte amanunte .
O zi buna !








Dana Tecucianu
Departament Facturare
Nemo Prod Com Impex SRL
Email dana.tecucianu@nemoexpres.ro
Telefon : 0730.440.464

SEDIU CENTRAL
Str. Unirii nr. 11-13 Măgurele
Tel.: +4 021 457 51 60
Fax: +4 021 457 59 08
office@nemoexpres.ro
www.nemoexpres.ro
Acest mesaj este confidențial și poate conține informații protejate prin lege.
Dacă nu sunteți destinatarul de drept al mesajului nu sunteți autorizat sa citiți,
imprimați, salvați, procesați sau sa divulgați acest mesaj.
Daca ați primit mesajul dintr-o eroare, va rugam să informați expeditorul cât mai curând posibil
și să stergeti acest mesaj, documentele atașate și orice copii ale mesajului.


-----Original Message-----
From: Mihaela Nica [mailto:mihaela.nica@nemoexpres.ro]
Sent: Friday, February 12, 2016 3:11 PM
To: vanzari@nemoexpres.ro
Cc: 'Dana Tecucianu'
Subject: FW: Pachete qsl



-----Original Message-----
From: Cornel Cherim [mailto:cornel.cherim@nemoexpres.ro]
Sent: Friday, February 12, 2016 3:09 PM
To: office@nemoexpres.ro
Subject: FW: Pachete qsl







Cornel Cherim
Nemo Prod Com Impex SRL
Telefon: 0730 440 468
Email: cornel.cherim@nemoexpres.ro

SEDIU CENTRAL
Str. Unirii nr. 11-13 Măgurele
Tel.: +4 021 457 51 60
Fax: +4 021 457 59 08
office@nemoexpres.ro
www.nemoexpres.ro


-----Original Message-----
From: Dan Baciu [mailto:dan_yomail@yahoo.com]
Sent: Friday, February 12, 2016 2:44 PM
To: international@nemoexpres.ro; pr@nemoexpres.ro
Subject: Pachete qsl

Buna ziua , o intrebare va rog : exista un serviciu la d-vstra ptr expediere qsl radioamator in tara si in exterior ?
Daca exista va rog sa imi spuneti conditiile :
- pret / colet / greutate
- arii de livrare
- locul de receptie / livrare colete in RO si ptr livrare exterior ( este door to door ? )
- timp de livrare

Numai bine
Dan YO3GH

Sent from my iPhone=

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo3hjv » Sâm Feb 20, 2016 2:40 am

Serviciul Transfer QSL de la Nemo este gratuit exclusiv pentru RO-RO. Orice altceva costa.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo3gh » Sâm Feb 20, 2016 4:11 pm

Merci Adi, e logic , nimic nu e gratis :))) pe lume.
Astept sa imi raspunda cineva de la Nemo sa vad cum fac sa le trimit qsl-urile la adrese individuale in YO. Fiind door-to-door probabil vine cineva acasa sa le ridice si le livreaza la adresele solicitate de mine, intre anumite ore ( sper sa fiu acasa :))) ) . Insa vad ca sunt scumpi la comunicarea pe e-mail ;)))) , acest mod modern de comunicare, HI!!!! . Cand am detalii legate de gratuitatea si modul de lucru cu Nemo ptr YO, revin sa ajut cu info pe toti de pe forum. Merci de precizare !
Numai bine.

YO2DFA
Mesaje: 154
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO2DFA » Sâm Feb 20, 2016 4:25 pm

HI! HI!
Nu vine nimeni să vi le aducă acasă! În fiecare reședință de județ este o .... cutie pe care scrie transfer QSL! Acolo se păstrează QSL-urile sosite prin NEMO! Fiecare județ are un delegat care le ridică ... periodic. Cel puțin așa este în CS! Livrarea se face la .... Club (iarăși, HI)!
Mulțumiri lui YO3DDZ și NEMO!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo3gh » Sâm Feb 20, 2016 4:36 pm

Oupsss , se complica treaba , probabil de aceea nu stie nimeni la firma si nu imi raspund ;((( ...si in Bucuresti unde se afla va rog ? La sediul Nemo in Magurele ? , trebuie sa ajung acolo ? ... si ce primesc tot acolo verific, va rog ? Delegatul la ce adresa le duce ? ce club ? ... eu dau adresa de acasa ptr ca nu sunt membru FRR :((...daca nu sunt membru probabil ca nu am access la ce se primeste :(((
Numai bine.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde YO3JW » Sâm Feb 20, 2016 10:56 pm

Dan, YO3GH, info preturi Nemo la http://www.nemoexpres.ro/tarife.asp
Un comunicat prin Agerpres arata:
"De asemenea, la trimiterile internaționale de imprimate internaționale neprioritare/prioritare cu greutate până la 2 kg (inclusiv) s-a eliminat tarifarea diferențiată pentru Europa/Restul lumii, în cazul trimiterilor prioritare, iar tarifele practicate pentru trimiterile internaționale de imprimate neprioritare/prioritare cu greutate până la 2 kg (inclusiv) vor fi la același nivel cu cele aferente trimiterilor de corespondență internațională neprioritară/prioritară cu greutate până la 2 kg (inclusiv)".
"Toate aceste modificări tarifare operate de Poșta Română au avut la bază acoperirea costurilor generate de prestarea serviciilor poștale internaționale din sfera serviciului poștal universal (segment intern și internațional) și au fost aprobate de ANCOM"
"În ceea ce privește creșterea 'de până la 9 ori' (...) a tarifelor trimiterilor internaționale, având ca obiect trimiteri din categoria imprimate neprioritare, precizăm că volumul anual al trimiterilor de imprimate internaționale neprioritare cu greutate 1.000-2.000 grame reprezintă mai puțin de 2% din traficul total înregistrat de Poșta Română pe acest segment, pe parcursul unui an de zile", precizează Poșta Română.
73
Pit

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo3hjv » Sâm Feb 20, 2016 11:53 pm

E un pic mai greu de deslusit, intr-adevar: http://www.yo3ksr.ro/web/index.php/birou-qsl-1715
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: QSL-uri trimise ca si IMPRIMATE

Mesajde yo3gh » Dum Feb 21, 2016 8:15 am

Adi yo3hjv , multumesc frumos ptr info !
Numai bine!

LE
Gata am citit , am retinut flow-ul , vad ca ptr YO3 este Nini , o sa vorbesc si cu el , iar ptr extern am vazut tariful si cum se face plata prin banca catre SRR . E ok . Numai bine !
Ultima oară modificat Dum Feb 21, 2016 9:19 pm de către yo3gh, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator