QSL-uri, cum procedati voi?

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde yo3hjv » Joi Apr 19, 2012 10:15 am

YO6EX>
Nu cunosc bine HRD (care este tot ce vrei, dar mai putin log).
UCX este bun, dar are cam putine posibilitati pentru evidente.


HRD are o bifa pentru QSL-urile expediate!
De ce spuneti ca HRD este orice altceva numai logger nu???
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde YO6EX » Joi Apr 19, 2012 1:12 pm

yo3hjv scrie:
HRD are o bifa pentru QSL-urile expediate!
De ce spuneti ca HRD este orice altceva numai logger nu???



Toate logurile electronice au bifa ptr expedia/primit.

Dar programele dedicate, au si multe prosibilitati de a verifica QSL trimis/primit pentru diverse aplicatii.
Ca: numai ptr DXCC, numai ptr IOTA, numai ptr WPX, diplome YO, date monoband, multiband, multi-mode, single-mode, din o singura tara, etc.

HRD este prea stufos cu multiple functii (care nu prea au legatura cu logul) din care unele, eu le consider inutile.

L-am incercat acum cati-va ani, si nu am fost multumit de el.
(Am auzit ca mai nou este pe bani.)
Am mai incercat UCX, RCK, etc.

In final am ales AALog care corespunde cel mai bine cu pretentiile mele...

Mix-W il folosesc numai pentru digitale, moduri in care nu prea sunt interesat de diversele evidenţe.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde n2yo » Joi Apr 19, 2012 5:26 pm

Folosesc HDR de vreo doi ani. Am migrat de la YPLog, un program scris de VE6YP, care se potrivea excelent cerintelor mele si pe care l-am folosit cu succes de prin 1999. Din pacate autorul nu mai intretine codul, noile transceivere nu sunt pe lista pentru comunicatia seriala si altele. Nici eu nu cred ca HDR este un program de log ideal pentru operatorul care face multe legaturi, in special DX. In primul rand este mare consumator de resurse, facand necesar un calculator dotat. Cand ai mai mult de 20-30000 de legaturi sistemul devine suparator de lent, chiar si cu dotari harware decente. In al doilea rand are o sumedenie de facilitati inutile, mai ales la partea de prezentare, fiind evident vizibil eforul autorului de a face programul foarte aratos. Nu in ultimul rand gasesc ca programul de log nu este ergonomic pentru un operator activ. S-ar putea sa fie mai potrivit pentru un utilizator standard de Windows, decat pentru un radioamator.

Citind pe forum despre AALog, l-am incercat aseara. Sunt entuziasmat - programul face exact ceea ce trebuie sa faca, este rapid si ergonomic. Autorul are multa experienta cu programele pentru radioamatori, multe din ele fiind deja produse software standard in domeniu. In plus, programul este intretinut si actualizat frecvent, ceea ce ma asigura ca va exista suport pentru modificari in sistemele de operare, transceivere noi si altele. Singura problema este ca nu e gratuit, costa $49. Voi mai face cateva teste si daca sunt satisfacut migrez spre AALog.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde YO6EX » Joi Apr 19, 2012 6:08 pm

@ N2YO

Folosesc AALog din 2009.
Sunt foarte mulţumit.
49$ este un preţ cât se poate de modic, pentru performanţele logului.

Sistemul de plată (Plymus) te asigură ca nu iei plasă.

Actualizările sunt anunţate prompt pe forum.

Am testat si CW-Type cuplat cu AALog, funcţionează perfect.

Utilizez şi AATest... Incearcă-l.
Merită.

73's
YO6EX

P.S. Singurul lucru care "mă supără", este downloadarea şi uploadarea QSO-urilor, care merge cam încet...
Desigur când scot pe un stick cele 30.000 QSO-uri în ADIF, pentru orice eventualitate... Hi...
(Dar faţă de versiunea din 2009, acum merge mai repede...)

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde YO8RNI » Joi Apr 19, 2012 6:16 pm

Utilizez HRD de cind am inceput sa fiu activ, adica de vreo doi ani.Pentru un incepator ,care nu prea stie ce vrea, e foarte atragator.Intre timp, am simtit si eu unele dezavantaje si am mai cautat diverse alternative.Trebuie sa recunosc, am descarcat de ieri AAlog si sint si eu destul de incintat!Imi pare ca mai lipsesc o parte din facilitatile de la hrd, dar cred ca mai degraba e chestie de obisnuinta.Am descoperit insa ca e mult mai adaptat nevoilor reale...Multumesc YO6EX!
Am incercat si AAtest de curiozitate si am descoperit ca imbina lucrurile ce imi placeau la ucx cu cele de la n1mm, deci e promitator!
Mai studiez.
Cit despre faptul ca e pe bani...sa fim seriosi, nici suma nu e mare, si ,personal, m-am obisnuit de mult cu avantajele unui program cu licenta, si aici nu ma refer la windows ci la programele mai "dedicate" sa zic asa, fie de la munca fie legate de hobby.
73!

yo9bxc
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:10 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde yo9bxc » Joi Apr 19, 2012 8:38 pm

Din 2005 cochetez cu Logger32, nu mi-a creat probleme,am incercat si AAlog si HRD (stufos si consumator de resurse), fac beckup-uri frecvent si transfer si pe MixW, al doilea log de baza.
Fiecare cu ce este obisnuit pana la urma, in Logger 32 am logate in jur de 36K legaturi...
Florentin/YO9BXC

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde yo5ld » Joi Apr 19, 2012 9:26 pm

Am inceput si eu cu Logger32 pentru legaturile din 2 si 6m. Dar dupa aceea m-am inpotmolit in optiuni, asa ca am renuntat la el. Dupa ce am inceput sa lucrez si in US am tranferat totul in N1MM, un program rapid, bun adica perfect. Nu consuma multe resurse, are o gramada de optiuni care se pot ori nu activa. Sunt multe setari dar totodata simple. Pe partea de digitale folososesc(am folosit deoarece m-am saturat de ele) MixW versiunea gratuita. In concursurile de UUS mai nou folosesc UcxLog care este simplu, arata locatorul statiei 99% corect, si trebuie scris doar numarul deconcurs.
Sa ne intoarcem la N1MM. Are o gramada de concursuri presetate, dar inca nu am incercat un "custon contest". Programul are versiuni noi in ficare zi de miercuri. Pot sa ma mandresc cu faptul ca dupa ce am raportat ca programul nu are TS-590 in el, am primit o gramada de versiuni test dupa care intr-o saptamana a aparut si versiunea finala.
Pentru logul intreg, importez totul in Logger32 si dupaia in DxKeeper, care updateaza logul si statistica direct de pe siturile LoTW si eQSL.
In concluzie:
- N1MM e bun pentru logul de zi cu zi, concursuri internationale de US nu si pentru UUS.
- UcxLog perfect pentru UUS. (Acum o sa testez partea de QSL Label).
- MixW bun pentru digitale dar relativ complicat de setat pentru un concurs.
- Logger32 pentru tinut evidenta si logul complet la un loc.

73,
Dani
YO5LD ex. YO5PLD

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde n2yo » Joi Apr 19, 2012 10:36 pm

Eu sunt de parere ca un program de log pentru legaturile de zi cu zi nu poate fi adecvat si pentru concursuri si viceversa. Desigur ma refer la concursuri serioase la care se fac mai mult de 1000 legaturi si care pot necesita control SO2R, sincronizare M/M, vanatoare de multiplicatori via Skimmer si altele. De asemenea, programele serioase de log au facilitati speciale pentru trimiterea de QSL-uri, programe de diplome, control avansat al transceiverului, elemente inutile intr-un concurs.
In ultimii ani am folosit cu succes Writelog si N1MM pentru concursuri, mai mult cel din urma. Pentru logul statiei folosesc HRD, dar zilele ii sunt numarate, tocmai am importat 25k legaturi in AALog si totul este in regula. De indata ce se va lansa varianta comerciala pentru HRD rivalitatea intre logurile electronice se va relansa, pentru ca HRD va trebui sa devina competitiv. Deocamdata cea mai avantajoasa caracteristica pentru HRD este pretul - free.

73s de Ciprian N2YO

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde yo3hjv » Vin Apr 20, 2012 12:43 am

Corect, HRD nu este un logger de contest insa are o suma de facilitati, inclusiv aceea de a functiona independent de HRD, programul.
Stie sa indice status-ul pe diverse diplome.
Cum nu sunt contestman, inca merg pe mana HRD. O versiune mai veche nitel, cele noi cam dau batai de cap din cauza bugurilor.
Fişiere ataşate
hrdlog.jpg
hrdlog.jpg (136.82 KiB) Vizualizat de 8177 ori
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3IBZ
Mesaje: 12
Membru din: Mie Aug 03, 2011 1:54 pm
Contact:

Re: QSL-uri, cum procedati voi?

Mesajde YO3IBZ » Vin Apr 20, 2012 3:42 pm

am folosit si eu HRD dar papa multe resurse si pe langa asta se mai si blocheaza, mai nou folosesc Jlog! ( http://jlog.org/ )


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori