Biroul QSL YO ?

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde yo3fhx » Lun Iul 16, 2012 12:40 pm

Buna ziua ! Am citit azi pe acest forum despre cineva care face 200-300 qso-uri pe seara! Facand un calcul simplu un qso pe minut (ceea ce nu se poate decat poate in concursuri)inmultit cu200 (n-am spus 300) inseamna 200 minute adica cca 6,5 ore ! Ar fi cel putin un record national ,ca sa nu mai spun ca asta inseamna 200x300zile =60000 qso-uri pe an ce altii au reusit intr-o viata.Vorba romanului "Foaie verde loboda gura lumii sloboda".73!

yo5osf
Mesaje: 58
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde yo5osf » Lun Iul 16, 2012 12:43 pm

Marian de la yo9FMP,
ai o idee foarte buna : oricare ar fi compania care ne va ajuta la schimbul de qsl-uri, aceaste companii au baze de date, daca pe plic sau pe qsl pui un cod de bare... stii exact unde se afla plicul/ qsl-ul, in orice moment. Macar atata au facut aceste companii private de coletarie.
In acest caz... se elimina din ecuatie alte discutii.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde YO6EX » Lun Iul 16, 2012 1:07 pm

YO8TK scrie:A trecut ceva timp de la schimbarea CA al FRR.
Parca se promisese revigorarea biroului national de primire si expediere a QSL.
Poate nu sint eu la curent,dar nu vad nici o modificare in aceasta activitate.
Adica, se pare ca lucrurile au ramas neschimbate.
Din surse am aflat ca la sediul FRR zac saci cu QSL-uri primite si nu are cine sa se ocupe de sortarea lor .Eu cred ca se face intentionat acest gest .
Domnilor din conducerea FRR indraznesc sa pun intrebarea CAND VA FI FUNCTIONAL BIROUL PENTRU YO ??



S-a deraiat complect de la topicul discutiei.
YO8TK a pus problema Biroului de QSL al FRR.
Nici vorba despre firme de curierat.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde yo3hjv » Lun Iul 16, 2012 3:18 pm

Simt nevoia sa punctez o problema insuficient inteleasa, desi este scrisa in limba romana si alb pe negru:
Transfer QSL este un serviciu gratuit.
Doar Transfer International se bazeaza pe o taxa anuala.

Marian YO9FMP, nu te obliga nimeni sa iti trimiti QSL-urile prin ceea ce am facut noi in colaborare cu NemoExpress. Le poti trimite cu Posta nationala.

Raspunsul la intrebarea "De ce nu primesc QSL-urile venite via Bureau prin Transfer QSL?" sta in atitudinea FRR fata de acest serviciu. QSL-urile primite la PO Box-ul Bureau nu sunt introduse in sistem si se trimit, in continuare, cu fel si fel de solutii improvizate.

Si nu, nu este necesar ca cel care trimite prin Transfer QSL sa fie membru SRR, da? Este un proiect al carui rezultat se adreseaza radioamatorilor si nu membrilor vreunei asociatii.

NemoExpress a fost singura societate de curierat care a raspuns solicitarii noastre. Este firesc, intrucat este condusa de un radioamator. Si inca "de top", care intelege ca un QSL este politetea ultima a unei legaturi.
73 de Adrian, yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde YO6EX » Lun Iul 16, 2012 8:14 pm

Precizarea lui YO3HJV este bine venită.

Totuşi, tăcerea FRR este asurzitoare...


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori