QSL-uri, cum procedati voi?

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde YO8RNI » Mie Apr 18, 2012 8:49 am

Salut!
Avind ceva mai mult timp acum, de sarbatori, am zis sa ma ocup nitel de qsl-uri.Atit doar ca m-am cam blocat.
Am inceput traficul acum 2 ani si ,la inceput, erau putine legaturi, asa ca am tot aminat partea de qsl-uri, a mai durat si pina mi le-am tiparit...Intre timp, legaturile s-au cam adunat, am mai participat si pe la ceva concursuri si a crescut numarul simtitor peste noapte :D , iar acum sint in situatia in care nu stiu cum sa ajung la zi.Am raspuns rapid la qsl-urile primite direct, insa am adunat citeva si primite prin birou.M-a gindit la diverse variante de "manageriat" qsl-urile de acu incolo, insa as dori sa stiu cum procedati si voi, cei mai cu vechime in activitate.
Trebuie sa spun ca nu umblu dupa confirmari de noi tari,nu ma intereseaza aspectul asta, asa ca exclud din start statiile car vor trimise qsl-uri direct pentru a-ti raspunde.Problema mea e cu statiile obisnuite,cele ce folosesc biroul, mi se pare de bun simt sa confirmi un qso....Mai ales ca noi ,cei din YO, nu prea ne indeletnicim cu aspectul asta....din motiv de lipsa de birou, sa zicem... :oops:
De trimis, le pot rimite eu la birourile din tarile respective, deci asta nu ar fi o problema, dar vreau sa tin si o evidenta cu trimiterile si sa nu se mai adune.Ma gindeam sa le scriu in ziua cind fac legatura si ,cind se aduna mai multe dintr-o tara, sa le trimit, dar nu mai vreau atunci sa mai frunzaresc logul pentru a scrie la fiecare data trmiterii.Sau ar mai fi varianta sa fixez 2 date pe an cind trimit qsl-uri si ce se aduna pina atunci ,trimit.Habar n-am, de asta intreb.
Multam
73
Bob, YO8RNI

YO5OBA
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 01, 2012 2:22 pm
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde YO5OBA » Mie Apr 18, 2012 12:13 pm

Salut ,
incearca sa-ti descarci UCx logs,cu el poti sa tii evidenta si chiar sa tiparesti stikere pentru Qsl-uri ,exista si varianta cu plata unde se face upgrade o data la o luna sau doua luni.
'73 Ady YO5OBA.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde yo3hjv » Mie Apr 18, 2012 1:28 pm

Sau poti folosi "Transfer QSL" si "Transfer International QSL".
http://www.yo3ksr.ro/index.php/birou-qsl
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde YO6EX » Mie Apr 18, 2012 2:55 pm

Problema se rezolva in functie de posibilitati...
Cum birou QSL national, nu exista si nici n-o sa existe, atunci nu ai alta alegere decat sa fii propriul birou pentruexpeditie.
(Eu asa fac de multi ani).

Pe masura ce faci QSO-urile, complectezi QSL-ul, le asezi pe tari, in cate un plic ptr. fiecare tara.

Cand se aduna o cantitate (20gr, 50gr, 100gr) care consideri ca merita sa expediezi, le dai drumul prin posta, la fiecare birou national.

Este cea mai ieftina solutie.

Birourile nationale QSL:

http://www.iaru.org/iaruqsl.html

Succes
YO6EX

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde yo7ilv » Mie Apr 18, 2012 4:03 pm

@ yo6ex,
corect nea Vasile, e cel mai comod asa, si destul de ieftin!!
problema e cu <<primirea>> qsl-urilor ,,via bureau''- cum facem aici? :?:
daca le expediez prin birou, prin birou ar trebui sa le si primesc- nu-i asa? deci, prin care birou?(poate cel de obiecte pierdute!!! :lol: )
73!!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde YO6EX » Mie Apr 18, 2012 6:07 pm

@ YO7ILV

Pina in 2011, am primit QSL-urile de la FRR, prin diverse mijloace...
duse de 3APG la cate un simpozion sau targ, luate de cineva apoi prin alte maini ajungeau la mine...

De anul trecut pentru districtul YO6 se ocupa YO6CUF, de la care primim QSL-urile.

73
YO6EX

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde YO8RNI » Mie Apr 18, 2012 9:00 pm

Multumesc de raspunsuri, insa se pare ca nu m-am facut inteles...
Problema mea nu e expedierea in sine a qsl-urilor, sint deja citeva variante pentru asta, in cazul in care nu o fac si singur.Problema era cum sa ma organizez sa tin o evidenta a expedierii si completarii lor!
Oricum, multumesc pentru sugestii!
Momentan folosesc HRD pentru log, am avut si ucx, insa la nici unul nu am studiat detalii despre qsl-uri, de-acu incolo.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde YO6EX » Mie Apr 18, 2012 9:40 pm

@ YO8RNI

Singura solutie, logul electronic.
Nu cunosc bine HRD (care este tot ce vrei, dar mai putin log).
UCX este bun, dar are cam putine posibilitati pentru evidente.

Eu folosesc AALog3 (dar costa $$...).
Am tot felul de facilitati privind evidente: QSO-uri, DXCC, prefixe, IOTA, etc etc etc,
cu QSL trimis, primit, la data, via, direct, bureau, lotw, eqsl, etc etc...

73's
YO6EX

yo8bge
Mesaje: 45
Membru din: Lun Noi 28, 2011 6:16 pm
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde yo8bge » Mie Apr 18, 2012 11:45 pm

Pentru utilizatorii de linux - cqrlog - http://www.cqrlog.com/
Unul mai simplu este xlog - http://radio.linux.org.au/pkgdetail.phtml?&pkgid=281

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde yo2lsp » Joi Apr 19, 2012 1:27 am

Folosesc Logger32 pentru evidenta log. Gratis, usor de configurat si cu o multime de facilitati. Recomand cu caldura:).

73!


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori